به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

عایق کاری راز پنهان ساختمان‌هایی است که مصرف انرژی پایینی دارند و در عین حال در زمستان گرم و در تابستان خنک هستند. با وجود مزایای بسیار عایق‌ها، هنوز هم کم نیستند سازه‌هایی که عایق کاری نشده‌اند. در این مقاله به این موضوع مهم می‌پردازیم که عایق کاری چیست و چه اهمیتی دارد. همچنین با انواع عایق‌ها آشنا می‌شوید. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

عایق کاری چیست و چه مزایایی دارد؟

عایق نوعی ماده ساختمانی است که انتقال صدا و حرارت را از یک منطقه به منطقه دیگر کند می‌کند. در تابستان، عایق از ورود گرما به خانه شما جلوگیری می‌کند و در زمستان، خروج گرما را به حداقل می‌رساند. در نتیجه هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی در خانه کاهش می‌یابد. به همین دلیل کاملا ارزشش را دارد که بابت قیمت پشم و شیشه یا دیگر مواد عایق هزینه کنید. عایق کاری ساختمان فواید متعددی دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

مزایای عایق حرارتی چیست؟

عایق کاری از خروج گرما و انرژی وسایلی مانند بخاری جلوگیری می‌کند و بنابراین قبض برق کاهش می‌یابد. در واقع با وجود ماده عایق در سطوح ساختمان نیاز به روشن بودن مداوم سیستم‌های گرمایش و سرمایش کمتر می‌شود و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با عایق کاری تا 45% و حتی بیشتر (بسته به نوع عایق) می‌توانید در هزینه‌های مربوط به قبوض خدماتی خود صرفه‌جویی کنید. به این منظور انواع پشم سنگ گزینه ایده‌آلی برای عایق کاری حرارتی ساختمان شماست.

مزایای عایق حرارتی چیست

عایق کاری ساختمان چه تاثیری در عدم ورود صدا دارد؟

علاوه بر این، محصولات عایق پشم شیشه با جذب نویزهای موجود در هوا، انتقال صدا از بیرون و بین اتاق‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین عایق‌های سقف کمک می‌کنند که صدای باران در داخل خانه به گوش نرسد و در نتیجه آسایش و آرامش بی‌نظیری را برای ساکنان به ارمغان می‌آورند. یکی از مصالح کاربردی برای عایق کاری سقف، توری مرغی است که با توجه به پایین بودن قیمت تور مرغی در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

عایق رطوبتی چیست؟

عایق‌ها از ورود آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند. از این رو خطر رشد کپک در مناطق شرجی به حداقل می‌رسد و کیفیت هوای خانه بهبود می‌یابد. علاوه بر این، تمام خانه‌های مدرن باید تا حد امکان در برابر آتش مقاوم باشند. بسیاری از انواع مواد مورداستفاده به عنوان عایق، غیرقابل اشتعال هستند و در نتیجه با وجود عایق حتی اگر قسمتی از ساختمان آتش بگیرد، از انتقال شعله‌ها به بخش‌های دیگر جلوگیری می‌شود.

عایق کاری چگونه کار می‌کند؟

گرما نوعی انرژی است و به طور طبیعی از مناطق با دمای بالاتر به مناطق خنک‌تر منتقل می‌شود تا زمانی که دما در همه جا یکسان شود. بدون عایق، اگر بیرون گرم و در داخل خنک‌تر باشد، آن انرژی حرارتی به خانه شما وارد می‌شود. از طرف دیگر زمانی که خانه گرم و بیرون سرد باشد، گرمای داخل خانه به سمت خارج فرار می‌کند. گرما در سه مسیر اصلی جریان می‌یابد:

  • رسانایی: گرمایی که در مواد حرکت می‌کند. برای مثال قاشقی که در یک فنجان قهوه داغ قرار می‌گیرد، گرما را از قهوه به دسته قاشق و به دست شما منتقل می‌کند.
  • همرفت: گرمایی که از طریق مایعات و گازها به گردش درمی‌آید. به همین دلیل است که هوای گرم (سبک‌تر) بالا می‌رود و هوای خنک‌تر (چگال‌تر) پایین می‌ماند.
  • تشعشع: گرمای تابشی در یک خط مستقیم حرکت می‌کند و تمام اجسام جامد اگر انرژی آن را جذب کنند، گرم می‌شوند.

