به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

امروزه جمع آوری و فرآوری ضایعات فلزی و غیرفلزی به یکی از الزامات زیست محیطی تبدیل شده و از طرف دیگر، منبع درآمد خوبی برای کسانی است که به دنبال راه‌اندازی کسب و کار خودشان هستند. به این منظور، نیاز است که سوله‌های ضایعات احداث شوند. در این مقاله به این موضوع جذاب می‌پردازیم که سوله ضایعات چیست و برای کدام نوع ضایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

انواع سوله ضایعات چیست؟

همان طور که از نام این سوله‌ها پیداست، به سوله‌هایی که در آن‌ها ضایعات فلزی، پلاستیکی، چوبی و غیره جمع‌آوری و در برخی موارد فراوری می‌شوند، سوله ضایعات می‌گویند. مساحت سوله‌های ضایعات بر اساس نوع کار انتخاب می‌شود و تعداد کارگران نیز بر این اساس، متفاوت است. به هر حال قیمت ساخت سوله نسبت به سود حاصل از خرید و فروش و بازیافت ضایعات کاملا ارزشش را دارد که برای احداث این سازه‌ها هزینه کنید. در ادامه با انواع ضایعاتی که در سوله‌ها جمع‌آوری و بازیافت می‌شوند، آشنا می‌شوید.

سوله ضایعات پلاستیکی

در سوله‌های ضایعات پلاستیکی، بازیافت این مواد طی 4 مرحله جمع‌آوری، آسیاب یا پرس کردن ضایعات، شستشو و در نهایت گرانول کردن انجام می‌شود که هر کدام الزامات خاص خود را دارد. برای مثال برای جمع‌آوری ضایعات پلاستیکی نسبت به مرحله گرانول کردن به سوله بزرگتری نیاز دارید. بنابراین انتخاب بین انواع سوله به نوع کار مدنظر شما و مرحله‌ بازیافتی که می‌خواهید در آن فعالیت داشته باشید، برمی‌گردد.

در مرحله اول باید ضایعات را از شهرداری‌ها یا گاراژها خریداری یا از درب منازل جمع‌آوری کنید. سپس ضایعات باید به سوله بزرگی منتقل و دپو شوند. در صورتی که فضای کافی در اختیار داشته باشید، می‌توانید علاوه بر پلاستیک، ضایعات کاغذ و مقوا را نیز جمع‌آوری و بازیافت کنید. در مرحله بعد ضایعات پلاستیکی با ماشین آلات خاصی که باید پیش از این خریداری و در سوله گذاشته باشید، پرس یا آسیاب می‌شوند تا حجم ضایعات کاهش یابد.

به این ترتیب انتقال ضایعات فشرده به سوله شستشو ساده‌تر و با هزینه حمل و نقل کمتری انجام می‌شود. شستشو و گرانول کردن نیز با دستگاه‌های خاصی انجام می‌شود. اگر بخواهید صرفا در این دو مرحله فعالیت داشته باشید، نیازی نیست سوله ضایعات چندان بزرگی احداث کنید.

آشنایی با انواع سوله ضایعات

سوله ضایعات فلزی

نوع دیگری از ضایعات که خرید و فروش و البته فراوری آن‌ها درآمد بالایی را به ارمغان می‌آورد، ضایعات یا قراضه‌های فلزی هستند. روزانه به طور مداوم از سنگ آهن و دیگر منابع اولیه برای ساخت ابزارها و سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. این منابع محدود هستند و بنابراین منطقی‌ترین راه، بازیافت ضایعات فلزی و استفاده چند باره از آن‌هاست.

به این منظور احداث سوله ضایعات در درجه اول اهمیت قرار دارد و کاری است که باید قبل از ورود به این صنعت انجام دهید. معمولا به سوله‌های بزرگی برای خرید و فروش قراضه‌های فلزی که اکثرا حجیم هستند، نیاز است. بنابراین مطمئن شوید که مراحل ساخت سوله زیرنظر متخصصان مربوطه انجام می‌شود.

