به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

اگر اندک تجربه‌ای در زمینه ساختمان‌سازی داشته باشید، حتما می‌دانید رابیتس چه نقش گسترده‌ای به ویژه برای گچ بری و ساخت سقف‌های کاذب دارد. میلگرد نیز از جمله محصولاتی است که در رابیتس کاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در صورت انتخاب میلگرد نامناسب سقف یا گچ بری موردنظر استحکام و دوام کافی نخواهد داشت. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم در مقاله پیش رویتان به ویژگی‌های میلگرد مناسب رابیتس کاری بپردازیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

رابیتس کاری چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه درباره ویژگی‌های یک میلگرد مناسب توضیح دهیم، بهتر است در این زمینه که رابیتس چیست و چه کاربردهایی دارد، آشنایی مختصری داشته باشید. رابیتس نوعی ورقه فولادی از جنس گالوانیزه است که به صورت مشبک ساخته می‌شود. برای استفاده از رابیتس یا اصطلاحا رابیتس کاری در ساخت سقف کاذب یا گچ بری، همراه با این ورقه از میلگرد و مفتول هم استفاده می‌کنند. رابیتس بندی علاوه بر سقف کاذب و گچ بری‌های دیوار برای مرمت دیوارهای ترک خورده یا پوشاندن بتن سیمانی هم کاربرد دارد.

میلگرد مناسب رابیتس کاری چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

کمتر کسی است که با اهمیت انواع میلگردها در صنعت ساختمان‌سازی آشنایی نداشته باشد. میلگردها نوعی آهن تقویت شده هستند که از فولاد ساخته می‌شوند و بار و وزن زیادی را روی خود حمل می‌کنند. در نتیجه استفاده از این مصالح استحکام انواع سازه‌ها بیشتر می‌شود و بنابراین طول عمر مفید ساختمان به مراتب افزایش می‌یابد.

معرفی میلگرد مناسب رابیتس کاری

در رابیتس کاری نیز، میلگردها باید قبل از نصب ورقه‌های رابیتس در سقف دفن شده باشند. در غیر این صورت، قبل از رابیتس بندی، میلگردها را با جوشکاری در سقف قرار می‌دهند. البته اگر سقف سازه به صورت کرومیت یا دال بتنی باشد، میلگردها حتما باید در حین اجرای سقف نصب شوند؛ چرا که پس از آن، نصب اصولی میلگرد تقریبا غیرممکن خواهد بود. در ادامه مشخصات میلگردهای مناسب رابیتس کاری را می‌خوانید.

جنس میلگرد مناسب رابیتس کاری

اولین موردی که باید هنگام تهیه میلگرد مناسب رابیتس کاری در نظر داشته باشید، توجه به جنس میلگرد است. چنین میلگردی باید از ترکیب فلزات، فیبر شیشه، فیبر بازالت و پلاستیک ساخته شده تا از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد. مقاومت فولاد میلگرد رابیتس کاری باید در حدی باشد که در اثر فشار و ضربه ترک نخورد. همچنین میلگرد باید در برابر حرارت نیز مقاوم باشد.

سایز میلگرد مناسب رابیتس کاری

سایز میلگرد مناسب رابیتس کاری

معمولا برای رابیتس کاری از میلگردهایی که قطر 8 تا 10 میلی‌متر دارند، استفاده می‌شود. چنین میلگردهایی مقاومت و استحکام کافی دارند و می‌توانند بدون ترک خوردگی، ملات و مصالح به کار رفته در ساختمان سازی را تحمل کند. اگر میلگرد جنس مناسب و سایز درستی داشته باشد، احتمال ریزش و تخریب سقف به صفر می‌رسد و ساختمان شما دوام بسیاری خواهد داشت.

قیمت میلگرد مناسب رابیتس کاری

میلگردهای مناسب رابیتس کاری در گریدهای A1، A2 و A3 عرضه می‌شوند که در این میان، میلگردهای نوع A3 استحکام و مقاومت بیشتری دارند. بنابراین توصیه می‌شود استفاده از این نوع میلگردها را در اولویت قرار دهید. معمولا قیمت میلگرد سایز 8 و 10 از دیگر سایزهای درشت میلگرد بیشتر است و قیمت، به کارخانه تولیدکننده نیز بستگی دارد.

به هر حال توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان کیفیت میلگرد را فدای قیمت کمتر نکنید؛ چرا که استحکام سازه شما مستقیما با جان شما و عزیزانتان در ارتباط است. از این رو حتما میلگرد خود را از فروشگاه‌های معتبری مانند هامون عایق تهیه کنید.

فاصله میلگرد رابیتس

همانطور که پیش از این نیز اشاره‌ای کردیم، میلگرد را قبل از رابیتس با جوشکاری یا به صورت دفن شده در سقف نصب می‌کنند. یک میلگرد پس از نصب برای جوش دادن میلگردهای بعدی باید خم شود. بنابراین فاصله بین میلگردها اهمیت بسیاری دارد و نباید از 60 سانتی‌متر تجاوز کند. در صورتی که سقف به هر دلیلی مانند استفاده از گچ‌بری سنگین است و وزن زیادی دارد، بهتر است میلگردها با فاصله 30 سانتی‌متر از یکدیگر نصب شوند تا قدرت آن‌ها در تحمل وزن افزایش یابد.

میلگرد مناسب رابیتس

نکات مهمی که باید هنگام استفاده از میلگرد مناسب رابیتس کاری رعایت کنید

با توجه به قیمت راویز استفاده از میلگرد باید با اصول خاص و باید و نبایدهایی انجام شود که رابیتس بندی نیز کاملا استاندارد انجام شود؛ چرا که در غیر این صورت، ناچارا باید رابیتس‌ها را باز کنید و همین، هزینه‌های شما را به هدر می‌دهد. اولین اصل توجه به نوع میلگرد است. معمولا گفته می‌شود که میلگرد مناسب رابیتس کاری باید از جنس فولاد نرمه باشد تا قابل خم شدن بوده و بتوان به راحتی آن را جوش داد.

نکته بعد اینکه اگر میلگردها به دلیل وزن بالای سقف، با فاصله بیشتر از 30 سانتی‌متر نصب شده‌اند، باید تعداد پل‌ها را بیشتر کرده و همچنین از رابیتس مناسبی استفاده کنید تا شکم ندهند.

آخرین مورد درباره استفاده از میلگرد، استفاده از مهارت متخصصان مربوطه است. چنین افرادی می‌دانند که دقیقا چطور باید با میلگرد کار کنند و چگونه آن را روی سقف نصب کنند تا رابیتس بندی بدون کوچکترین نقصی انجام شود. بنابراین علاوه بر کیفیت میلگرد، به تخصص و تجربه نصاب نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

خرید میلگرد مناسب رابیتس کاری از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که میلگرد مناسب رابیتس کاری چه خصوصیاتی باید داشته باشد. به طور خلاصه میلگرد نقش پایه و نگهدارنده رابیتس‌ها را دارد و مصالح را با هر وزنی بدون اینکه ریزش کنند، روی خود نگه می‌دارند. قاعدتا میلگردهای رابیتس کاری نیز باید کیفیت بالا و استحکام فوق‌العاده‌ای داشته باشند تا گچ بری‌ها یا سقف کاذب ریزش نکرده یا خراب نشود.

شما می‌توانید میلگردهای مناسب رابیتس کاری را با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید، در اولین زمان ممکن هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید و رابیتس بندی را در سازه مدنظر خود شروع کنید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره استفاده از میلگرد مناسب رابیتس بندی دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان باتجربه و کارآزموده ما در اولین فرصت، پاسخگوی شما خواهند بود.