به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پلی کربنات و فایبرگلاس دو ماده پرکاربرد در ساخت و ساز و بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک هستند. با وجود شباهت‌های ظاهری این دو ماده، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و نمی‌توان به جای هم از آن‌ها استفاده کرد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند و تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس چیست. از شما دعوت می‌کنیم مطالعه مطلب کاربردی پیش رویتان را از دست ندهید.

پلی کربنات چیست؟

ورقه‌های پلی کربنات نوعی ترموپلاستیک هستند که طیف وسیعی از رنگ‌ها و ضخامت‌های مختلف را دارند. این ورقه‌ها را به نحوی می‌سازند که نور از آن‌ها عبور می‌کند و در انواع مات یا شفاف عرضه می‌شوند. معمولا در ساخت پلی کربنات از پوشش UV استفاده می‌شود که همین، آن را برای کاربردهای بیرون از خانه مناسب می‌کند. با وجود این پوشش، رنگ پلی کربنات در اثر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش تغییر نمی‌کند و ثابت می‌ماند.

ورق‌های پلی کربنات دویست برابر محکم‌تر از شیشه با ضخامت یکسان هستند و می‌توانند در برابر فشار زیاد مقاومت کنند. علی‌رغم استحکام بالاتر، به طور قابل توجهی وزن کمتری دارند و بنابراین برای ساخت آن به چارچوب ارزان‌تری نیاز است. دوام بالاتر این ورقه‌ها ارزشش را دارد که بابت قیمت ورق پلی کربنات هزینه کنید. این ماده بسیار بادوام است و می‌تواند بیش از یک دهه دوام بیاورد. همچنین به دلیل روش تولید آن، نیازی به نگهداری زیادی ندارد.

فایبرگلاس چیست

فایبرگلاس چیست؟

از طرف دیگر فایبرگلاس ماده مقاوم در برابر شعله است که برای سقف یا پارتیشن مورداستفاده قرار می‌گیرد. فایبرگلاس نیز مانند پلی کربنات، در رنگ‌ها، سبک‌ها و الگوهای مختلف تولید می‌شود. با این حال، برخلاف پلی کربنات، فایبرگلاس نمی‌تواند گرمای شدید را تحمل کند.

فایبرگلاس برای استفاده در فضای باز مناسب نیست زیرا رنگ آن به مرور زمان در اثر نور خورشید تغییر می‌کند و فایبرگلاس شفاف به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش زرد می‌شود. فایبرگلاس از شیشه سکوریت ارزان‌تر بوده، اما همچنان حتی از بهترین برند ورق پلی کربنات گران‌تر است. با این حال فایبرگلاس هزینه نصب، تعمیر و نگهداری نسبتا کمی دارد.

5 تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس

در هر صنعتی که مشغول به کار هستید، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام تامین مواد موردنیاز رعایت کنید، شناخت مصالح و مواد گوناگون و تصمیم‌گیری براساس تفاوت‌هاست. برای مثال برخی افراد فرق توری مرغی و رابیتس را نمی‌دانند و با استفاده این دو به جای هم، ضررهای سنگینی به بار می‌آورند. در این بخش با 5 تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس آشنا می‌شوید.

1. جنس و ساختار؛ اولین تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس

پلی کربنات نوعی پلیمر است که از ترکیب فنول و کربنات ساخته شده و نوعی ترموپلاستیک محسوب می‌شود. در مقابل، در تولید فایبرگلاس از رزین پلی استر و دیگر رزین‌هایی مانند اپوکسی، ونیل استر، فنولیک و همچنین الیاف شیشه استفاده می‌شود. میزان الیاف شیشه استحکام فایبرگلاس را تعیین می‌کند.

