به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی در مناطق سردسیر یک بحران و دغدغه همیشگی برای صاحبان مشاغلی است که با اهداف مختلف آب را در تانکرهای فلزی ذخیره می‌کنند.

هنگامی که تانکر یخ می‌زند، به آن آسیب می‌رسد و ممکن است آب ذخیره شده غیرقابل استفاده شود. با این حال، روش‌های موثر مختلفی برای جلوگیری از یخ زدگی تانکر آب فلزی وجود دارد. در این مقاله بهترین روش‌های جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی را می‌خوانید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

آب در چه دمایی یخ می‌زند؟ درک علت یخ زدن آب درون تانکر

قبل از اینکه به روش‌های مختلف جلوگیری از یخ زدگی ذخیره آب بپردازیم، ضروری است که دلیل یخ زدن آب را درک کنید. آب در دمای 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتی‌گراد) یخ می‌زند و هر چه دما کمتر باشد، فرایند یخ زدن سریع‌تر خواهد بود. هنگامی که آب یخ می‌زند، منبسط می‌شود و این انبساط می‌تواند باعث ترکیدن لوله‌ها و مخازن شود.

در بخش بعد توضیح می‌دهیم که در چنین شرایطی مزایای عایق کاری چیست و چرا این روش، بهترین راهکار برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی است. همچنین در بخش‌های بعد دیگر روش‌های جلوگیری از این مشکل را می‌خوانید.

آب در چه دمایی یخ می‌زند؟ درک علت یخ زدن آب درون تانکر

عایق کاری؛ بهترین روش جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی

نگهداری از ظروف ذخیره آب در برابر یخ زدن در طول زمستان برای اطمینان از سالم ماندن تانکر ضروری است. عایق بندی مناسب راهکار اصلی جلوگیری از یخ زدن آب در داخل و آسیب رسیدن به تانکر است. عایق به حفظ دمای ثابت داخل ظرف با جلوگیری از خروج گرما کمک می‌کند. همچنین عایق بندی مناسب از رشد باکتری‌ها و سایر مشکلاتی که ممکن است از نوسانات دما ناشی شود، جلوگیری می‌کند.

البته این مزایا در گروی آن است که عایق کاری تانکر را به کسانی بسپارید که در زمینه نحوه عایق کاری کف ساختمان و دیگر بخش‌ها تخصص دارند. در این بخش با انواع عایق مناسب برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی آشنا می‌شوید:

عایق فوم؛ بهترین عایق برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب و تانکر

عایق فوم پلی اتيلن به دلیل سهولت استفاده و کارایی در عایق کاری، محصولی پرکاربرد برای عایق کاری تانکرهای ذخیره آب است. این فوم را می‌توان روی تانکر اسپری یا داخل آن اجرا کرد. به این ترتیب مانعی ایجاد می‌شود که از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند و آب را در دمای ثابت نگه می‌دارد. قبل از تهیه عایق فومی حتما برچسب محصول را به دقت بخوانید و اطمینان حاصل کنید که برای استفاده با آب آشامیدنی ایمن باشد.

پشم شیشه برای تانکر آب؛ یکی از بهترین گزینه‌ها برای عایق کاری

عایق پشم شیشه نیز گزینه مناسبی برای عایق کاری ظروف ذخیره آب مانند تانکر است. این عایق به صورت رولی یا تخته‌ای عرضه می‌شود و می‌توان آن را متناسب با شکل ظرف برش داد. با این حال باید از قرار دادن پشم شیشه در معرض آب و هوا که می‌تواند اثربخشی آن را کاهش دهد، خودداری کنید.

