به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پشم سنگ و پشم سرباره هر دو نوعی عایق صوتی و حرارتی هستند و هر کدام کاربردهای خاصی دارند. ماده سازنده این دو نوع عایق مشابه است و به همین دلیل در نگاه اول به نظر می‌رسد که تفاوتی با هم ندارند. در صورتی که اینطور نیست. قبل از خرید هر کدام، باید درباره تفاوت پشم سنگ و سرباره اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله چند تفاوت اساسی پشم سنگ و سرباره را می‌خوانید که چراغ راه شما برای تصمیم‌گیری بین این دو ماده عایق خواهد بود. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

1. تفاوت نسبت ترکیبات تشکیل دهنده پشم سنگ و سرباره

اگر از مراکز فروش پشم سنگ درباره تفاوت پشم سنگ و سرباره سوال کنید، اولین چیزی که به آن اشاره می‌کنند نسبت مواد سازنده‌ای است که در ساخت این دو نوع عایق به کار می‌رود. با وجود اینکه هر دو این مواد نوعی عایق معدنی محسوب می‌شوند، نسبت مواد تشکیل دهنده در آن‌ها متفاوت است. 70 تا 75 درصد پشم سنگ را سنگ بازالت می‌سازد که نوعی سنگ آذرین است و از باقی‌مانده فعالیت‌های آتش‌فشانی حاصل می‌شود. مواد سرباره 25 درصد مابقی پشم سنگ هستند. در مقابل نسبت این ترکیبات در پشم سرباره کاملا برعکس است و 75 درصد از پشم سرباره را مواد سرباره‌ای تشکیل می‌دهد که از کوره بلند به دست می‌آید.

نتایج آنالیز شیمیایی پشم سنگ و سرباره

براساس نتایج حاصل از آنالیز شیمیایی، پشم سرباره بین 90 تا 95 درصد از دی اکسید سیلیس (SiO2)، آلومینیوم اکسید (Al2O3)، کلسیم اکسید (CaO) و منیزیم اکسید (MgO) و کمتر از یک درصد از اکسید آهن III (Fe2O3) و اکسید آهن II (FeO) تشکیل شده است. در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده‌ایم که پشم سرباره چیست و حاصل چنین ترکیباتی چه ویژگی‌هایی برای این ماده عایق است.

در حالی که محتوای دی اکسید سیلیس، آلومینیوم اکسید، کلسیم اکسید و منیزیم اکسید در پشم سنگ برابر با 77 تا 83 درصد و بیش از 10 درصد کمتر از آن چیزی است که در پشم سرباره وجود دارد. محتوای اکسید آهن II و III نیز در پشم سنگ به طور متوسط حدود 11 درصد است و در بیشترین حد ممکن است به 17 درصد برسد. از این نظر ضریب اسیدیته MK تخته پشم سنگ 1.5 یا حتی بیشتر از 2.0 محاسبه می‌شود و ضریب اسیدیته MK پشم سرباره حدود 1.2 است.

2. تفاوت مقاومت در برابر آب پشم سنگ و سرباره

از آنجایی که در پشم سنگ مقدار دی اکسید سیلیس و کلسیم اکسید کمتر است، خواص مقاومتی بسیار بالاتری در مقایسه با پشم سرباره دارد. همچنین مقدار pH در این دو عایق متفاوت است. پشم سنگ به طور کلی کمتر از 4 بوده و همین آن را به فیبر معدنی مقاومی در برابر آب تبدیل می‌کند. در مقابل پشم سرباره pH بیشتر از 5 یا حتی 6 دارد و مقاومت آن در برابر آب صرفا به پایداری در برابر رطوبت برمی‌گردد. به دلیل این تفاوت بین آن‌ها، پشم سرباره نباید در شرایط مرطوب به ویژه در پروژه‌های عایق کاری سرد استفاده شود.

