به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

یک خانه راحت برای رشد و تکامل بهتر هر انسانی لازم است و دمای مناسب نقش به سزایی در راحتی خانه دارد. برای اینکه دمای محل زندگی در حد متعادلی نگه داشته شود، عایق بندی سقف، کف و دیوارها باید به خوبی انجام شود.  مواد عایق مانند پشم سنگ از ورود یا خروج دما به خانه جلوگیری می‌کنند. با وجود چنین موادی، در زمستان حرارت و انرژی هدر نمی‌رود و در تابستان نیز گرما وارد خانه نمی‌شود.

بنابراین اگر عایق بندی درست انجام شود، در مصرف انرژی و هزینه گرمایش و سرمایش بسیار صرفه‌جویی می‌شود. عایق بندی درست به این معناست که نصب پشم سنگ به درستی انجام گیرد.

در این مقاله توضیح می‌دهیم چرا پشم سنگ عایق ایده‌آلی برای خانه شماست و چطور می‌توانید آن را نصب کنید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله کاربردی همراه ما باشید.

عایق پشم سنگ چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

قبل از اینکه نحوه نصب پشم سنگ را توضیح دهیم، بهتر است اطلاعات مختصری در این باره داشته باشید که پشم سنگ چیست و چگونه تهیه می‌شود. پشم سنگ برای اولین بار حدودا در سال 1840 در ولز ساخته شد و در سال 1870 در ایالات متحده آمریکا به ثبت رسید. این ماده عایق در سال 1953 به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت.

برای تهیه عایق پشم سنگ، ابتدا سنگ بازالت آتشفشانی خردشده تا 1600 درجه حرارت داده شده و مجددا به گدازه تبدیل می‌شود. سنگ ذوب شده در دستگاه ریسندگی ریخته می‌شود که رشته‌های نازک و بلندی از پشم معدنی ایجاد می‌کند.

در مرحله بعد روغن‌ها و رزین‌ها اضافه می‌شوند تا به عنوان دافع آب عمل کنند و رشته‌ها را در کنار هم نگه دارند. ماشین دیگری پشم را به صورت زیگزاگ کنار هم می‎چیند. سپس غلتک‌ها محصول را فشرده می‌کنند تا چگالی افزایش یابد. با حرارت دادن مجدد، رزین‌ها جامد می‌شوند تا عایق، شکل خود را حفظ کند. سپس در اندازه‌های استاندارد برش داده شده و بسته‌بندی می‌شوند.

طریقه نصب پشم سنگ

طریقه نصب پشم سنگ

پشم سنگ و پشم شیشه روش نصب تقریبا مشابهی دارند و اصلی‌ترین تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه هنگام نصب، فرآیند برش است. برای برش عایق پشم شیشه فقط به یک چاقوی تیز و یک تکه تخته سه‌لا یا دیوار خشک نیاز دارید تا آن را فشرده کنید و به اندازه برش دهید. اما برای پشم سنگ باید از یک چاقوی مخصوص پشم معدنی استفاده کنید. البته یک چاقوی نان دندانه‌دار نیز به همین خوبی کار می‌کند. برای نصب پشم سنگ طبق مراحل زیر عمل کنید:

1. قبل از نصب پشم سنگ دیوار را خوب تمیز کنید

اگر قصد دارید از پشم سنگ برای عایق‌بندی دیوارها استفاده کنید، هنگام خرید مطمئن شوید که دانسیته پشم سنگ  مناسب محل موردنظر شماست. پس از اینکه پشم سنگ مناسبی تهیه کردید، قبل از هر کاری محل نصب را خوب تمیز کنید. در واقع هیچ گرد و غبار، لایه رنگ و کثیفی نباید روی محل نصب پشم سنگ وجود داشته باشد.

بهترین راه، این است که از اسپری شدید آب استفاده کنید. علاوه بر کثیفی، هیچ رنگی نباید روی دیوار باشد؛ در غیر این صورت، عایق به خوبی نصب نمی‌شود. بنابراین با ابزار مناسب، کاملا رنگ روی دیوار را بتراشید و پاک کنید.

