به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پیشینه تولید و استفاده از پشم سنگ در دیگر کشورها به 50 سال پیش برمی‌گردد. اخیرا استفاده از این عایق حرارتی بی‌نظیر در ایران نیز رایج شده است و در بسیاری از پروژه‌های عمرانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما سوال مهم اینجاست که پشم سنگ چگونه ساخته می‌شود و چه ترکیباتی ویژگی‌های عایق بودن را به این ماده محبوب و پرکاربرد در عایق بندی می‌بخشد. در این مقاله صفر تا صد ساخت پشم سنگ را به صورت مرحله به مرحله در اختیار شما قرار می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

1. آماده‌سازی مواد؛ مرحله اول ساخت پشم سنگ

بهتر است قبل از خرید پشم سنگ با فرایند ساخت آن آشنایی داشته باشید. برای ساخت این عایق کاربردی ابتدا مواد خام یعنی سنگ‌ها و موادی مانند اکسید سیلیس، اکسید آلومینیوم، اکسید تیتانیوم، اکسیدهای آهن، اکسید کلسیم، اکسید منیزیم، اکسید سدیم و اکسید پتاسیم از طریق کامیون به محل تولید یا سایت منتقل شده و قبل از انتقال به کوره به صورت جداگانه خرد و توزین می‌شوند. سپس زغال سنگ در یک سیستم بسته، جایی که سیلوهای ذخیره‌سازی به فیلترهای بسیار کارآمد مجهز هستند، به شکل پیش آسیاب شده بارگیری می‌شود.

بعد از آن، گاز طبیعی از طریق لوله‌هایی به سایت می‌رسد و برای گرم کردن هوا در هر دو فرآیند ذوب و پخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اکسیژن به مخازن منتقل شده یا در همان سایت، با استفاده از هوای محیط تولید می‌شود. اکسیژن به عنوان غنی‌کننده در کوره ذوب کاربرد دارد. در نهایت بایندر و رزین نیز تامین می‌گردد.

2. ذوب کردن؛ مرحله دوم در خط تولید پشم سنگ

در کوره مواد اولیه از پیش گرم شده با زغال سنگ، گاز طبیعی و هوای احتراق مخلوط می‌شود. برای دستیابی به انرژی لازم به منظور تبدیل مواد خام به مذاب به زغال سنگ و گاز طبیعی نیاز است.

دما به بیش از 2700 درجه فارنهایت می‌رسد و در واقع این هوای گرم، باعث سفت شدن و پخته شدن الیاف می‌شود. در برخی موارد و به ویژه در کشورهای پیشرفته از یک سیستم بازیابی حرارت از انرژی اتلاف شده کوره برای گرم کردن ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. دیگ‌های گاز طبیعی به عنوان پشتیبان نصب می‌شوند تا فقط در مواقعی که کوره کار نمی‌کند، مورد استفاده قرار گیرند.

مراحل تولید پشم سنگ

3. ریسندگی؛ مرحله سوم نحوه تولید پشم سنگ

بعد از مخلوط کردن مواد، مذاب از کوره جاری شده و وارد چرخ‌های ریسندگی می‌شود. الیاف از چرخ‌های چرخان با جریان هوای قدرتمندی که به داخل محفظه ریسندگی دمیده می‌شود، کشیده می‌شوند. همزمان با این اتفاق بایندر و آب خنک کننده نیز به جریان الیاف اضافه می‌شوند. افزودن برخی روغن‌های خاص در این مرحله به پشم خاصیت ضد آب بودن می‌بخشد و گرد و غبار را در حین برش و در محصولات نهایی کاهش می‌دهد. اگر بدانید پشم سنگ چیست، حتما با خواص عایق حرارتی بودن و ضدرطوبت بودن آن آشنایی دارید.

4. جمع‌آوری الیاف پشم سنگ تخته‌ای و فله‌ای

پشم سنگ پخته شده به محفظه ریسندگی که در آن الیاف جدید تولید می‌گردد، بازیافت می‌شود. این الیاف بر روی یک درام چرخان بزرگ جمع آوری می‌شوند و در لایه نازکی روی حامل می‌ریزند. سپس پشم به طور یکنواخت در ضخامت موردنظر لایه‌بندی شده و تراکم الیاف پشم سنگ، بسته به محصول (فله‌ای یا تخته‌ای) تنظیم می‌شود.

صفر تا صد تولید پشم سنگ

5. پخت و خنک‌سازی در نحوه ساخت پشم سنگ

سپس پشم به داخل کوره پخت منتقل می‌شود تا آب پشم سنگ تبخیر گردد. پس از خروج از کوره پخت، پشم از طریق یک بخش خنک کننده منتقل می‌شود که آن را خنک کند تا برای برش آماده شود. همه دودهای حاصل از ریسندگی، پخت و خنک‌سازی به سمت فیلترها هدایت می‌شوند تا ذرات معلق (PM) قبل از خروج گازهای گلخانه‌ای از کارخانه خارج شوند.

6. برش و علامت گذاری پشم سنگ تولیدشده

پس از عبور از منطقه خنک کننده، پشم سنگ تولید شده در اندازه‌های دلخواه برش داده می‌شود. سپس گرد و غبار حاصل از برش در یک کیسه فیلتر گرفته شده و به کارخانه بازیافت داخلی منتقل می‌شود. همچنین به این عایق‌های معدنی فویل آلومینیومی می‌چسبانند یا در برخی موارد لایه آلومینیومی را به پشم سنگ می‌دوزند. در نهایت در این مرحله مطابق با استانداردها و قوانین مربوطه، بالا یا پایین محصول علامتی درج می‌کنند.

نحوه بسته بندی پشم سنگ

7. بسته بندی و عرضه نهایی پشم سنگ

در پایان پشم سنگ تولیدی در یک لایه پلی اتیلن انباشته و بسته‌ بندی شده و قبل از انتقال به انبار نگهداری محصولات، پالت بندی می‌شود. خلاصه اینکه چیزی که به عنوان مشتری به دست شما می‌رسد، حاصل چند مرحله پیچیده و از قبل مهندسی شده است تا پشم سنگ مزایای بسیار و به تبع آن کاربرد فراوانی داشته باشد.

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های پشم سنگ می‌توان به غیرقابل احتراق بودن، رسانایی حرارتی پایین، عمر طولانی، مقاوم در برابر رطوبت و کپک، حاوی مواد سازگار با محیط زیست و نصب و برش آسان اشاره کرد. با توجه به این ویژگی‌ها سنگ پشم در موارد مختلفی از جمله سازه‌های قاب، سقف‌های کاذب، پارتیشن‌ها، دیوارهای قاب، تکمیل نما، سقف و کف، شبکه‌های مهندسی و تاسیسات صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

‌خرید پشم سنگ از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله 7 مرحله اصلی تولید پشم سنگ را توضیح دادیم و گفتیم پشم سنگ چگونه ساخته می‌شود. با این حال، نحوه تولید پشم سنگ پیچیده‌تر از آن چیزی است که در یک مقاله بگنجد. همچنین در انتها اشاره‌ای به ویژگی‌ها و کاربردهای پشم سنگ کردیم. شما می‌توانید پشم سنگ‌های باکیفیت را به صورت فله‌ای یا تخته‌ای از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید. محصولات هامون عایق، ضامن عایق بندی ساختمان‌های شما هستند.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره فرایند ساخت و تولید این عایق پرکاربرد دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.