به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

سابقه تولید پشم شیشه در ایران به حدود 60 سال پیش بازمی‌گردد. این ماده عایق کاربرد بسیاری در صنایع ساختمان سازی دارد و همان طور که از نام آن پیداست، از الیاف شیشه‌های بازیافتی تولید می‌شود. ویژگی‌های فوق‌العاده پشم شیشه مانند مقاومت بالا و عایق بندی سطوح در برابر حرارت و صدا آن را تا این اندازه محبوب و پرکاربرد ساخته است.

این خصوصیات به دلیل مواد اولیه به کار رفته در پشم شیشه و همچنین فرایندی است که در تولید آن طی می‌شود. در این مقاله توضیح می‌دهیم پشم شیشه چگونه تولید می‌شود. کمتر از 5 دقیقه مطالعه این مطلب جالب کافی است تا با روش تولید پشم شیشه در 7 مرحله آشنا شوید.

1. مخلوط کردن ترکیبات اولیه؛ پشم شیشه از چی درست می‌شه؟

قبل از هر چیز باید به اندازه کافی اطلاعات داشته باشید که پشم شیشه چیست. این ماده عایق، از شیشه بوروسیلیکات ساخته شده و حاوی مواد مهمی مانند ماسه سیلیس، شیشه بازیافتی و مواد تثبیت‌کننده است. در واقع پشم شیشه یک ماده عایق متشکل از الیاف شیشه‌ای در هم تنیده و انعطاف‌پذیر است که چگالی کمی دارند و می‌توان آن را با تغییر فشرده‌سازی و میزان چسب تغییر داد.

بر این اساس، اولین مرحله تولید پشم شیشه مخلوط کردن مواد اولیه‌ای است که در ساخت این ماده مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا موادی مانند ماسه، سنگ آهک، خاکستر سودا و شیشه‌های بازیافتی ترکیب اصلی پشم شیشه هستند و این عایق فوق‌العاده را می‌سازند. در این مرحله مواد مذکور در مقادیر موردنیاز با هم کاملا مخلوط می‌شوند تا ترکیب یکنواختی به دست آید.

2. فیلتر کردن مواد اولیه؛ مرحله دوم در تولید پشم شیشه

پس از اینکه مخلوط یکنواخت و یکدستی حاصل شد، این ترکیبات در سیلوهای بزرگی فیلتر می‌شوند. به این صورت که ترکیبات پشم شیشه را از دستگاهی به نام غربالگر عبور می‌دهند.

فیلتراسیون باعث می‌شود که مواد زائد و اضافی حذف شود و در نتیجه در ترکیب نهایی پشم شیشه، هیچ ناخالصی و ماده ناخواسته‌ای وجود نداشته باشد. این مرحله در میزان کیفیت پشم شیشه و به تبع آن قیمت پشم شیشه تاثیر زیادی دارد.

فرآیند تولد پشم شیشه

3. ذوب کردن مواد؛ مرحله دوم در کارخانه تولید پشم شیشه

بعد از اینکه مواد اولیه و سازنده پشم شیشه خوب با هم مخلوط و فیلتر شدند، این ترکیبات به کوره‌های مخصوص منتقل شده و در دماهای بالا معمولا بین 1300 درجه سانتی‌گراد تا 1500 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شوند. در کشورهای پیشرفته، بخارهای ایجاد شده

در طول این فرآیند فیلتر می‌شوند تا اثرات زیست محیطی به حداقل برسد. البته به طور کلی همان طور که در مقاله «تفاوت پشم شیشه و آزبست در چیست» توضیح دادیم، پشم شیشه نسبت به آزبست چه در فرایند تولید و چه هنگام استفاده خطرات زیست محیطی به مراتب کمتری دارد.

4. تشکیل الیاف پشم شیشه؛ مرحله بعدی در فرایند تولید

پس از ذوب کامل مواد اولیه، مخلوط با دستگاه‌های انتقال خاصی به محیطی که در آنجا الیاف سازی انجام می‌شود، منتقل می‌گردند. سپس مواد خام ذوب شده از کوره بر روی فلایویل‌هایی که به سرعت در حال چرخش به دور یک محور عمودی هستند، می‌ریزند و آن‌ها را به صورت الیاف در می‌آورند.

