به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

وجود فضای سبز روی پشت بام خانه‌ها همان چیزی است که طراوت و تازگی را به شهرها برمی‌گرداند. این فضای سبز که تحت عنوان روف گاردن شناخته می‌شود، از افزایش حرارت ساختمان نیز جلوگیری می‌کند و روی پشت بام اکثر سازه‌ها قابل اجراست اما برای اینکه به ساختمان آسیبی نرسد، باید زیرسازی درست انجام شده و کاملا عایق‌بندی شود. در این مقاله انواع متریال مورداستفاده را معرفی می‌کنیم و نحوه عایق بندی روف گاردن را توضیح می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

از چه متریالی برای عایق بندی روف گاردن استفاده کنیم؟

در سطح روف گاردن گیاهان زنده مانند درختان و گل‌ها همواره در حال رشد و نمو هستند و حتی با وجود قالب بندی ساختمان در صورتی که از ماده مناسب برای عایق بندی استفاده نشود، تغییراتی در پوسته سطح بام به وجود می‌آید. به طور کلی انواع متریال مورداستفاده در عایق بندی عبارتند از:

عایق بندی روف گاردن با ایزوگام

اولین گزینه‌ای که احتمالا برای عایق بندی روف گاردن به ذهن هر کسی می‌رسد، استفاده از ایزوگام است اما ایزوگام مقاومت چندان بالایی در برابر سرما و گرما ندارد و به راحتی منبسط و منقبض می‌شود. در نتیجه به مرور زمان ترک می‌خورد و با توجه به این ماندگاری پایین لایه قابل اطمینانی برای روف گاردن نیست. از ایزوگام بیشتر برای عایق کاری موتورخانه و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.

عایق بندی روف گاردن با قیرگونی

در این نوع عایق بندی نوع قیر و نوع گونی تعیین‌کننده کیفیت نهایی است. همچنین ماندگاری عایق، به نحوه اجرا و تعداد لایه‌های استفاده شده بستگی دارد. با وجود کارایی بهتر قیرگونی نسبت به ایزوگام، این ماده نیز در برابر شرایط محیطی مانند تغییرات آب و هوایی و تابش نور خورشید مقاوم نیست و با انقباض و انبساط زیاد، احتمال ترک خوردن آن وجود دارد.

برخی افراد برای افزایش مقاومت این ماده از یک لایه محافظ سیمان به همراه توری، مانند آنچه که در نبشی کشی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد، استفاده می‌کنند اما در چنین شرایطی نیز عایق کاری روف گاردن با قیرگونی توصیه نمی‌شود؛ چرا که به هر حال قیرگونی مقاومت پایینی در تماس با آب و گیاهان دارد.

عایق بندی روف گاردن با قیرگونی

عایق بندی روف گاردن با مواد پلاستیکی

یکی از بهترین متریال‌های مورداستفاده برای عایق بندی روف گاردن، مواد پلاستیکی است که در انواع مختلفی با میزان مقاومت‌های متفاوت ساخته و عرضه می‌شوند. با این حال، عیب استفاده از این مواد به عنوان ماده عایق این است که برای عایق کاری با استفاده از آن‌ها، به دستگاه‌های مختلفی نیاز بوده و مهارت نیروی کار حرفه‌ای و کارآزموده‌ای را می‌طلبد.

ضمن اینکه جنس مرغوب آن ساخت خارج و نسبتا گران قیمت است. بنابراین اگر در پروژه ساخت روف گاردن خود در بودجه‌تان محدودیت دارید، بهتر است از مواد دیگری استفاده کنید و بیشتر بودجه را به موارد حیاتی‌تر مانند قیمت رابیتز اختصاص دهید.

عایق بندی روف گاردن با مواد نانو

در این عایق بندی از مواد رزین مانند چسب بتن به همراه آب و سیمان استفاده می‌شود. ماندگاری و نیمه عمر این ماده عایق حدود 10 تا 15 سال است و پس از آن خاصیت آب بندی خود را از دست می‌دهد. مواد نانو در اثر فشار ریشه‌های گیاه مقاومت چندان بالایی نداشته ولی در مقایسه با مواد نفتی مقاومت بالاتری دارند. برای اینکه عایق بندی با این مواد بهترین کارایی را داشته باشد، باید این مواد با ضخامت 1 تا 2 سانتی‌متر کشیده شود.

عایق بندی روف گاردن با پشم سنگ

عایق بندی روف گاردن با پشم سنگ

با خرید عایق پشم سنگ نیز می‌توانید روف گاردن را عایق بندی کنید؛ اما حتما باید با لایه‌های دیگر و مواد عایق حرارتی همراه شود تا مقاومت مناسبی در برابر حرارت و آب و هوای بیرون داشته باشد. ضخامت و نوع عایق پشم سنگ اهمیت بسیاری در کیفیت نتیجه نهایی دارد و در این زمینه باید به میزان تحمل روف گاردن در برابر وزن ماده عایق توجه داشته باشید. معمولا پشم سنگ‌هایی که فشردگی متوسطی دارند، به دلیل وزن کمتر گزینه بهتری برای روف گاردن هستند.

عایق بندی روف گاردن با پشم شیشه

یکی دیگر از مواد مناسب برای عایق بندی روف گاردن، عایق پشم شیشه است که در برابر آب، حرارت و صدا مقاومت بالایی دارد. از این مواد هم برای آب بندی پشت بام و هم ایجاد یک لایه در آب بندی روف گاردن استفاده می‌کنند.

چگونه روف گاردن را عایق بندی کنیم؟

نحوه عایق بندی روف گاردن به دو صورت متمرکز (کاشت گیاهان با عمق ریشه زیاد و حداقل 30 سانتی‌متری) و گسترده (استفاده از گیاهانی با رشد ریشه‌های کوتاه در خاک کم عمق) انجام می‌شود. نحوه عایق بندی روف گاردن متمرکز عبارتند از:

  1. اجرای کف ‌سازی، پوکه ‌ریزی و شیب ‌بندی با توجه به محل کف شورها؛ به نحوی که کمترین وزن به سقف وارد شود.
  2. اجرای لایه آب‌بندی (به صورت ملاتی و با استفاده از ایزوگام حرارتی، پرایمر یا اپوکسی)
  3. اجرای لایه آنتی روت (ضدریشه) به منظور اطمینان از عدم عبور ریشه گیاهان از سقف
  4. اجرای لایه محافظ لایه آب‌بند و ضدریشه (با استفاده از موزاییک سنگ یا ملات)

روف گاردن گسترده کمترین میزان بار را به ساختمان وارد می‌کند؛ چرا که بستر کاشت گیاهانی است که صرفا بین 5 تا 15 سانتی‌متر ریشه دارند. در این نوع بام‌ها عایق بندی و زیرسازی مطابق مراحل فوق انجام شده و پس از تعبیه خروجی آب، سطح بام برای کاشت چمن آماده می‌شود.

خرید مواد و مصالح موردنیاز برای عایق بندی روف گاردن از فروشگاه هامون عایق

خرید مواد و مصالح موردنیاز برای عایق بندی روف گاردن از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله نحوه عایق بندی روف گاردن را توضیح دادیم و گفتیم از چه متریالی می‌توانید برای این کار استفاده کنید. شما می‌توانید برای عایق بندی روف گاردن خود با کارشناسان هامون عایق مشورت کرده، بهترین ماده مناسب بام خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از ما تهیه کنید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. همه محصولات عرضه شده در هامون عایق از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با ضمانت اصالت کالا عرضه می‌شوند. در پایان اگر سوال یا تجربه‌ای درباره عایق بندی روف گاردن ساختمان خود دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق باشیم.