به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

کارتن پلاست و پلی کربنات دو مورد از پرکاربردترین متریال‌هایی هستند که در ساختمان‌سازی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. با توجه به شباهت ظاهری این دو محصول، بسیاری از افراد قادر به تشخیص این دو از هم نیستند و فارغ از تفاوت‌های آن‌ها، در بسیاری از موارد چیزی را می‌خرند که کاربری مدنظرشان را ندارد. در این مقاله تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات را توضیح می‌دهیم و راهنمایی‌تان می‌کنیم چطور بین این دو تصمیم بگیرید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

کارتن پلاست چیست؟

کارتن پلاست ورقه‌های پلاستیکی کارتنی است که معمولا دوجداره هستند و بافتی شبیه به کارتن دارند. فرایند تولید کارتن پلاست به این نحو است که برای ساخت آن‌ها، سه لایه پلی پروپیلن در کنار هم قرار می‌گیرد. این ورقه‌ها که به نام‌های هالوپروفیل، شیت پلاست، پلاستیک چین‌دار و پلاست پک نیز شناخته می‌شود، ضخامت‌های متنوعی از 2 تا 12 میلی‌متر دارد.

از جمله مزیت‌های مهم کارتن پلاست، قابل بازیافت بودن آن‌هاست. در نتیجه حتی با استفاده انبوه از این ورقه‌ها، خطری محیط زیست را تهدید نمی‌کند. همچنین این ورقه‌ها در برابر آب نیز مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل، به عنوان عایق نیز استفاده می‌شود. ضمن اینکه ورقه‌های کارتن پلاست در برابر اسیدها، بازها، مواد شوینده و پاک‌کننده‌های شیمیایی نیز مقاومت دارند.

بیشترین کاربرد کارتن پلاست‌ها در ساخت ماکت‌های معماری است؛ با این حال، به دلیل مزایای بسیار، این ورقه‌ها در ساختمان‌سازی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی کاربردهای کارتن پلاست عبارتند از:

 • پوشش سقف یا دیوارهای مرغداری، دامداری، کارخانه‌ها و سوله‌ها
 • پارتیشن‌ بندی
 • سقف کاذب
 • عایق کاری
 • حصارکشی
 • حفاظ‌ بندی
 • بسته ‌بندی

ورق پلی کربنات چیست

ورق پلی کربنات چیست؟

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره‌ای کردیم، پلی کربنات‌ها بسیار شبیه به کارتن پلاست به نظر می‌رسند؛ اما هنگام تصمیم‌گیری نباید از تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات غافل شوید. پلی کربنات نیز نوعی پلاستیک با سطح شفاف است و در واقع هدف از ساخت آن، تولید ماده‌ای بود که مانند شیشه بی‌رنگ و شفاف باشد و بتوان از آن در سازه‌ها و پروژه‌های ساختمانی استفاده کرد.

مقاومت پلی کربنات‌ها نیز در برابر اسیدها و بازها بالاست و به همین دلیل عمر بالایی دارند. همچنین ورقه‌های پلی کربنات عایق سرما و گرما هستند و بنابراین با استفاده از آن‌ها، در مصرف انرژی چه در تابستان و چه زمستان صرفه‌جویی می‌شود. تجزیه ناپذیر بودن و وزن کم این ماده از دیگر مزایای ورقه پلی کربنات است. به طور کلی ورقه‌های پلی کربنات در هر فضایی که به دیوارها و سقف شفاف و شیشه‌مانند نیاز داشته باشد، کاربرد دارد. از جمله کاربردهای این ورقه‌ها عبارتند از:

 • ساخت گنبدهای تزئینی یا بخشی از سقف پاساژها
 • سقف و دیوار گلخانه‌ها
 • پوشش استخرها
 • پارتیشن بندی
 • سقف کاذب
 • عایق کاری
 • بسته بندی

تفاوت‌های کارتن پلاست و پلی کربنات

تفاوت‌های کارتن پلاست و پلی کربنات

تا اینجای مقاله با کارتن پلاست و پلی کربنات آشنا شدید. حال وقت آن رسیده که به تفاوت‌های مهم این دو ماده بپردازیم.

