به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

تا چند سال پیش وجود تلی از آجر و چند استانبولی از سیمان در جاهایی که ساختمان‌سازی انجام می‌شد، چندان چیز بعیدی نبود. اما در چند سال اخیر ساندویچ پانل‌ها، به عنوان لایه‌های عایق و مستحکم جایگزین آجر و سیمان شده‌اند و مزایای فوق‌العاده‌ای برای سازه‌های مختلف دارند. در این مقاله به این موضوع مهم می‌پردازیم که ساندویچ پانل چیست، چه انواعی دارد و در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

ساندویچ پانل سقفی یا دیواری چیست؟

ساندویچ پانل سیستمی است که از ساختمان‌ها را در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند و بهترین متریال برای پایه‌ریزی محکم سازه است.

در واقع از ساندویچ پانل‌ها به عنوان عناصر ساختمانی مدرن، سبک و بادوام برای پوشش سقف و دیوارهای خارجی ساختمان‌ها و همچنین عایق‌کاری دیوارهای داخلی و سردخانه‌ها استفاده می‌شود. ساختار سه لایه ساندویچ پانل به این صورت است که بین دو لایه ورق فلزی نازک گالوانیزه با چگالی بالا را با ماده عایق و سبک وزنی پر می‌کنند.

مواد عایق در این ساختار ساندویچ مانند باید با توجه به نیاز ساختمان انتخاب می‌شود و ساندویچ پانل‌ها را با انواع عایق‌ها از جمله PUR، PIR، پشم معدنی و EPS تولید می‌کنند.

شما می‌توانید با در نظر گرفتن ویژگی‌های مدنظر سازه مانند میزان عایق بودن در برابر حرارت، رطوبت، صدا و مقاومت در برابر آتش، تصمیم بگیرید که کدام نوع ساندویچ پانل برای ساختمان یا پروژه شما مناسب بوده یا مزایای آن دربرابر مصالح دیگر مانند ایزوگام پشم شیشه چیست.

ساندویچ پانل چه کاربردی دارد؟

ساندویچ پانل چه کاربردی دارد؟

ساندویچ پانل‌ها عموما در تاسیسات صنعتی، ساختمان‌های تجاری و ساخت سوله، سردخانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، نیروگاه‌ها و همچنین ساختمان‌های کشاورزی و دامپروری استفاده می‌شوند. از کارخانه‌ها تا استادیوم‌ها، از مراکز خرید تا استخرهای شنا، ساندویچ پانل یک متریال بادوام و اقتصادی برای بسیاری از ساختمان‌هاست.

ساندویچ پانل به عنوان محصولی مطرح می‌شود که روز به روز با حوزه‌های جدید اجرایی آن مانند استفاده در ساختمان‌های نظامی، ساختمان‌های کشاورزی، مسکن پیش ساخته، ساختمان‌های اداری و سیلوها طرفداران بسیاری پیدا می‌کند.

ابعاد ساندویچ پانل چقدر است؟

معمولا انواع ساندویچ پانل در عرض 1000 میلی‌متر تولید شده و طول آن‌ها با توجه به نیاز کاربر متفاوت است. علاوه بر طول و عرض، ضخامت ساندویچ پانل نیز باید هنگام تهیه آن در نظر گرفته شود. ضخامت پانل‌ها براساس نوع لایه میانی برای PUR و PIR از ۴۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر، برای پشم معدنی ۵۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر و برای عایق EPS از ۴۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر متغیر است.

انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری

انواع ساندویچ پانل باید با توجه به نیازهای عایق حرارتی، صوتی و آبی و مقاومت در برابر آتش ساختمان انتخاب شود. بسته به اینکه لایه میانی ساندویچ پانل از چه ماده‌ای ساخته شده باشد، نوع و به تبع آن عملکرد ساندویچ پانل متفاوت خواهد بود. بر این اساس انواع ساندویچ پانل که در قالب بندی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد، عبارتند از:

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان (PUR)

پلی اورتان فوم سفت و سختی است که از ترکیب پلیول و ایزوسیانات با مواد کاتالیست تحت فشار بالا و شرایط تولید خاص تولید می‌شود. پلی اورتان با ساختار سلول بسته خود، عایق حرارتی فوق‌العاده‌ای بوده و رطوبت را جذب نمی‌کند. بنابراین امکان رشد باکتری در آن وجود نداشته و همچنین مشابه با آنچه که در مقاله عرشه فولادی چیست توضیح دادیم، مقاومت بسیار بالایی دارد.

