به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

از دیرباز تاکنون انواع عایق‌های رطوبتی جایگاه ویژه‌ای در ساختمان‌سازی داشته‌اند. نادیده گرفتن عایق کاری با این محصولات، می‌تواند به قیمت نفوذ آب و رطوبت به داخل سازه و بروز مشکلاتی از جمله زنگ زدگی فلزات، رشد کپک و قارچ و یخ زدگی ساختمان تمام شود. به همین دلیل اجرای عایق‌های رطوبتی را باید جدی بگیرید.

دو گزینه محبوب در این زمینه عایق نانو و ایزوگام است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله به بررسی تفاوت‌های عایق نانو و ایزوگام می‌پردازیم و راهنمایی‌تان می‌کنیم که عایق نانو بهتر است یا ایزوگام. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

1. عایق نانو مقاومت بالاتری نسبت به ایزوگام دارد

اولین تفاوت این دو عایق به مقاومت آن‌ها در شرایط جوی و رطوبتی برمی‌گردد. عایق‌های نانو از مواد اولیه‌ای در سایز نانو ساخته می‌شوند و بنابراین قطرات آب و رطوبت با سایز بیشتر از 1000 نانومتر نمی‌توانند از عایق عبور کنند. به همین دلیل عایق‌های نانو مانند انواع پشم سنگ در برابر شرایط جوی با رطوبت و میزان بارش زیاد، عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهند.

از طرف دیگر ایزوگام چنین مقاومتی ندارد و با تجمیع برف و باران، احتمال بادکردگی و جدا شدن آن از سطح وجود دارد. ضمن اینکه برخلاف عایق‌های نانو، ایزوگام در برابر خراش و آسیب‌های فیزیکی نیز مقاومت نیست و در برخی موارد رطوبت از آن نشتی می‌کند. به این دلیل که لایه رویی ایزوگام به مرور زمان در اثر تابش خورشید از بین می‌رود و براثر سرما خشک و شکننده می‌شود.

عایق نانو بهتر است یا ایزوگام

2. اجرای ایزوگام در اکثر موارد سخت‌تر از عایق نانو است

تفاوت دیگر ایزوگام و عایق نانو سختی اجرای آن‌هاست. عایق‌های نانو در دو نوع سطحی و حجمی تولید می‌شوند که انواع حجمی را می‌توان به شکل دوغاب و به سرعت و بدون نیاز به تجهیزات حرارتی و برقی و صرفا با ترکیب مواد نانو با آب و پخش کردن ملات با غلطک روی سطح موردنظر اجرا کرد.

به طور کلی عایق‌های نانو روی انواع سطوح صاف و مواج و همچنین سطح‌های فلزی و بتنی اجرا می‌شوند. در مقابل برای نصب ایزوگام، باید از مشعل استفاده شود و از این نظر فرایند عایق کاری سخت‌تر خواهد بود. محدودیت اجرای ایزوگام این است که حداقل 28 روز باید از بتن‌ریزی گذشته باشد و در مقابل پخش همگن مواد نانو روی سطوحی که شیب بالایی دارند، سخت است. در چنین مواردی نصب ایزوگام و رابیتس روی آن توصیه می‌شود. با توجه به مزایای این مصالح، ارزشش را دارد بابت قيمت رابيتس هزینه کنید.

3. عایق نانو عملکرد بهتری نسبت به ایزوگام دارد

اگر در این باره که عایق حرارتی برودتی چیست اطلاعات کافی داشته باشید، حتما می‌دانید که هدف اصلی از عایق کاری با انواع محصولات، جلوگیری از هدررفت انرژی گرمایی و سرمایی فضای داخل خانه و همچنین عدم نفوذ رطوبت به داخل ساختمان است. با توجه به مقاومت بالاتر عایق نانو، این عایق‌ها عملکرد بهتری نسبت به ایزوگام از خود نشان می‌دهند.