میزان سختی و انعطاف پذیری؛ اولین تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات

احتمالا تاکنون متوجه شده باشید که کارتن پلاست جایگزین مواد مورداستفاده در صنایع بسته بندی مانند مقواها و کارتن‌هاست اما ورقه‌های پلی کربنات به جای انواع شیشه‌جات استفاده می‌شوند. از این رو، تعجبی ندارد که این دو متریال میزان سختی و انعطاف پذیری متفاوتی داشته باشند. کارتن پلاست‌ها منعطف هستند اما ورقه‌های پلی کربنات مانند شیشه هیچ انعطاف پذیری ندارند و در صورت خم کردن، می‌شکنند. در واقع در صورت فشار، ورقه‌های کارتن پلاست تا می‌شود؛ در صورتی که ورقه‌های پلی کربنات می‌شکنند.

با توجه به این میزان سختی و انعطاف پذیری، کارتن پلاست‌ها را به راحتی می‌‌توان به شکل‌های مختلفی برش داد و طرح‌های گوناگونی را به وجود آورد. در صورتی که ورقه‌های پلی کربنات نسبت به سوراخ‌کاری و دایکات حساسیت بالایی دارند و به احتمال زیاد طی این فرایندها شکسته می‌شوند.

مقایسه قیمت کارتن پلاست و پلی کربنات

قیمت این دو ماده را نمی‌توان با توجه به نوسانات بازار، مشخص کرد اما معمولا کارتن پلاست قیمت کمتری نسبت به ورقه‌های پلی کربنات دارد. به ویژه اگر قصد خرید ورقه‌های پلی کربناتی را داشته باشید که دو طرف آن ضد اشعه UV باشد، این متریال قیمت به مراتب بالاتری خواهد داشت. در بخش بعد این تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات را می‌خوانید.

آشنایی با تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات

ضد اشعه بودن؛ سومین تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات

ورقه‌های پلی کربنات، یک لایه اضافه‌تر دارند که از عبور اشعه UV خورشید جلوگیری می‌کنند. برخی از این ورقه‌ها از دو طرف با این لایه پوشانده شده‌اند و بنابراین خاصیت محافظ بالاتر و قیمت بیشتری دارند. معمولا ورقه‌های کارتن پلاست فاقد چنین خصوصیتی هستند اما برخی کارخانه‌ها به درخواست مشتری کارتن پلاست‌های ضداشعه نیز تولید و عرضه می‌کنند. ضمن اینکه امکان تولید ورقه‌های کارتن پلاست ضدقارچ و میکروب، ضد بارهای الکتریکی و ضد آتش و آنتی فایر نیز وجود دارد.

کاربرد متفاوت؛ آخرین تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات

آخرین تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات به کاربرد آن‌ها برمی‌گردد. از ورقه‌های پلی کربنات بیشتر در ساخت سقف کاذب، سقف استخرهای روباز و سقف‌های متحرک استفاده می‌شود. همچنین این ورقه‌ها برای سقف سالن‌های ورزشی و استادیوم‌ها، سقف گلخانه‌ها و پاساژها و پنجره‌های تزئینی داخل سقف به عنوان جایگزین شیشه مورداستفاده قرار می‌گیرند. در مقابل بیشترین کاربرد ورقه‌های کارتن پلاست در ساخت بلوک‌های سقفی، قالب بندی ساختمانی، ساخت استندها و تابلوهای تبلیغاتی، ساخت لوکیشن‌های فیلم‌برداری و همچنین صنایع بسته بندی مانند ساخت جعبه میوه است.

خرید ورقه کارتن پلاست باکیفیت و قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله گفتیم که کارتن پلاست و پلی کربنات چه نوع متریالی هستند، در چه مواردی مورداستفاده قرار می‌گیرند و همچنین چه تفاوت‌هایی با هم دارند. شما می‌توانید انواع کارتن پلاست در ضخامت‌های متنوع و با کیفیت بالا را از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل یا محل کار خود تحویل بگیرید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره تفاوت کارتن پلاست و پلی کربنات دارید و هنوز نمی‌دانید بین این دو کدام را انتخاب کنید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین زمان ممکن پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق خواهند بود.