به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

اگر تجربه عایق بندی محل زندگی، کار یا هر جای دیگری را داشته باشید، احتمالا نام‌هایی مانند پشم سنگ، پشم شیشه و آزبست بارها به گوشتان خورده است. همه این مواد برای ساخت عایق‌های صوتی و حرارتی به کار می‌روند اما تفاوت‌های بسیاری دارند که بر انتخاب شما تاثیر می‌گذارند.

در این مقاله به این موضوع مهم می‌پردازیم که تفاوت پشم شیشه و آزبست در چیست. کمتر از 5 دقیقه مطالعه مطلب کاربردی پیش رویتان کافی است تا متوجه 5 تفاوت اصلی پشم شیشه و آزبست شوید. پس تا انتها همراه ما باشید.

1. تفاوت پشم شیشه و آزبست در نحوه ساخت

اولین تفاوت پشم شیشه و آزبست این است که آزبست به طور طبیعی وجود دارد، در حالی که پشم شیشه ساخته دست بشر است. در واقع آزبست همیشه در برخی از خاک‌ها و سنگ‌ها وجود داشته و انسان‌ها بعد از کشف، به فراوری و استفاده از آن در صنایع مختلف روی آورده‌اند.

سنتز پشم شیشه به صورت تجاری در دهه 30 میلادی آغاز شد و از آن زمان تاکنون پشم شیشه قیمت نسبتا معقول و مقرون‌به‌صرفه‌ای دارد.

پشم شیشه یا فایبرگلاس از ترکیب سیلیس با مواد معدنی حاوی اکسیدهای موردنیاز و خاصی ساخته می‌شود. پس از ترکیب، توده مذاب به سرعت سرد می‌شود تا از تبلور جلوگیری گردد. در مقابل آزبست ترکیبی طبیعی از مواد معدنی فیبری است که شامل کریزوتیل، اکتینولیت، آنتوفیلیت، گرونریت و ترمولیت می‌شود. البته ترکیبات آزبست به این موارد محدود نیست و معمولا مواد دیگری را هم در برمی‌گیرد.

تفاوت در میزان تحریک‌کنندگی پشم شیشه و آزبست

2. تفاوت در میزان تحریک‌کنندگی پشم شیشه و آزبست

در اثر تماس مستقیم با آزبست فرد واکنش حساسیت کمتری را تجربه می‌کند. در واقع احتمال بروز سریع‌تر واکنش‌های آلرژیک هنگام کار با پشم شیشه بیشتر است و تماس آن با پوست، درماتیت تماسی را به دنبال دارد. همچنین استنشاق فایبرگلاس باعث مشکلات تنفسی می‌شود.

برای جلوگیری از اثرات تحریک‌کنندگی پشم شیشه نصاب باید بداند که نکات مهم کار با پشم شیشه چیست و برای مثال هنگام نصب این عایق‌ها حتما از ماسک تنفسی، دستکش و لباس‌های مخصوصی استفاده کند.

بنابراین اگر مدام دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوید و به مواد گوناگون حساسیت دارید، احتمالا آزبست گزینه بهتری برای شما باشد. با این حال، اثرات کوتاه مدت آزبست و پشم شیشه همه داستان نیست و باید قبل از تصمیم نهایی بین آزبست و پشم شیشه، به ایمنی این دو ماده در بلندمدت توجه داشته باشید. در بخش بعد تفاوت ایمن بودن پشم شیشه و آزبست را می‎‌خوانید.

3. میزان ایمنی؛ علت خطرناک بودن آزبست چیست؟

در حالی که هم آزبست و هم پشم شیشه از جمله مواد خطرناک محسوب می‌شود، آزبست خطرناک‌تر است. البته خطر این دو به نحوه استفاده از آن‌ها برمی‌گردد و ذرات آن‌ها صرفا در صورت آسیب دیدن یا استفاده نادرست در هوا منتقل می‌شود. در واقع طبقه بندی فایبرگلاس به عنوان یک ماده سرطان‌زا برای انسان قابل بحث است، اما ثابت شده که آزبست یک ماده سرطان‌زا برای انسان است.

