به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

سوله‌ها یکی از کاربردی‌ترین سازه‌ها هستند که با استحکام بالا و اشکال هندسی متنوع، برای برگزاری انواع نمایشگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

موارد زیادی در ساخت سوله نمایشگاهی باید درنظر گرفته شوند تا سازه نیاز انواع غرفه‌های موجود در نمایشگاه را برطرف کند. در این مقاله به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم که سوله نمایشگاهی چیست، چه انواع و کاربردهایی دارد و چه خلاقیت‌هایی را باید در طراحی و ساخت آن به کار بگیرید. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

سوله نمایشگاهی چیست و چه انواعی دارد؟

همان طور که از نام این سازه‌ها پیداست، به سوله‌هایی که به منظور برپایی نمایشگاه طراحی و احداث می‌گردند، سوله نمایشگاهی می‌گویند که به نام سوله اسپیس فریم نیز شناخته شده و با استفاده از متریال مختلف و در ابعاد گوناگون ساخته می‌شوند. معمولا فولاد بسیار مقاوم در ساخت سوله‌های نمایشگاهی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر متریال انتخابی، قطر دهانه سوله نمایشگاهی نیز اهمیت بسیاری دارد و باید به نحوی تعیین شود که بتوان به راحتی همه محصولات و کالاهای عرضه شده در نمایشگاه را وارد و از سوله خارج کرد.

نکته مهم دیگر توجه به انواع سوله و انتخاب سازه‌ای است که بهترین گزینه برای شما باشد. سوله‌ها با روش‌های مختلفی به صورت موقت یا دائم با فونداسیون ساخته می‌‎شوند.

قطعات سازنده برخی از سوله‌ها در محل احداث مونتاژ شده و برخی دیگر به صورت پیش ساخته به فروش می‌رسند. به طور خلاصه انواع سوله‌های مناسب برای نمایشگاه شامل موارد زیر هستند که باید با نظارت افراد متخصص انتخاب و طراحی شوند:

  • سوله سبک یا خرپایی
  • سوله قوس‌دار
  • سوله سنتی یا بتنی
  • سوله UBM
  • سوله اسپیس فریم دست دوم تیر ورقی
  • سوله اسپیس فریم دو شیب

آشنایی با سوله های نمایشگاهی

سوله نمایشگاهی چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که پیش از این نیز مختصرا اشاره‌ای کردیم، سوله‌های نمایشگاهی به نام اسپیس فریم نیز شناخته می‌شوند؛ چرا که ساخت آن‌ها با استفاده از مصالحی مانند اسپیس فریم یا داربست نمایشگاهی انجام می‌شود.

اسپیس‌ها را می‌توان به صورت اشکال هندسی خاصی کنار هم قرار داد و سازه‌هایی ساخت که علاوه بر استحکام بالا، زیبایی ظاهری نیز داشته باشند و به این ترتیب، مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

با توجه به این استحکام بالا، از این سوله‌ها می‌توان به عنوان اقامتگاه‌های دائم نیز استفاده کرد. برای مثال سوله‌های اسپیس فریم برای برپایی مناطق امدادی در شهرهای زلزله زده و بیمارستان‌های صحرایی کاربرد دارند؛ چرا که هم مقاومت بالایی دارند و هم طی مدت زمان کوتاهی احداث می‌شوند. در واقع مراحل ساخت سوله اسپیس فریم یا نمایشگاهی سریع‌تر از آن چیزی تمام می‌شود که فکرش را می‌کنید.

مزایای ساخت سوله نمایشگاهی یا اسپیس فریم

سوله‌های اسپیس فریم در اندازه‌های مختلف طراحی، ساخته و به آسانی نصب می‌شوند. ضمن اینکه فرایند دمونتاژ کردن سوله‌های نمایشگاهی کار چندان دشوار و زمان‌بری نیست. ارتفاع این سوله‌ها قابل تغییر است و بسته به غرفه‌های مدنظر در نمایشگاه و نوع محصولات عرضه شده، می‌توان آن را تنظیم کرد.