2. مقاومت در برابر حرارت؛ تفاوت مهم پلی کربنات و فایبرگلاس

در بسیاری از صنایع به ویژه صنعت ساخت و ساز تفاوت پشم سنگ و پشم شیشه یا مواد دیگر در میزان مقاومت حرارتی، اهمیت ویژه‌ای دارد و باید با توجه به این فاکتور، بین مصالح ظاهرا شبیه تصمیم‌گیری شود. ورقه‌های پلی کربنات در برابر حرارت بالا، مقاوم هستند و می‌توان آن‌ها را به مدت چند ساعت در دماهای حدود 140 درجه سانتی‌گراد یا انفجارهای ناگهانی دما قرار داد؛ بدون اینکه دچار تحریف، شکست یا جذب گرما شوند. با این حال، فایبرگلاس حدود 550 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند. از این رو در مواقعی که با حرارت زیادی سروکار دارید، فایبرگلاس گزینه بهتری خواهد بود.

مقاومت در برابر حرارت؛ تفاوت مهم پلی کربنات و فایبرگلاس

3. مقاومت در برابر ضربه و فشار در ورقه‌های پلی کربنات و فایبرگلاس

در بسیاری از مواقع نیز میزان مقاومت ورقه، مشخص می‌کند که کدام ماده بیشتر مناسب کاربرد مدنظر شماست. برای مثال با توجه به فرق توری مرغی و فرنگی در استحکام، توری‌های فرنگی با ضخامت بیشتر محکم‌تر هستند و در برخی موارد، گزینه بهتری محسوب می‌شوند.

پلی کربنات و فایبرگلاس نیز از نظر مقاومت در برابر ضربه با هم تفاوت دارند. بر این اساس، ورقه‌های پلی کربنات تا 900 پوند بر اینچ مربع فشار ناشی از ضربه را تحمل می‌کنند؛ اما ورقه‌های فایبرگلاس حداکثر توان تحمل 200 تا 225 پوند بر اینچ مربع فشار را دارند. در نتیجه پلی کربنات حدود 4.5 برابر مقاوم‌تر و محکم‌تر از فایبرگلاس است.

مقاومت در برابر خط و خش؛ دیگر تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس

4. مقاومت در برابر خط و خش؛ دیگر تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس

اگر بدانید که کاربردهای سقف کناف چیست، حتما با دکوراسیون داخلی ساختمان و مصالح و مواد موردنیاز برای آن آشنایی دارید. از ورقه‌های پلی کربنات و فایبرگلاس در دکوراسیون داخلی نیز می‌توان استفاده کرد؛ اما فایبرگلاس در این زمینه گزینه بهتری است. به این دلیل که معمولا به راحتی روی پلی کربنات خط و خش می‌افتد و باقی می‌ماند؛ در صورتی که فایبرگلاس مقاومت بالاتری در برابر خراش دارد.

5. تفاوت وزن و قیمت پلی کربنات و فایبرگلاس

دو ورقه مشابه پلی کربنات و فایبرگلاس از نظر سایز و ابعاد، وزن برابری ندارند و وزن ورقه‌های فایبرگلاس حدود 15 تا 20 درصد بیشتر است. در نتیجه وزن بالاتر ممکن است برای حمل و نقل این ماده اولیه، دردسرهای بیشتری داشته باشید. از طرف دیگر، ورقه‌های پلی کربنات با توجه به مقاومت بالایی که در برابر ضربه و اشعه UV داشته و وزن سبک‌تر و انعطاف‌پذیری بالاتری دارند، نسبت به ورقه‌های فایبرگلاس گران‌تر هستند. بنابراین در مواردی که بودجه محدودی دارید، ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشند.

خرید ورقه پلی کربنات و فایبرگلاس با کیفیت و قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله ورقه‌های پلی کربنات و فایبرگلاس را معرفی کردیم و 5 تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس را توضیح دادیم تا راحت‌تر بین این دو ماده ظاهرا مشابه تصمیم بگیرید. شما می‌توانید ورقه‌های پلی کربنات یا فایبرگلاس مدنظر خود را در سایز، ابعاد، ضخامت و رنگ‌های مختلف از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره تفاوت پلی کربنات و فایبرگلاس دارید، در بخش مقالات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.