در واقع از آنجایی که امکان رشد قارچ و کپک در سطح زیرین عایق نانو وجود ندارد، عایق در دراز مدت آسیبی نمی‌بیند و در نتیجه در مدت زمان طولانی‌تری از هدررفت انرژی جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه عایق‌های نانو سفیدرنگ تا 85 درصد از ورود گرما به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند اما ایزوگام به دلیل رنگ مشکی خود جاذب گرماست.

عایق نانو عملکرد بهتری نسبت به ایزوگام دارد

4. عایق نانو از نظر ظاهری زیباتر از ایزوگام است

در برخی موارد بسته به نوع سازه روی ایزوگام توری مرغی یا توری پلاستیکی نصب می‌شود که همین جلوه بهتری به آن می‌دهد. اما در مواردی که نمی‌خواهید سطح را با مصالح دیگری بپوشانید، عایق نانو گزینه بهتری است؛ زیرا این عایق‌ها در رنگ‌های مختلفی طراحی و عرضه می‌شوند و به دلیل اجرای یکپارچه‌شان از نظر ظاهری زیباتر هستند.

5. ایمنی اجرای عایق نانو در مقایسه با ایزوگام بیشتر است

همان طور که در بخش‌های قبل توضیح دادیم، برای ایزوگام کردن پشت بام باید از شعله‌ای برای مذاب کردن مواد اولیه استفاده شود. در صورتی که برای اجرای عایق نانو نیازی به چنین ابزارهای خطرناکی نیست و صرفا این عایق با ترکیب مواد اولیه با آب به دست می‌آید. در نتیجه ایمنی اجرای عایق نانو با توجه به غیرقابل اشتعال بودن آن بیشتر از ایزوگام است. در این زمینه حتی نصب انواع پشم شیشه که فرد باید به ماسک و دستکش و لباس مخصوص مجهز باشد، نسبت به ایزوگام خطر کمتری دارد.

6. عایق نانو وزن سبک‌تری نسبت به ایزوگام دارد

مزیت دیگر عایق نانو نسبت به ایزوگام وزن و ضخامت کمتر آن است. عایق نانو از ایزوگام سبک‌تر بوده و بنابراین بر وزن کلی ساختمان تاثیر منفی ندارد. در مقابل ایزوگام با وزن بالای خود، فشار بیشتری را به سازه وارد می‌کند که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی مطلوب نیست.

ایمنی اجرای عایق نانو در مقایسه با ایزوگام بیشتر است

7. قیمت عایق رطوبتی نانو تفاوتی با ایزوگام ندارد

ممکن است در این باره که عایق رطوبتی بهتر است یا ایزوگام، هزینه تمام شده در تصمیم‌گیریتان حرف اول را بزند. در این زمینه نیازی نیست دغدغه‌ای بابت اجرای عایق نانو یا ایزوگام داشته باشید؛ زیرا برخلاف تصور عموم که گمان می‌کنند عایق نانو به دلیل فناوری پیشرفته‌اش قیمت بالاتری دارد، هزینه تمام شده اجرای این دو نوع عایق تقریبا به یک اندازه است. شاید برای تهیه مواد اولیه عایق نانو وادار به پرداخت هزینه بیشتری باشید اما هزینه اجرای ایزوگام بیشتر است.

عایق نانو بهتر است یا ایزوگام؟ آنچه در این مقاله آموختید

در این مقاله توضیح دادیم که عایق نانو بهتر است یا ایزوگام و این دو عایق را از 7 منظر بررسی کردیم. با توجه به مجموع اطلاعات به دست آمده، عایق‌های نانو نسبت به ایزوگام گزینه بهتری هستند؛ مگر اینکه در شرایط خاص، نیاز باشد از ایزوگام استفاده کنید.

در این زمینه توصیه می‌کنیم با وجود مزایای عایق نانو، حتما قبل از تهیه این محصولات با کارشناسان خبره و باتجربه هامون عایق مشورت کنید و سپس در این باره تصمیم بگیرید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره عایق نانو یا ایزوگام دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.