2. هم‌سطح بودن دیوار را برای نصب پشم سنگ بررسی کنید

پس از اینکه سطح را خوب تمیز کردید، باید هم‌سطح بودن همه قسمت‌های آن را بررسی کرده و مشکلاتی مانند سستی برخی جاها را با استفاده از چکش برطرف کنید. در زمان عایق‌کاری، اختلاف قابل قبول بین جاهای مختلف صرفا کمتر یا بیشتر از 5 میلی‌متر است و در صورتی که اختلاف بین سطوح از این میزان بیشتر باشد، باید با استفاده از ملات یا پشم سنگ فله‌ای این اختلاف سطح را از بین ببرید.

در مقاله دیگری توضیح دادیم که  پشم سنگ چگونه ساخته می‌ شود. بر این اساس، می‌توانید انواع پشم سنگ تخته‌ای و فله‌ای عایق‌بندی ایده‌آلی انجام دهید. در این مرحله پوشش‌ها و درزگیرهای اطراف درب‌ها و پنجره‌ها را نیز جدا کرده و میدان باز و بسته شدن آن‌ها را بررسی کنید تا در صورت نصب عایق با ضخامت دلخواه، مشکلی در باز یا بسته شدن ورودی‌ها به وجود نیاید.

چطور پشم سنگ را باید نصب کنیم

3. شیارهای شروع و نگهدارنده‌های خارجی پشم سنگ را نصب کنید

با توجه به قیمت عایق پشم سنگ پیش از هر کاری اطمینان حاصل کنید که زیرسازی به خوبی انجام شده است. در غیر این صورت، عایق خریداری شده، هدر می‌شود. بعد از زیرسازی، نوبت به نصب شیارهای شروع می‌رسد. این شیارها معمولا 15 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین نصب می‌شوند. سپس، در همه نقاط اتصال شامل خطوط شستشو و لوله‌های کف بلاک‌های نگهدارنده نصب می‌گردند. در همین حین، کابل‌های برقی را که پشت عایق قرار می‌گیرند، نیز بررسی کنید.

4. چسب را آماده کنید و به پشم سنگ بزنید

قاعدتا از هر نوع چسبی نمی‌توان برای نصب پشم سنگ استفاده کرد. همراه با این عایق‌ها، چسب مخصوصی نیز به فروش می‌رسد که قبل از استفاده، نیاز به آماده‌سازی دارد. به این منظور، چسب را با 6 لیتر آب مخلوط کنید و با دور آهسته همزن هم بزنید. پس از اینکه مخلوط یکنواختی به دست آمد، آن را به مدت 5 دقیقه رها کنید و مجددا هم بزنید. از این چسب می‌توانید تا 2 ساعت بعد استفاده کنید و پس از آن غیرقابل استفاده خواهد شد.

بعد از اینکه چسب را آماده کردید، پشم سنگ را در اندازه‌های دلخواه برش بزنید و خوب بررسی کنید تا هیچ گرد و غباری روی سطح آن نباشد. سپس سطح پشم سنگ تخته‌ای را به چسب آغشته کنید. نکته مهم در این مرحله استفاده از مقادیر کافی چسب است تا پشم سنگ محکم نصب و متصل شود. همچنین یکنواخت بودن لایه چسب نیز اهمیت دارد که می‌توانید این مورد را با شمش بنایی بلند بررسی کنید.

صفر تا صد نصب پشم سنگ

5. پشم سنگ را نصب کنید

در آخرین مرحله، پشم سنگ را روی دیوار قرار دهید و با ضربه‌های ماله صاف و محکم کنید تا هیچ درز و شکافی برجای نماند؛ چرا که وجود کوچکترین درز، راندمان عایق را کاهش می‌دهد و باعث اتلاف انرژی می‌شود. بعد از اینکه پشم سنگ را چسباندید، به هیچ عنوان آن را روی سطح جابجا نکنید و در نهایت یکنواخت بودن آن را با شمش بنایی بلند موردبررسی قرار دهید.

خرید پشم سنگ باکیفیت و با قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که نحوه نصب پشم سنگ به چه صورت است. شما می‌توانید باکیفیت‌ترین پشم سنگ‌های موجود در بازار را از فروشگاه هامون عایق با بهترین قیمت سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید. در پایان اگر سوالی درباره نصب این عایق دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.