به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

با وجود اینکه عایق الاستومری سلول بسته از دهه 1950 به صورت تجاری در دسترس بوده است، اما همچنان سوالاتی درباره عملکرد و مزایای این نوع عایق وجود دارد. با این حال ثابت شده که عایق الاستومری سلول بسته یکی از بهترین انتخاب‌ها برای عایق کاری لوله و تجهیزات مکانیکی سرد است. در این مقاله توضیح می‌دهیم که عایق الاستومری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

عایق فوم الاستومری چیست و از چه ساخته شده است؟

اساسا عایق فوم الاستومری یک لاستیک مصنوعی است که از یک ساختار سلول بسته شامل پروپیلن، اتیلن و داین (EPDM) ساخته شده و در ضخامت‌های مختلفی (معمولا 3 سانتی‌متر) تولید و عرضه می‌شود. این محصول تحت عنوان اسامی دیگری از جمله عایق فوم الاستومری سلول بسته، عایق سلولی الاستومری انعطاف‌پذیر، عایق تک سلولی، عایق الاستومری سلولی، عایق لوله کشی، عایق لوله مبرد، عایق لوله HVAC و عایق لاستیکی نیز شناخته می‌شود.

به دلیل ماهیت انعطاف‌پذیر فوم الاستومری، در مقایسه با گزینه‌های عایق صلب مانند شیشه سلولی، پلی ایزو و فوم فنولیک، کمتر مستعد ترک و شکستگی است. همچنین هیچ ماده سمی ندارد و بنابراین دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شود. این عایق نسبت به قیمت الیاف پشم شیشه گران‌تر بوده اما در عین حال کاربردهای بسیار گسترده‌تری در صنایع گوناگون دارد.

عایق الاستومری چگونه تولید می‌شود؟

مانند قیمت ورق رابیتس و دیگر مصالح، قیمت عایق الاستومری را نیز ترکیبات سازنده آن و سختی فرایند تولید تعیین می‌کند. سه جزء اصلی مورد استفاده در ساخت عایق فوم سلول بسته الاستومری شامل موارد زیر است:

 • مخلوط لاستیک مصنوعی شامل لاستیک نیتریل بوتادین (NBR) و/یا مونومر اتیلن-پروپیلن-دی ان (EPDM)
 • پلی وینیل کلراید (PVC)
 • یک عامل شیمیایی کف کننده

این اجزا در یک میکسر بزرگ در دسته‌های 500 پوندی یا بیشتر ترکیب می‌شوند. سپس مخلوط تحت تجهیزات اکسترودینگ قرار می‌گیرد تا یک پروفیل با شکل خاص، معمولا یک لوله گرد یا یک ورق مسطح، تشکیل شود. پروفیل در کوره‌ای تا دمای خاصی گرم شده و در نتیجه آن عامل شیمیایی کف کننده از جامد به گاز تبدیل شود.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، هزاران حفره کوچک هوا (که همه به هم متصل هستند) تشکیل می‌شوند. پروفیل به دقت خنک می‌شود تا اطمینان حاصل شود که این سلول‌ها نشکن باقی می‌مانند و ساختار سلول بسته مواد را حفظ می‌کنند. سپس در اندازه‌های دلخواه برش داده شده و بسته‌بندی می‌شود.

مزایای استفاده از عایق الاستومری

مزایای استفاده از عایق الاستومری چیست؟

اگر در این باره که عایق حرارتی برودتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، اطلاعات کافی داشته باشید، حتما می‌دانید که انواع محصولات عایق اعم از عایق الاستومری از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کنند. با توجه به اینکه فوم پلی یورتان به کار رفته در عایق الاستومری، سلول بسته است، این عایق مقاومت بالایی در برابر عبور صدا دارد و به عبارتی به عنوان یک عایق صوتی نیز عمل می‌کند. در ادامه سایر مزایای عایق الاستومری را می‌خوانید:

