به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

نصب پشم شیشه ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه برای عایق‌کاری سقف، کف و دیوارها هستند. با این حال، اغلب این مواد عایق ضعیف نصب می‌شوند و حتی شکاف‌های کوچک می‌توانند کارایی آن‌ها را تا 25 درصد کاهش دهند.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که چگونه از بروز چنین اشتباهاتی جلوگیری کنید، چطور تخته‌های پشم شیشه را برش بزنید و در کنار هم بچینید و همچنین چطور اطراف پریزها و کابل‌های برق را عایق‌کاری کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

1. ابزارهای موردنیاز برای نصب پشم شیشه را تهیه کنید

کلید یک عایق‌کاری باکیفیت، محکم کردن تخته‌های پشم شیشه است که به طور کامل حفره داربست را بدون برجای ماندن هیچ حفره یا شکافی پر می‌کنند. برای اینکه عایق‌بندی باکیفیتی داشته باشید، تنها به چند ابزار اولیه شامل یک کاتر با مقدار مناسبی از تیغه‌های تیز، یک متر نواری، یک خط کش و یک چاقوی بتونه 3 یا 4 اینچی برای عایق‌کاری اطراف درب‌ها و پنجره‌ها نیاز دارید.

در مقاله پشم شیشه چیست توضیح دادیم که فایبرگلاس می‌تواند گلو و پوست شما را تحریک کند، بنابراین از لباس محافظ استفاده کنید. همچنین یک ماسک دو بند با درجه‌بندی عایق فایبرگلاس بخرید (به دنبال درجه N-95 باشید) و کلاه، دستکش، پیراهن آستین بلند و عینک بپوشید تا الیاف با چشم‌های شما تماسی نداشته باشد.

نحوه نصب پشم شیشه

2. پشم شیشه را محکم در اطراف کابل‌ها و تابلو برق بچسبانید

همان طور که در مقاله ایزوگام پشم شیشه چیست توضیح دادیم، برای این که این ماده عایق کارایی مناسبی داشته باشد، نباید پس از نصب هیچ درز و شکافی باقی بماند. بر این اساس در صورتی که بدون توجه به کابل‌های برق، روی آن‌ها پشم شیشه نصب کنید، فضاهای پشت آن خالی می‌ماند و در نتیجه پشم شیشه کارایی کافی را نخواهد داشت.

برای جلوگیری از این اتفاق، قسمت میانی پشم شیشه را برش دهید و آن را طوری نصب کنید که هم از پشت کابل‌های برق و هم از روی آن‌ها عبور کند.

وقتی به تابلو برق رسیدید، عایق را مرتب کنید تا به خوبی در اطراف آن قرار گیرد. تیغه چاقوی خود را به سمت بیرون جعبه بکشید تا اطراف تابلو برق کاملا با پشم شیشه پوشانده شود. اما خیلی عمیق برش ندهید؛ وگرنه سیم‌های برق پاره می‌شوند. اگر لوله‌های لوله‌کشی روی دیوار بیرونی دارید، پشت آن‌ها را عایق‌کاری کنید، اما طرف رو به داخل را بدون پوشش بگذارید تا لوله‌ها از گرمای خانه گرم بمانند.

3. فضاهای موردنیاز را برای نصب پشم شیشه اندازه‌گیری کنید

اگر بدانید که پشم شیشه چگونه تولید می‌ شود، حتما با انواع مختلف این ماده و ضخامت‌ها و اندازه‌های متفاوت آن آشنایی دارید. برخی پشم شیشه‌ها به طول‌هایی برش زده می‌شوند که با دیوارهای استاندارد 8 فوتی و 9 فوتی مطابقت دارند. با این حال، همچنان در برخی جاها باید پشم شیشه را از طول برش بزنید.

شما می‌توانید فضا را اندازه‌گیری کنید و پشم شیشه تخته‌ای را متناسب با آن برش دهید، اما بهتر است 1.2 اینچ بزرگتر از فضای اندازه‌گیری شده ببرید تا جایی کم نیاید. در اکثر آب و هواها، باید ورقه‌های پلاستیکی 4 میلی‌متری را روی تخته‌های پشم شیشه منگنه کنید تا یک عایق بخار تشکیل شود. به این منظور، حتما با افراد متخصص مشورت کنید.

آموزش نصب پشم شیشه

4. پشم شیشه را روی محل نصب برش بزنید

با وجود تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ، نکته مهم و مشترک در نصب هر دو این مواد عایق این است که برش‌های دقیقی داشته باشید. در صورتی که تخته زیادی کوچک یا بیش از حد بزرگ بریده شود، فضاهای خالی برجای می‌ماند.

برای اطمینان از اینکه پشم شیشه کاملا در فضاها چفت شوند، عرض تخته‌ها را 1.2 اینچ بزرگتر از آن چیزی که فضا نیاز دارد، در نظر بگیرید. در واقع بهتر است عایق کمی فشرده باشد تا اینکه شکافی ایجاد شود. اگر پشم شیشه کمی بیرون زد، نگران نباشید. با استفاده از دیوار خشک می‌توان آن‌ها را محکم و فشرده کرد.

5. شکاف‌های اطراف درب‌ها و پنجره‌ها را با پشم شیشه پر کنید

آخرین مرحله در نصب پشم سنگ یا پشم شیشه، این است که اطراف درب‌ها و پنجره‌ها را خوب بپوشانید. فضای شیب‌دار اطراف پنجره‌ها و درب‌ها بهترین نقطه برای نشت هوا هستند و به راحتی، کارایی عایق را کاهش می‌دهند. از این نشتی‌ها انرژی شامل حرارت و برودت به راحتی عبور می‌کند و عبور صدا نیز چندان دور از ذهن نیست.

بنابراین حتماً درزهای بین لولای درب و پنجره را با نوارهای کوچک و باریک پشم شیشه بپوشانید. توجه داشته باشید که فایبرگلاس را نباید خیلی سفت ببندید؛ وگرنه باعث خمیدگی شده و باز و بسته شدن پنجره با مشکل روبه‌رو می‌شود.

بررسی نصب پشم شیشه

نکته‌ای مهم که باید قبل از نصب پشم شیشه بدانید!

قبل از خرید پشم شیشه و نصب آن باید با معیاری به نام R-Values آشنا شوید. این، یک معیار مقاومت حرارتی است که از انتقال گرما جلوگیری می‌کند. هرچه عدد R بالاتر باشد، عایق ضخیم‌تر است و خاصیت عایق‌بندی بهتری دارد. R-value دقیقی که شما نیاز دارید، به عوامل مختلفی از جمله اندازه خانه شما و منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد و بهتر است قبل از خرید، با فروشندگان در این زمینه مشورت کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، خانه‌هایی با دیوارهای قاب 2 در 4 به عایق R-13 و دیوارهای قاب بندی شده 2 در 6 به عایق R-19 نیاز دارند. R-value استاندارد برای عایق کردن اتاق زیر شیروانی بین R-30 و R-40 است.

خرید پشم شیشه باکیفیت از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله 5 مرحله نصب پشم شیشه را توضیح دادیم و گفتیم چطور باید این عایق را نصب کنید تا بالاترین کارایی را داشته باشد. نصب دیوارها، سقف و کف تفاوت چندانی با هم ندارند و همه این مراحل را باید در نصب پشم شیشه روی هر فضایی انجام دهید. شما می‌توانید انواع پشم شیشه باکیفیت را با قیمتی مناسب از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره نصب پشم شیشه دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.