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی متنوعی در سوله‌های نمایشگاهی قابل استفاده هستند که ویژگی مهمی مخصوصا در فصول بسیار سرد یا بسیار گرم سال محسوب می‌شود.

نکات طراحی سوله نمایشگاهی

نکات مهم برای طراحی و ساخت سوله نمایشگاهی

قبل از هر کاری برای ساخت سوله نمایشگاهی باید مجوز ساخت سوله را بگیرید. به این منظور باید طرحی از سوله مدنظرتان آماده کنید که جزئیات سازه، موقعیت و هدف از احداث آن را نشان می‌دهد. هنگام طراحی سوله نمایشگاهی و ساخت آن موارد زیر را در نظر داشته باشید:

سوله‌های نمایشگاهی خلاقانه طراحی کنید و بسازید

سوله‌ها به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. راحت‌ترین کار برای ساخت سوله این است که از ایده‌های قبلا اجراشده استفاده کنید. اما کپی کردن از سبک کار دیگران چندان وجهه مناسبی ندارد.

در عوض به جای این کار، طراحی سوله را به افراد متخصص بسپارید که می‌توانند با توجه به نیاز شما، سوله مناسب و در عین حال منحصربه‌فرد و زیبایی را طراحی کنند.

گاهی اوقات تنها چیزی که نمایشگاه شما برای جذب مخاطب و بازدیدکننده بیشتر کم دارد، یک طرح خلاقانه است که به موضوع نمایشگاه مربوط باشد تا بازدید از نمایشگاه شما، برای همیشه در ذهن مخاطب ثبت شود. بنابراین اهمیت این موضوع را نادیده نگیرید و حتما سوله نمایشگاهی را به شکلی استثنایی بسازید.

راحتی عبور و مرور بازدیدکنندگان سوله نمایشگاهی را در نظر بگیرید

نکته مهم دیگر چه هنگام طراحی و چه موقع ساخت سوله، این است که بازدیدکنندگان باید فضای کافی برای رفت و آمد داشته باشند؛ بدون اینکه مدام به یکدیگر یا به محصولات و غرفه‌ها برخورد کنند. به این منظور توصیه می‌شود به جای نمایش همه محصولات، فقط گلچینی از آن‌ها را در غرفه‌ها به معرض نمایش بگذارید و مابقی را به صورت آنلاین روی صفحات نمایشگر به بازدیدکنندگان نشان دهید.

به یاد داشته باشید که هر چه سوله نمایشگاهی شما شلوغ‌تر و فضای رفت و آمد محدودتر باشد، مشتری به احتمال زیاد تجربه خوشایندی در نمایشگاه نداشته و بنابراین سریع‌تر آنجا را ترک می‌کند.

آماده سازی سوله نمایشگاهی

مسیر ورود و خروج بازدیدکنندگان را محدود نکنید

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از سوله‌های نمایشگاهی دارند، این است که در قسمت ورودی، تابلوی راهنمایی نصب می‌کنند تا مراجع از نقطه مشخصی شروع کند و به جای از قبل تعیین شده‌ای برسد. توصیه می‌کنیم از این کار خودداری کنید و اجازه دهید بازدیدکنندگان خودشان مسیر حرکت و بازدید خود را به دلخواه انتخاب کنند.

محدود کردن مسیر بازدید از نمایشگاه، چندان در نظر اکثر مراجعان خوشایند نیست و باعث می‌شود که تجربه جالبی از بازدید از نمایشگاه شما نداشته باشند.

طراحی و ساخت بهترین سوله‌های نمایشگاهی با خدمات هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که سوله نمایشگاهی چیست، چه مزایا و کاربردهایی دارد و چه نکاتی برای ساخت آن باید موردتوجه قرار گیرد. شما می‌توانید صفر تا صد طراحی، دریافت مجوز و ساخت سوله نمایشگاهی مدنظر خود را به متخصصان حرفه‌ای و کارآزموده هامون عایق بسپارید.

کارشناسان ما با استفاده از مرغوب‌ترین متریال موجود در بازار ایران، سوله محکم و بادوامی می‌سازند که مشابه آن را هیچ جای دیگری پیدا نمی‌کنید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره سوله‌های نمایشگاهی دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.