1. عایق الاستومری در برابر نفوذ بخار آب مقاوم است

اولین مزیت عایق‌های الاستومری مقاومت بالای آن‌ها در برابر نفوذ بخار آب است. در واقع زمانی که عایق در جایی پایین‌تر از دمای محیط مورداستفاده قرار گیرد، مقاومت آن در برابر نفوذ بخار آب اهمیت دوچندان پیدا می‌کند؛ زیرا در این شرایط به منظور برقراری تعادل بین محیط داخل و خارج، بخار آب سعی دارد که وارد شود. از طرفی هدایت گرمایی آب 16 برابر بیشتر از عایق است و از این رو در صورت نفوذ آب کارایی عایق کاهش پیدا می‌کند. همچنین باعث خوردگی و فرسودگی لوله‌های زیر عایق می‌شود. پشم سنگ نیز چنین خصوصیتی را دارد اما کارایی آن در مقایسه با عایق الاستومری کمتر است. از این رو چندان بعید نیست که قیمت عایق پشم سنگ کمتر از عایق الاستومری باشد.

2. عایق الاستومری رسانایی گرمایی پایینی دارد

ویژگی دیگر انواع محصولات عایق از جمله عایق تخته‌ ای چیست؟ آنچه که عملکرد صحیح یک عایق را مشخص می‌کند، رسانایی گرمایی آن است؛ به این معنا که حرارت و گرما چقدر از عایق عبور می‌کند. بنابراین هر چه این فاکتور کمتر باشد، عایق کارکرد بهتری دارد. این عامل که با λ نشان داده می‌شود، برای آلومینیوم و چوب به ترتیب برابر با 200 و 0.12 و برای عایق الاستومری برابر با 0.033 است.

آشنایی با مزایای استفاده از عایق الاستومری

3. عایق الاستومری به عنوان عایق صدا عمل می‌کند

ساختار عایق‌های الاستومری به نحوی است که در آن روزنه‌های مختلفی وجود دارد و همین باعث می‌شود از عبور صدا جلوگیری کند. از عایق‌های صوتی الاستومری در مکان‌های مختلف از جمله ساختمان های اداری، مسکونی، آموزشی، صنعتی، هتلداری، سالن‌های نمایش و صنعت فیلم‌سازی برای ممانعت از انتقال صدا استفاده شده و در جاهای مختلفی از جمله سقف، دیوارها و کف نصب می‌شود.

دیگر مزایای عایق الاستومری عبارتند از:

 • بسیار سبک و انعطاف‌پذیر
 • دوام و طول عمر بالا
 • فاقد هرگونه مواد مضر و حساسیت‌زا
 • قابلیت رنگ‌پذیری
 • مقاومت بالا در برابر رشد باکتری و قارچ
 • مقاومت در برابر فشار
 • بدون نیاز به روکش

کاربردهای رایج عایق الاستومری چیست؟

عایق الاستومری سلول بسته از زمان ثبت اختراع در سال 1954 تاکنون به عنوان عایق لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد. فوم الاستومری که در طیف گسترده‌ای از اشکال و ضخامت‌ها موجود است، به راحتی قابل دستکاری است تا به خوبی در اطراف انواع تجهیزات، از لوله کشی‌های مسکونی گرفته تا چیلرهای تجاری بزرگ، قرار گیرد. فوم‌های الاستومری سلول بسته کاربردهای مختلفی از جمله موارد زیر دارند:

 • لوله کشی تبرید، خطوط آب سرد و گرم و لوله کشی آب سرد
 • اجزای HVAC و چیلرها
 • سیستم‌های کانال داخلی و خارجی
 • سیستم‌های مکانیکی در کاربردهای صنعتی، دارویی و دریایی
 • تاسیسات خورشیدی

در مواردی برای استفاده راحت‌تر از محصولات عایق می‌توانید از توری مرغی استفاده کنید. در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده‌ایم که توری مرغی چیست.

کاربردهای رایج عایق الاستومری

خرید عایق الاستومری با کیفیت و قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که عایق الاستومری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. شما می‌توانید برای مصارف گوناگون موردنظرتان این عایق را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از هامون عایق تهیه کنید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.