به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

اگر تجربه استفاده از پشم سنگ به عنوان عایق را داشته باشید، حتما می‌دانید که این ماده هم به عنوان عایق صدا و عایق حرارتی عالی عمل می‌کند. اما نکته مهم اینجاست که پشم سنگ چقدر باید ضخیم باشد؟ آیا بین قطعات ضخیم‌تر و نازک‌تر پشم سنگ از نظر عبور صدا تفاوتی وجود دارد؟

چگالی یا دانسیته آن چطور؟ آیا در جذب صدا تاثیری دارد؟ در این مقاله به این موضوع مهم می‌پردازیم که دانسیته پشم سنگ چیست و باید در چه محدوده‌ای باشد تا مقاومت خوبی در برابر عبور صدا و انرژی داشته باشد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

دانسیته پشم سنگ به چه معناست؟

قبل از خرید باید آگاهی کاملی به پاسخ این سوال داشته باشید که پشم سنگ چیست و چه مشخصاتی دارد. یکی از مشخصات مهمی که هنگام خرید هر نوع ماده عایقی عنوان می‌شود، دانسیته یا چگالی است. در واقع دانسیته به مقدار تراکم وزنی پشم سنگ در واحد حجم گفته می‌شود که با جرم حجمی یا نسبت وزن به حجم نیز آن را می‌شناسند.

برای مثال در صورتی که دانسیته یک پشم سنگ 70 باشد، به این معناست که یک متر مکعب از پشم سنگ، 70 کیلوگرم وزن دارد. بر این اساس، می‌توانید وزن پشم سنگ موردنظرتان را محاسبه کنید.

به این منظور، باید ضخامت پشم سنگ را بر 100 تقسیم کنید تا میزان ضخامت برحسب متر به دست آید. نتیجه را در عدد دانسیته ضرب کنید. عدد به دست آمده وزن پشم سنگی است که قصد خریداری آن را دارید.

انواع دانسیته پشم سنگ براساس نوع آن

اگر بدانید که پشم سنگ چگونه ساخته می‌شود، حتما با انواع مختلف این عایق آشنایی دارید. به طور خلاصه، در مرحله آخر ساخت پشم سنگ، الیاف فشرده می‌شوند. برای این فشردگی روش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود و بر این اساس پشم سنگ به شکل‌های مختلف تخته‌ای، پتویی، لحافی یا لوله‌ای در می‌آید.

پشم سنگ‌های فله‌ای هم انواع دیگری هستند که برای مکان‌هایی با هندسه نامشخص به کار می‌روند. بازه دانستیه هر کدام از انواع پشم‌های سنگ عبارتند از:

  • دانسیته پشم سنگ تخته‌ای: بین 80 تا 189 کیلوگرم بر متر مکعب
  • دانسیته پشم سنگ لحافی: بین 30 تا 60 کیلوگرم بر متر مکعب
  • دانسیته پشم سنگ پتویی: بین 80 تا 100 کیلوگرم بر متر مکعب
  • دانسیته پشم سنگ فله‌ای: بین 80 تا 100 کیلوگرم بر متر مکعب
  • دانسیته پشم سنگ لوله‌ای: بین 80 تا 160 کیلوگرم بر متر مکعب

بهترین دانسیته پشم سنگ

بهترین دانسیته پشم سنگ چقدر است؟

مهم‌ترین نکته هنگام انتخاب ضخامت و دانسیته مناسب پشم سنگ کاربرد آن و محلی است که می‌خواهید آنجا را عایق کنید. برای مثال اگر قصد دارید سقف و دیوارهای یک استودیو صدابرداری را عایق کنید، باید پشم سنگ دانسیته مشخصی داشته باشد. در غیر این صورت عایق بندی صوتی به درستی انجام نخواهد شد. در بخش‌های بعد بیشتر درباره ارتباط بین دانسیته و عایق صدا بودن پشم سنگ می‌خوانید.