بعد از احداث سوله نوبت به جمع‌آوری و جداسازی ضایعات فلزی در دو گروه فلزات آهنی و غیرآهنی می‌رسد. فلزات آهنی در محصولاتی مانند ماشین‌آلات، اجاق گاز، یخچال و موتورهای اتومبیل یافت می‌شوند و فلزات غیرآهنی در سیم‌کشی‌ها، وسایل برنجی و رایانه‌های قدیمی مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای انتقال ضایعات فلزی به سوله، به وانت یا تریلی نیاز دارید.

همچنین سطوح شیب‌دار و بالابرها برای بارگیری قراضه‌ها در سوله ضایعات کاربردی هستند. شما می‌توانید در سوله ضایعات خود صرفا قراضه‌های فلزی را نگهداری و به خرید و فروش آن‌ها اقدام کنید یا کسب و کار خود را گسترش دهید و این ضایعات را پس از بازیافت به فروش برسانید.

برای راه اندازی سوله ضایعات به چقدر سرمایه نیاز است؟

برای اینکه وارد شغل خرید و فروش یا بازیافت سوله ضایعات شوید، باید سرمایه اولیه‌ای داشته باشید. میزان سرمایه اولیه موردنیاز برای احداث سوله ضایعات و ورود به این بازار پردرآمد، به کیفیت و اندازه کسب و کاری که مدنظر شماست، بستگی دارد. برای مثال اگر بدانید سوله صنعتی چیست، حتما با انواع سوله‌ها آشنایی دارید. سوله‌ها بسته به متریال به کار رفته در ساخت آن‌ها و اندازه‌شان قیمت‌های متفاوتی دارند.

هزینه راه اندازی سوله ضایعات

با این حال به یاد داشته باشید که سرمایه اولیه باید به سه بخش سرمایه راه اندازی (مانند هزینه احداث سوله ضایعات، خرید ماشین‌آلات و تجهیزات لازم)، سرمایه در گردش (برای خرید وسایل موردنیاز و همچنین ضایعات بیشتر) و همچنین سرمایه انسانی تقسیم و برای هر بخش به طور جداگانه برنامه‌ریزی شود.

سود خرید و فروش ضایعات چقدر است؟

بسته به اینکه چقدر برای احداث سوله ضایعات و همچنین تهیه تجهیزات موردنیاز هزینه کرده‌اید، میزان سود خالص شما حداقل در ماه‌های ابتدایی راه‌اندازی کسب و کارتان متفاوت خواهد بود. در واقع قیمت متریال به کار رفته در ساخت سوله مانند قیمت کارتن پلاست نیز در میزان هزینه‌ها و به تبع آن سودآوری شما تاثیر دارد.

معمولا چند ماه پس از راه اندازی سوله ضایعات در صورتی که ضایعات باکیفیت و با درجه خلوص بالایی تهیه کرده و به فروش برسانید، هزینه‌های ساخت برمی‌گردد. خلاصه اینکه خرید و فروش و همچنین بازیافت انواع ضایعات از شغل‌های پردرآمد محسوب می‌شود. به نحوی که تخمین زده شده در سال 1400 افرادی که در زمینه خرید و فروش ضایعات فلزی فعالیت دارند، ماهانه حداقل 30 میلیون تومان از این راه کسب درآمد می‌کنند.

صفر تا صد سوله ضایعات با هامون عایق

خرید محصولات موردنیاز برای ساخت سوله ضایعات از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره سوله ضایعات بدانید، در اختیار شما قرار دادیم و گفتیم بعد از احداث این نوع سوله‌ها، چه گزینه‌هایی برای خرید و فروش ضایعات و بازیافت آن‌ها پیش روی شماست. شما می‌توانید انواع محصولات موردنیاز برای ساخت سوله‌های ضایعات را از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و به این ترتیب با استفاده از این محصولات باکیفیت، طول عمر بالای سوله ضایعات خود و به تبع آن، رونق و دوام کسب و کار خود را تضمین کنید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره سوله‌های ضایعات دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.