ساندویچ پانل پلی ایزوسیانورات (PIR)

ساختار ماکرومولکولی پلی ایزوسیانورات زمانی تشکیل می‌شود که اجزای اصلی فوم پلی اورتان در مقادیر مختلف مخلوط واکنش شیمیایی می‌دهند. در واقع فوم سفت و سخت پلی ایزوسیانورات، نسخه بهبودیافته پلی اورتان با مقاومت بالاتر در برابر آتش به دلیل تفاوت ساختاری آن است. در صورت آتش‌سوزی، در مقایسه با پلی اورتان دود بسیار کمتری تولید می‌کند.

ساندویچ پانل پشم سنگ و شیشه

پشم معدنی نام عمومی الیافی است که از ذوب سنگ‌های معدنی و سایر اکسیدهای معدنی در دمای بالا به دست می‌آیند. پشم معدنی با ساختار الیافی و سلول باز خود، از نظر عایق صدا و مقاومت در برابر آتش، انتخاب مناسبی برای ساختمان شماست. با این حال، نسبت به PUR و PIR ویژگی عایق حرارتی ضعیف‌تری دارد. این ساندویچ پانل‌ها به ویژه برای سازه‌هایی که به عایق صوتی قوی نیاز دارند، در معرض خطر آتش سوزی هستند یا برای هر ساختمانی که مواد قابل اشتعال یا منفجره در آن نگهداری می‌شود، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل پلی استایرن منبسط شده

ساندویچ پانل پلی استایرن منبسط شده (EPS)

پلی استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک، مشتق‌شده از نفت است. ماده اولیه پلی استایرن که ساختار ریز دانه‌ای دارد، ابتدا با بخار آب گرم شده و منبسط می‌شود. سپس از گاز پنتان، به عنوان یک جزء آلی، برای باد کردن گرانول‌ها استفاده می‌کنند. پس از فرآیند باد کردن، گرانول‌های پلی استایرن محکم به یکدیگر می‌چسبند و شکل قالبی را که در آن قرار دارند، به خود می‌گیرند.

در پایان این فرآیند، گاز پنتان جایگزین هوا می‌شود. این هوای بی‌حرکت و خشک که در گرانول‌ها با منافذ بسته کوچک محبوس شده است، ورق‌های EPS را قادر می‌سازد تا برای ساختمان به عنوان عایق حرارتی عمل کنند. با توجه به قیمت فوم پلی اتیلن و دیگر مواد عایق، EPS اقتصادی‌ترین و سبک‌ترین محصول در بین انواع عایق‌های حرارتی است.

قیمت هر متر مربع ساندویچ پانل چقدر است؟

برای تعیین قیمت ساندویچ پانل باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید؛ از جمله اینکه از چه ماده‌ای به عنوان لایه میانی استفاده شده، جنس پلیت چیست و مورد مصرف در کدام قسمت ساختمان است. بر این اساس، ساندویچ پانل‌های تولیدشده با فوم PUR و PIR بیشترین صرفه اقتصادی را دارند و پشم سنگ در مقایسه با PIR گران‌تر است. جنس پلیت و ورق فلزی نیز می‌تواند از جنس‌های مختلف تولید شود.

ورق‌های فلزی گالوانیزه کمترین و ورق آلومینیومی بالاترین قیمت را دارد. ورق‌های آلوزینک هم قیمت متوسطی دارند. در نهایت اینکه ساندویچ پانل‌های سقفی گران‌تر از پانل‌های دیواری هستند.

خرید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم ساندویچ پانل چیست و چه کاربرد و انواعی دارد. همچنین درباره قیمت ساندویچ پانل توضیحاتی ارائه دادیم. شما می‌توانید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری را از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، در محل ساخت و ساز مدنظر خود تحویل بگیرید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره استفاده از انواع ساندویچ پانل دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.