ضخامت پشم سنگ برای عایق صدا چقدر باید باشد؟

میزان مقاومت در برابر عبور صدا از تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه است و هر چه پشم سنگ ضخیم‌تر باشد، صدا را کمتر عبور می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که دو برابر شدن ضخامت پشم سنگ مورد استفاده، جذب صدا را تا 400 درصد در 125 هرتز افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید تا حد امکان صدای بیرون به گوشتان نرسد، سقف و دیوارها را با ضخیم‌ترین پشم سنگی عایق کنید که می‌توانید پیدا کنید.

بهترین دانسیته پشم سنگ برای عایق صدا

البته برای اینکه پشم سنگ به درستی صدا را جذب کند، نباید بیش از حد فشرده شود. بنابراین اندازه‌‌ای از پشم سنگ را تهیه و نصب کنید که کاملا با فضایی که آن را در آنجا قرار می‌دهید، مطابقت داشته باشد.

با وجود اینکه به نظر می‌رسد ضخامت بزرگ‌ترین عامل مؤثر در جذب صداست، اما تنها عامل نیست، زیرا چگالی و دانسیته پشم سنگ نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

بهترین دانسیته پشم سنگ برای عایق صدا چقدر است؟

استفاده از پشم سنگ با چگالی یا دانسیته بالاتر به جذب صدای بیشتر کمک می‌کند و قاعدتا قیمت روز عایق پشم سنگ نیز بیشتر است، اما دو برابر شدن چگالی تنها حدود 20 تا 100 درصد افزایش جذب صدا را بسته به فرکانس و در محدوده 250 هرتز به همراه دارد. بهترین چگالی برای جذب وسیع‌ترین محدوده فرکانس ممکن بین 70 تا 94 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

در واقع افزایش ضخامت پشم سنگی که استفاده می‌کنید، همیشه عایق صدای بهتری را به ارمغان می‌آورد، اما در مورد چگالی این رابطه همیشه خطی نیست و به نظر می‌رسد از دانسیته 94 کیلوگرم بر متر مکعب به بالاتر، عملکرد پشم سنگ در زمینه عایق صدا بودن بدتر می‌شود.

تفاوت دانسیته پشم سنگ با دانسیته پشم شیشه چیست؟

بسیاری از موارد مربوط به این سوالات که تفاوت پشم شیشه و آزبست در چیست یا پشم شیشه و پشم سنگ چه تفاوتی دارند، به میزان دانسیته این عایق‌ها برمی‌گردد. حفره‌های هوایی بین الیاف شیشه، پشم شیشه را به یک عایق صدا و حرارت تبدیل می‌کنند اما میزان عملکرد آن نسبت به پشم سنگ ضعیف‌تر است.

به عبارتی پشم سنگ نسبت به پشم شیشه دانسیته بالاتری دارد و به همین دلیل عایق بهتری در برابر صوت و دماست.

این دانسیته بالاتر، دوام بیشتر پشم سنگ را نیز به دنبال دارد. در واقع برخلاف پشم شیشه در مقابل فشار هیچ تغییر شکلی ندارد و به همین دلیل تا سال‌ها ماندگاری دارد. علاوه بر این، نقطه ذوب پشم سنگ نیز به دلیل دانسیته بیشتر آن، بالاتر است و در نتیجه، مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد.

دانسیته پشم سنگ و تاثیر آن بر کیفیت محصول

خرید انواع پشم سنگ با دانسیته‌های متفاوت از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که دانسیته پشم سنگ چیست و چه تاثیری بر ویژگی‌های این عایق صوتی و حرارتی فوق‌العاده دارد. شما می‌توانید انواع پشم سنگ در ضخامت‌ها و دانسیته‌های متفاوت را از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و با پوشاندن سقف و دیوارها با این متریال، عایق بندی را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای در زمینه استفاده از پشم سنگ با دانسیته‌های مختلف دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.