به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پشم سنگ و پشم سرامیک دو مورد از اصلی‌ترین محصولاتی هستند که در صنعت عایق کاری مورداستفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این دو متریال کاربردها، مزایا و معایب خاصی دارند و در برخی موارد نیز شبیه هستند. قبل از انتخاب مهم است که درباره این دو ماده اطلاعات کافی داشته باشید و تفاوت پشم سنگ و پشم سرامیک را بدانید. در این مقاله راهنمایی در این باره می‌خوانید. پس اگر شما هم بین پشم سنگ و پشم سرامیک مردد هستید، مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

پشم سنگ چیست؟ عایقی محبوب و پرکاربرد حاصل ذوب شدن سنگ بازالت

در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده‌ایم که پشم سنگ چیست. به طور خلاصه پشم سنگ یکی از محبوب‌ترین مواد عایقی است که در نتیجه ذوب شدن سنگ‌های آتشفشانی مانند بازالت در اثر حرارت بسیار زیاد و سپس قرار گرفتن در معرض باد حاصل می‌شود. ترکیبات معدنی متعددی در این عایق به کار رفته و به همین دلیل تحمل حرارت بالا و مقاومت بیشتری نسبت به دیگر عایق‌های معدنی دارد.

پشم سنگ چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

قبل از خرید عایق پشم سنگ باید با کاربردها و مزایای این عایق آشنایی داشته باشید. در حال حاضر پشم سنگ یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین متریالی است که به عنوان عایق حرارتی به کار می‌رود. این عایق می‌تواند دمای 750 درجه سانتی‌گراد و همچنین سرمای 30- درجه سانتی‌گرا را تحمل کند و در واقع نوعی عایق نسوز حرارتی محسوب می‌شود. ضریب انتقال حرارت توسط پشم سنگ پایین و توان عایقی آن حدودا 30 برابر یک دیوار بتنی است! ضمن اینکه در برابر صوت نیز مقاومت دارد و به عنوان عایق صدا عمل می‌کند. این عایق با مواد شیمیایی ترکیب نمی‌شود، قابل بازیافت بوده و محیط زیست را آلوده نمی‌کند و همچنین وزن کم و در عین حال پایداری بالایی دارد.

مزایای پشم سنگ

عایق کاری کوره، گرم‌خانه‌ها، مخازن، لوله‌های بزرگ و همچنین عایق بندی سقف ساختمان و سوله، انواع دیوار، انواع کانال تهویه هوا و سقف کاذب از جمله کاربردهای پشم سنگ تخته‌ای و لحافی است. پشم سنگ‌های فله‌ای نیز برای عایق کاری فضاهایی که شکل هندسی خاصی ندارند یا برای پر کردن منافذ و شکاف‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پشم سرامیک چیست؟ یک عایق صنعتی حاصل ترکیب اکسیدآلومینیوم و سیلیس

اکسید آلومینیوم و سیلیس از جمله اصلی‌ترین موادی هستند که پشم سرامیک را می‌سازند. این مواد ابتدا به صورت پودر درآمده، از صافی‌ها عبور می‌کنند و پس از ذوب شدن به الیاف سرامیک تبدیل می‌شوند. در نهایت الیاف تحت فشردگی قرار می‌گیرد و انواع مختلف پشم سرامیک راهی بازار می‌شود که از هر کدام به روش‌های مختلفی باید استفاده کرد. برای مثال برخی نصب برخی انواع پشم سرامیک در کنار سقف کاذب حتما باید از راویز استفاده کنید.

آشنایی با پشم سرامیک

پشم سرامیک چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

پشم سرامیک مقاومت به شدت بالایی در برابر حرارت دارد و در برابر صوت نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. با این حال این عایق برخلاف پشم سنگ چندان کاربردی در ساختمان‌های مسکونی ندارد و در عوض بیشتر در صنایع و محیط‌های کارگاهی برای عایق کاری کوره‌ها، لوله‌ها، بویلرها و توربین‌های بخار و گاز استفاده می‌شود. همچنین در بدنه هواپیما، بدنه خودرو و لباس آتش‌نشان‌ها نیز پشم سرامیک کاربرد دارد. با توجه به ضخامت بسیار پایین پشم سرامیک، این عایق برای بدنه قطعات صنعتی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت‌های پشم سنگ و پشم سرامیک که باید قبل از خرید بدانید

توصیه می‌کنیم قبل از خرید هر کدام از محصولات عایق درباره تفاوت پشم سنگ و پشم سرامیک اطلاعات کافی کسب کنید تا بتوانید تصمیم صحیحی بگیرید؛ زیرا کوچک‌ترین سهل انگاری و اشتباهی در تهیه ماده عایق می‌تواند به قیمت از دست رفتن بودجه شما تمام شود و برای خرید دیگر مصالحی مانند قیمت پلی اتیلن با کمبود بودجه مواجه شوید. در این بخش از مقاله 5 تفاوت پشم سنگ و پشم سرامیک را می‌خوانید:

تفاوت تحمل حرارت پشم سنگ و پشم سرامیک

همان طور که در بخش‌های قبل توضیح دادیم هر دو متریال پشم سنگ و پشم سرامیک مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند اما پشم سرامیک در مقایسه با پشم سنگ عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. در واقع پشم سرامیک می‌تواند حرارت بسیار بالاتر را تحمل کند و حتی توان تحمل آتش مستقیم و شوک‌های حرارتی را دارد؛ چرا که نقطه ذوب آن بالاتر است.

به همین دلیل اغلب برای عایق کاری تجهیزات برقی و توربین‌ها استفاده از پشم سرامیک ترجیح داده می‌شود. به طور کلی معمولا پشم سرامیک دمای 1000 درجه و پشم سنگ دمای حدودا 650 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند.  

تفاوت ضریب انتقال حرارت پشم سنگ و پشم سرامیک

این فاکتور نشان می‌دهد که ماده عایق چقدر حرارت را از خود عبور می‌دهد و به عبارتی تا چه میزان می‌تواند مانع از انتقال حرارت شود. در این زمینه الیاف پشم سنگ کمی بهتر عمل می‌کنند و ضریب انتقال کمتری نسبت به پشم سرامیک دارند.

تفاوت ساختار پشم سنگ و پشم سرامیک

پشم سنگ و پشم سرامیک از نظر فیزیکی و ساختاری نیز تفاوت‌هایی با هم دارند. عایق‌های سرامیکی نازک‌تر و در مقابل عایق‌های سنگی ضخیم‌تر هستند. با این حال توجه داشته باشید که پشم سنگ نیز نسبت به دیگر عایق‌های معدنی از تراکم بالاتری برخوردار است. همین تفاوت در ضخامت و تراکم یک تفاوت پشم سنگ و سرباره است.

تفاوت ساختار پشم سنگ و پشم سرامیک

تفاوت قیمت پشم سنگ و پشم سرامیک

در بسیاری از موارد بودجه پروژه محدود است و به همین دلیل استعلام قیمت پشم شیشه متری یا قیمت هر ماده عایق دیگری قبل از خرید، کار منطقی و درستی به نظر می‌رسد. پشم سرامیک نسبت به پشم سنگ گران‌تر است و به همین دلیل توصیه می‌شود صرفا در موارد خاص مورداستفاده قرار بگیرد. در مقابل پشم سنگ قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری دارد.

خرید بهترین محصولات عایق با قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که پشم سنگ و پشم سرامیک هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند و تفاوت پشم سنگ و پشم سرامیک چیست. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌های تخصصی‌تر با کارشناسان هامون عایق در ارتباط باشید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره استفاده از پشم سنگ و پشم سرامیک دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.