به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پشم معدنی اصطلاحی است که برای توصیف دو شکل مختلف از مواد استفاده می‌شود: پشم معدنی سنگ و پشم معدنی شیشه. هر دو این متریال در تراکم‌های مختلف تولید می‌شوند و برای کاربردهای ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

با وجود اینکه پشم سنگ و پشم شیشه ذاتا مشابه هستند، اما تفاوت‌های مهمی دارند که هنگام انتخاب هر کدام باید در نظر داشته باشید. در این مقاله به بررسی 7 تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه می‌پردازیم. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه مطلب کاربردی پیش رویتان را از دست ندهید.

1. تفاوت میزان عایق بودن در برابر حرارت پشم شیشه و پشم سنگ

میزان عایق بودن پشم سنگ و پشم شیشه با معیار R تعریف می‌شود و هر چقدر که عدد این معیار بزرگ‌تر باشد، عایق میزان حرارت کمتری را از خود عبور می‌دهد. پشم سنگ دارای مقادیر R برابر با 3 تا 3.3 است؛ در حالی که R پشم شیشه حداکثر تا 2.2 و 2.7 می‌رسد.

در واقع پشم شیشه هم در عایق حرارت بودن به خوبی عمل می‌کند، اما قاعدتا به خوبی پشم سنگ نیست. با این وجود پشم سنگ قیمت مناسبی هم دارد و از این نظر گزینه ایده‌آلی برای جلوگیری از اتلاف دما و انرژی است.

2. تفاوت میزان عایق بودن در برابر صدا پشم شیشه و پشم سنگ

پشم سنگ ماده متراکمی است که چگالی آن تقریبا 2 برابر پشم شیشه است و خواص آکوستیک فوق العاده‌ای دارد. این متریال به عنوان یک ماده متراکم، محافظت استثنایی در برابر سروصدای اضافی ایجاد می‌کند و به همین دلیل، می‌تواند برای عایق کاری در برابر صدا استفاده شود.

از طرف دیگر پشم شیشه نیز مقداری جلوی انتقال صدا را می‌گیرد اما به عنوان یک ماده با چگالی کمتر، از نظر عایق صدا بودن عملکرد ضعیف‌تری دارد. در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده‌ایم که پشم سنگ چیست و چه مزایای دیگری دارد.

فرق پشم شیشه و پشم سنگ

3. پایداری و مواد تشکیل‌دهنده؛ اولین تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه

بسته به نحوه تولید، پشم سنگ می‌تواند ماده بسیار پایداری باشد و معمولا طول عمر بالاتری دارد. در واقع اگر در این باره که پشم شیشه چیست به اندازه کافی اطلاعات داشته باشید، حتما می‌دانید که این اختلاف در پایداری به مواد تشکیل‌دهنده هر کدام برمی‌گردد. برخی از محلول‌های پشم سنگ شامل تقریبا یک چهارم ضایعات صنعتی ثانویه بوده و ماده اولیه آن بازالت است اما در ساخت عایق پشم شیشه، از شیشه‌های بازیافتی استفاده می‌شود.

پشم سنگ خواص آبگریز دارد و می‌تواند آب و هرگونه مشکلی را که ناشی از جذب رطوبت است، تحمل کند. اگر تصمیم به استفاده از پشم شیشه دارید، به خاطر داشته باشید که جذب آب توسط پشم شیشه می‌تواند منجر به کاهش قابل توجه اثربخشی عایق شود. در واقع وقتی پشم شیشه خیس می‌شود، مقداری از مقاومت R آن کم می‌شود.

4. تفاوت در نحوه نصب پشم سنگ و پشم شیشه

چگالی پشم سنگ 2 برابر پشم شیشه است و همین باعث می‌شود که به اندازه پشم شیشه هنگام نصب لق نخورد و فرایند نصب راحت‌تری داشته باشد. از طرف دیگر سنگین بودن پشم سنگ، حمل آن را برای نصب در مناطقی مانند سقف خانه دشوارتر می‌سازد. برش پشم سنگ کار دشواری نیست و در بسیاری از موارد می‌توان آن را با استفاده از ابزارهای اولیه ساختمانی برش داد و بدون نیاز به تجهیزات تخصصی، به درستی نصب کرد.