این فلایویل یا اسپینرها از فولاد مقاومی با تعداد زیادی سوراخ با قطرهای 1 میلی‌متری ساخته شده‌اند و در واقع الیاف تولید شده، از این سوراخ‌ها خارج می‌شود. الیاف پشم شیشه به دست آمده در این مرحله، هنوز خام هستند و باید فراوری و مراحل دیگری روی آن‌ها انجام شود تا به عنوان ایزوگام یا کاربردهای دیگر قابل مصرف شوند. در مقاله دیگر ما بخوانید که ایزوگام پشم شیشه چیست.

نحوه تولید پشم شیشه

5. شکل گیری الیاف پشم شیشه و عمل آوری؛ پشم شیشه چگونه تولید می‌شود؟

در مرحله بعد الیاف خام پشم شیشه که از دستگاه‌های مخصوص به دست می‌آیند، مورد فراوری قرار می‌گیرند. معمولا در این مرحله ترکیبات مصنوعی و بسیار چسبنده‌ای به نام رزین به الیاف خام اضافه شده و مجددا الیاف به همراه این ترکیبات به کوره با دمای 250 درجه سانتی‌گراد منتقل می‌شود.

با جریان هوای گرم از الیاف پشم شیشه، این ماده سختی و مقاومت لازم را به دست می‌آورد. همچنین در این مرحله الیاف پشم شیشه زرد رنگ می‌شوند.

6. برش پشم شیشه؛ مرحله ششم در تولید عایق پشم شیشه

پس از خروج الیاف از کوره‌های عمل آوری، اره‌های چرخانی همراه با آب فشار بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد تا الیاف در پهنا و اندازه مدنظر برش داده شوند. با وجود همه مواردی که در مقاله «تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه چیست» توضیح دادیم، مرحله برش در تولید هر نوع ماده عایقی مشترک است.

در واقع با توجه به کاربرد موردنظر، پشم شیشه یا پشم سنگ باید ضخامت و اندازه خاصی داشته باشد. بنابراین اره‌های این مرحله، برای تولید عایق در اندازه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. خورده الیاف‌هایی که حین برش ایجاد می‌شوند، به مرحله اول تولید پشم شیشه بازیافت شده و مجددا از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بسته بندی؛ آخرین مرحله تولید پشم شیشه

7. بسته بندی و سورتینگ پشم شیشه؛ آخرین مرحله در فرایند تولید

مرحله پایانی تولید پشم شیشه، ورود الیاف به ماشین پرس است تا این الیاف فشرده شوند و به صورت پتویی و لوله‌ای به دست آیند. خوشبختانه پشم شیشه قابلیت فشرده شدن بسیار بالایی دارد و می‌توان آن را تا یک دهم حجمش فشرده کرد. در نتیجه هزینه انبار کردن و حمل و نقل آن چندان زیاد نیست.

در نهایت نوارهای پشم شیشه روی پالت‌ها جمع آوری می‌شوند تا عملیات انبارداری به نحو احسن انجام شود. البته نکات مهم انبار کردن پشم شیشه صرفا به همین گزینه محدود نشده و موارد بسیاری باید رعایت شود تا پشم شیشه مانند آنچه که در هامون عایق عرضه می‌شود، با بالاترین کیفیت به دست مشتری برسد.

خرید پشم شیشه باکیفیت از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که پشم شیشه چگونه تولید می‌شود. نکته مهم در کیفیت پشم شیشه، مواد اولیه به کار رفته در آن است که باید خلوص بالایی داشته باشند. بنابراین لزوما پشم شیشه‌های همه برندها، کیفیت و به تبع آن مقاومت و طول عمر بالایی ندارند.

پشم شیشه‌های عرضه شده در فروشگاه هامون عایق با مواد اولیه مرغوب تهیه می‌شوند و از این رو کیفیت آن‌ها تضمین شده است. شما می‌توانید پشم شیشه موردنیاز خود را در سایز و ضخامت مختلف از بخش فروشگاهی ما سفارش دهید.

در پایان اگر سوالی درباره فرایند تولید پشم شیشه دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و گرامی باشیم.