پشم شیشه برای تانکر آب؛ یکی از بهترین گزینه‌ها برای عایق کاری

عایق پشم شیشه در جلوگیری از انتقال حرارت و حفظ دمای آب در دمای ثابت عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد که همین باعث می‌شود در خرید پشم شیشه قیمت مطرح نباشد. با این حال نصب آن ممکن است کمی دشوار باشد و برای نگه داشتن آن به مواد اضافی مانند نوار یا منگنه نیاز داشته باشید. حتما دستورالعمل‌های نصب را به دقت بخوانید و برای اطمینان از نصب صحیح وقت بگذارید، زیرا هرگونه شکاف یا فضای خالی می‌تواند کارایی عایق را کاهش دهد.

عایق انعکاسی؛ محصولی جدید برای جلوگیری از یخ زدن ناودان و تانکر

عایق انعکاسی گزینه نسبتا جدیدی است که از یک ماده بازتابنده برای دور کردن گرما از ظرف ذخیره آب استفاده می‌کند. این نوع عایق در جلوگیری از انتقال حرارت و حفظ دمای ثابت آب بسیار موثر است. با این حال عایق انعکاسی می‌تواند گران‌تر از قیمت پشم سنگ و سایر انواع عایق بوده و ممکن است به کمک یک نصاب حرفه‌ای نیاز داشته باشید.

نصب منابع گرمایشی؛ روش دوم جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی

نصب منابع گرمایشی نزدیک ظرف ذخیره آب، گامی مهم در جلوگیری از یخ زدن آب در ماه‌های سرد زمستان است. دو روش استفاده از منابع گرمایی عبارتند از:

استفاده از بخاری غوطه‌وری برقی برای مخزن آب

بخاری‌های غوطه‌وری برقی برای مخزن آب انتخاب محبوبی برای گرم نگه داشتن ظروف ذخیره آب هستند. این بخاری‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مستقیما در آب قرار می‌گیرند و می‌توانند آب را تا دمای خاصی گرم کنند. بخاری‌های  غوطه‌وری در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف برای تناسب با اندازه‌ها و اشکال ظروف مختلف تولید می‌شوند. مهم است که یک بخاری مخزن را انتخاب کنید که اندازه تانکر شما بوده و منبع تغذیه مناسب (مانند برق، پروپان و غیره) را برای نیازهای شما داشته باشد.

استفاده از یخ‌زدای شناور در تانکر آب

یخ‌زدای شناور (Floating Deicers) یکی دیگر از روش‌های موثر برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب است. این ابزارها روی سطح آب شناور می‌شوند و از برق برای جلوگیری از تشکیل یخ استفاده می‌کنند. دستگاه‌های یخ‌زدای شناور معمولا ارزان‌تر از بخاری‌های برقی هستند و به راحتی نصب می‌شوند. هنگام تصمیم گیری بین بخاری مخزن و یخ‌زدای شناور، اندازه و شکل ظرف، بودجه و منبع انرژی خود را در نظر بگیرید.

بخاری‌های مخزن معمولا برای ظروف بزرگ‌تر مناسب‌تر هستند و به منبع برق نیاز دارند، در حالی که دستگاه‌های یخ‌زدای شناور مقرون به صرفه‌تر بوده و برای ظروف کوچک‌تر مناسب‌تر هستند. در نتیجه می‌توانید مابقی بودجه خود را صرف عایق کاری تانکر از جنبه‌های دیگر مانند عایق رطوبتی کنید (در مقاله دیگر ما بخوانید که عایق رطوبتی چیست). علاوه بر این برخی از بخاری‌ها ممکن است برای استفاده با ظروف پلاستیکی ایمن نباشند، بنابراین قبل از خرید حتما دستورالعمل های محصول را به دقت مطالعه کنید.

خرید بهترین محصولات عایق برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی از هامون عایق

خرید بهترین محصولات عایق برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی از هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که جلوگیری از یخ زدن تانکر آب فلزی چه اهمیتی دارد و با چه روش‌هایی انجام می‌شود. شما می‌توانید عایق‌های باکیفیت و بادوام را با قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق تهیه کنید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و گرامی به اشتراک بگذارید.