نتایج آنالیز شیمیایی پشم سنگ و سرباره

در پروژه عایق سرد جهت جریان گرما از جریان خارجی به داخل و جریان حرارتی مهندسی عایق در جهت مخالف است. رطوبت بیرون با کاهش دما به مواد عایق سرد داخل نفوذ می‌کند و شبنم به آب متراکم می‌شود. در صورت استفاده از پشم سرباره در این شرایط، الیاف به تدریج از بین می‌رود و باعث کاهش عمر لایه عایق سرد می‌شود. اما پشم سنگ این مشکل را ندارد و بنابراین برای سیستم عایق ساختمان فقط می‌توان از پشم سنگ به عنوان ماده عایق استفاده کرد. برای نصب همزمان پشم سنگ و سقف کاذب در پروژه‌های ساختمانی با خرید رابیتس عمده بسیار در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود.

3. تفاوت تحمل حرارت پشم سنگ و سرباره

هنگامی که دمای کار پشم سرباره به 675 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، به دلیل تغییرات فیزیکی آن، چگالی آن کمتر و حجم آن بزرگ‌تر می‌شود، پس از آن پشم سرباره شروع به پودر شدن و تجزیه می‌کند. بنابراین دمای کار پشم سرباره نباید از 675 درجه سانتی‌گراد تجاوز کند و نمی‌توان از پشم سرباره در ساختمان‌ها و سازه‌هایی استفاده کرد که در معرض دمای بیشتر از این قرار می‌گیرند.

در حالی که پشم سنگ این مشکل را ندارد و دمای کار می‌تواند تا 800 درجه سانتی‌گراد باشد. ترکیب اصلی CS-C2-AS-CAS2 نقطه یوتکتیک 1265 درجه سانتی‌گراد است و دمای نرم شدن آن نیز می‌تواند به 900 تا 1000 درجه سانتی‌گراد برسد. تفاوت در میزان تحمل حرارت یک تفاوت پشم سنگ و پشم سرامیک است که باید قبل از انتخاب بین دو عایق نیز در این باره اطلاعات داشته باشید.

تفاوت تحمل حرارت پشم سنگ و سرباره

4. تفاوت اثرات خورندگی پشم سنگ و سرباره بر فلز

در فرایند ساختمان‌سازی از مصالح مختلفی مانند توری مرغی استفاده می‌شود. بیشتر این مصالح فلزی هستند و مهم است که در برابر عایق خورنده‌ای قرار نگیرند. طی فرایند تولید پشم سرباره نقش اصلی ذوب چدن در کوره بلاست، حذف بیشتر گوگرد برای جلوگیری از گرمای تولید شده در جریان پدیده شکننده است. گوگرد حذف شده به صورت سولفید کلسیم (CaS) در کوره باقی می‌ماند. در تولید پشم سرباره، این قسمت از CaS متعاقبا به پشم سرباره تبدیل می‌شود که محتوای آن حدود 5 درصد است.

مواد خام پشم سنگ عموما بازالت یا دیاباز هستند و صرفا کمی گوگرد طی ذوب مورداستفاده قرار می‌گیرد. بنابراین پشم سنگ برخلاف پشم سرباره هیچ اثر خورنده‌ای روی فلز ندارد. در نتیجه اگر قصد عایق کاری تجهیزات فلزی را داشته باشید، احتمالا پشم سنگ گزینه بهتری است.

5. تفاوت قیمت پشم سنگ و سرباره

گاهی اوقات در پروژه‌های ساختمانی قیمت مصالح حرف اول را می‌زند. به طور کلی قیمت پشم شیشه کیلویی و خرید عمده محصولات عایق هزینه کمتری در پی دارد. با این حال چه قصد خرید به صورت عمده و چه قصد خرید جزئی را داشته باشید، با خرید پشم سرباره حدودا 30 درصد باید کمتر بپردازید. در واقع پشم سنگ از پشم سرباره گران‌تر است.

تفاوت قیمت پشم سنگ و سرباره

بهترین محصولات عایق را از فروشگاه هامون عایق بخواهید

در این مقاله درباره 5 تفاوت پشم سنگ و سرباره توضیح دادیم و گفتیم هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دو محصول، با کارشناسان هامون عایق نیز مشورت کنید و بهترین تصمیم را بگیرید. در پایان اگر سوالی درباره تفاوت این دو عایق دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.