پشم شیشه با چگالی پایین‌تر، انعطاف پذیری بیشتری دارد. شایان ذکر است که علی‌رغم انعطاف‌پذیری، الیاف شیشه‌ای پایدار و چسبانده شده در داخل حفره دیوار فرو نمی‌ریزند، ته نشین نشده یا در کاربردهای معمولی خراب نمی‌شوند.

با وجود شل‌تر و انعطاف پذیرتر بودن پشم شیشه، بسیاری از نصاب‌ها سختی پشم سنگ را به انعطاف پذیری فایبرگلاس ترجیح می‌دهند. چنین ترجیحاتی بین نصاب‌ها متفاوت است و هر کسی درباره میزان سختی یا راحتی نصب پشم سنگ و پشم شیشه نظر خاص خود را دارد.

تفاوت در مقاومت حرارتی پشم شیشه و پشم سنگ

5. تفاوت در مقاومت حرارتی پشم شیشه و پشم سنگ

پشم شیشه و پشم سنگ هر دو به عنوان مواد غیرقابل احتراق شناخته می‌شوند اما مقاومت واقعی هر محصول در برابر آتش متفاوت است. اولین تفاوت به دمای ذوب این دو نوع عایق برمی‌گردد. الیاف پشم شیشه دمای حدود 400 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند اما پشم سنگ دارای دمای ذوب بیش از 1000 درجه سانتی‌گراد است.

از این رو در ساختمان‌های که مقاومت در برابر صوت و حرارت عایق حرف اول را می‌زند، پشم سنگ گزینه بهتری خواهد بود. همین تفاوت در مقاومت حرارتی، یکی از مهم‌ترین پاسخ‌ها به این سوال است که تفاوت پشم شیشه و آزبست در چیست.

6. میزان حساسیت پوستی پشم شیشه و پشم سنگ

هر دو عایق پشم شیشه و پشم سنگ می‌توانند باعث تحریک پوست شوند، بنابراین پوشیدن دستکش و محافظ هنگام نصب و کار با این مواد ضروری است.

با این حال، اکثر نصابان از تجربه خود می‌گویند که پشم سنگ در طول فرآیند نصب کمتر باعث تحریک و خارش می‌شود. عایق فایبرگلاس به طور کلی خطرناک تلقی نمی‌شود، اما می‌تواند پوست و سیستم تنفسی را تحریک کند. مگر اینکه پشم شیشه را از فروشگاه‌های معتبری مانند هامون عایق تهیه کرده باشید.

تفاوت قیمت پشم سنگ و پشم شیشه

7. تفاوت قیمت پشم سنگ و پشم شیشه

معمولا قیمت پشم شیشه پایین‌تر از پشم سنگ است؛ اما به طور کلی قیمت هر کدام از این محصولات عایق به موارد مختلفی از جمله برند سازنده، میزان تراکم و ضخامت آن‌ها بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت هر کدام از عایق‌های پشم سنگ و پشم شیشه با کارشناسان هامون عایق در ارتباط باشید.

خرید پشم سنگ و پشم شیشه باکیفیت از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله 7 تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه را بررسی کردیم و گفتیم هر کدام چه مزایا و معایبی دارند. بسته به محلی که قصد عایق کردن آن را دارید، هر کدام از این مواد می‌توانند بهترین گزینه برای شما باشند و انتخاب یکی بین این دو کار هر کسی نیست.

از این رو، توصیه می‌کنیم قبل از خرید حتما با کارشناسان هامون عایق مشورت و سپس سفارش خود را ثبت کنید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای در زمینه استفاده از این دو عایق دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و گرامی به اشتراک بگذارید.