حتی اگر آزبست در کوتاه مدت اثرات تحریک‌کنندگی کمتری داشته باشد، این ماده بسیار سمی‌تر است و ذرات آن از طریق هوا منتقل می‌شود. این ذرات سمی و خطرناک هستند و منجر به سرطان‌های غیرقابل درمان می‌گردند.

به همین دلیل، در بسیاری از کشورهای پیشرفته استفاده از آزبست ممنوع شده است. البته از آن جایی که آزبست و فایبرگلاس هر دو در صورت استفاده صحیح ایمن در نظر گرفته می‌شوند، اهمیت آموزش صحیح به افرادی که مجبور به تماس با این مواد هستند، باید مورد تاکید قرار گیرد.

تفاوت در ویژگی‌های پشم شیشه و آزبست

4. تفاوت در ویژگی‌های پشم شیشه و آزبست

آزبست در مقایسه با فایبرگلاس دارای مقاومت حرارتی و مقاومت کششی بالاتری است؛ به این معنا که می‌تواند گستره دمایی وسیع‌تری را تحمل کند و در برابر کشش و ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. از طرف دیگر فایبرگلاس نسبت به پلی آمید و پنبه در برابر حرارت مقاوم‌تر است، اما از این نظر با آزبست قابل مقایسه نیست.

همچنین پشم شیشه در برابر برش، نسبت به آزبست مقاومت کمتری دارد و به راحتی می‌توان آن را با ساده‌ترین ابزار کار نصاب‌ها در سایز دلخواه برش داد. با این حال، در دماهای بالا مقاومت کششی و عملکرد بهتری نسبت به آزبست ارائه می‌دهد و از این رو، در ایزوگام مناطق گرم بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده‌ایم که ایزوگام پشم شیشه چیست و چه مزایا و معایبی دارد.

5. تفاوت در کاربرد پشم شیشه و آزبست

هر دو به عنوان عایق حرارتی شناخته شده‌اند و مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما مانند آنچه درباره تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه توضیح دادیم، کاربردهای متفاوتی دارند.

پشم شیشه نارساناست و آن را به گزینه‌ای عالی برای عایق الکتریکی تبدیل می‌کند. همچنین فایبرگلاس در ساخت قایق‌های هوایی، اتومبیل، مخازن ذخیره‌سازی، لوله‌ها، وان حمام، مخازن سپتیک یا سپتیک تانک، سقف و روکش‌های فلزی کاربرد دارد.

با این حال نمی‌توان از پشم شیشه در ساخت مواد اصطکاکی مانند لنت‌های نوار ترمز استفاده کرد و در این موارد حتما باید آزبست مورد استفاده قرار گیرد. در واقع آزبست یک عایق حرارتی محبوب و ماده‌ای برای ساخت روکش، مواد ضد حریق، مواد کاشی کف، لوله‌کشی و مواد سازنده واشر است.

خلاصه اینکه کاربرد آزبست گسترده‌تر است و در صنایع بیشتری از جمله کاغذ سازی، خودروسازی، ساختمان سازی و نساجی به کار می‌رود.

تفاوت های پشم شیشه و آزبست

خرید آزبست و پشم شیشه با بالاترین کیفیت از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که تفاوت پشم شیشه و آزبست در چیست و هر کدام چه خواص و ویژگی‌هایی دارند. شما می‌توانید انواع عایق‌های حرارتی، برودتی و صوتی از جمله آزبست، پشم شیشه و پشم سنگ را با بالاترین کیفیت از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و عدم اتلاف انرژی و عبور سروصداهای مزاحم را تضمین کنید.

فروشگاه هامون عایق بهترین محصولات را با قیمت مناسب عرضه می‌کند و پشم شیشه یا آزبست خریداری شده را هر کجای ایران که باشید، به دست شما می‌رساند.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره تفاوت پشم شیشه و آزبست و انتخاب بین این دو گزینه دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان هامون عایق در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما همراهان عزیز و گرامی خواهند بود.