بیشتر مواد عایق انتقال حرارت از طریق فرایند رسانایی و همرفتی را کند می‌کنند و همچنین ورود گرمای تابشی به داخل خانه را به حداقل می‌رسانند.

عایق کاری چگونه کار می‌کند

مهم‌ترین عوامل موثر بر نوع عایق کاری چیست؟

در بسیاری از موارد، مواد و مصالح ساختمانی با توجه به قیمت آن‌ها و برای مثال قیمت راویز ساختمانی انتخاب می‌شود. در صورتی که عوامل مهم دیگری نیز در انتخاب نوع عایق موثر هستند. برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار عبارتند از:

انتخاب عایق با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی

نوع عایق مناسب برای خانه شما بستگی به آب و هوای محل زندگیتان دارد. برخی از عایق‌ها برای آب‌وهوای گرم و جایی که هدف اصلی عایق کاری جلوگیری از ورود گرماست، مناسب هستند. در آب‌وهوای سردتر به عایقی نیاز است که بهترین عملکرد را برای جلوگیری از خروج گرما داشته باشد. همچنین باید سطح رطوبت، میزان بارندگی و تغییرات دما باید هنگام انتخاب عایق مناسب درنظر گرفته شود. برای مثال اگر در جایی با رطوبت بالا زندگی می‌کنید، توصیه می‌کنیم فارغ از قیمت کارتن پلاس و هر نوع عایق رطوبتی دیگر، چنین مصالحی را خریداری کنید.

انتخاب عایق بر اساس عملکرد و جنس آن

به طور کلی عایق‌ها سه نوع عملکرد دارند و تحت عنوان عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی شناخته می‌شوند. در برخی موارد ماده عایق می‌تواند هر سه کارایی را داشته باشد. پشم شیشه، پشم سنگ، عایق سلولزی، عایق پلی یورتان، عایق پلی استایرن و عایق‌ها نانو نمونه‌ای از عایق‌هایی هستند که به عنوان عایق حرارتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

با این حال برخی از این مواد، صرفا عایق حرارتی نبوده و برای مثال عایق پشم شیشه یا فایبرگلاس عایق صوتی نیز محسوب می‌شود. البته ورق‌های فایبرگلاس با عایق‌های پشم شیشه متفاوت هستند و همین دلیل اختلاف قیمت ورق فایبرگلاس با این نوع عایق است. عایق‌های صوتی پلی استر و با ورق سرب برای جلوگیری از انتقال صدا و عایق رطوبتی قیر و گونی برای عدم نفوذ آب و رطوبت استفاده می‌شود.

انتخاب عایق بر اساس مقدار R-value

میزان مقاومت یک ماده عایق در برابر جریان گرما به عنوان R-value شناخته می‌شود. هرچه مقدار R بالاتر باشد، عایق کارکرد بهتری دارد. در واقع هنگام انتخاب عایق، ضخامت محصول یا نوع ماده مهم نیست و در عوض R-value تعیین می‌کند که بهترین ماده برای عایق کاری سازه مدنظر شما چیست.

انتخاب عایق بر اساس مقدار R-value

مهمترین قسمت‌های ساختمان برای عایق کاری چیست؟

با عایق کاری دیوارها، انتقال حرارت به حداقل می‌رسد. همچنین خانه‌های بدون عایق می‌توانند 25 تا 35 درصد گرما را از طریق سقف در زمستان از دست بدهند و تقریبا همین مقدار گرما در تابستان نیز می‌تواند وارد شود. عایق بندی سقف می تواند به میزان قابل توجهی بهره‌وری انرژی در ساختمان را افزایش دهد.

علاوه بر دیوارها و سقف، عایق‌کاری پشت بام نیز برای کاهش هدررفت انرژی و کنترل نویز از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین 10 تا 20 درصد انتقال حرارت در زمستان و تابستان از طریق کف صورت می‌گیرد و عایق کاری کف خانه، بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق است. این موارد مهم‌ترین جاهایی هستند که باید عایق کاری آن‌ها را جدی بگیرید. با این حال اگر می‌خواهید فضای ساکت و آرام‌تری داشته باشید، دیوارهای داخلی و بین طبقات در یک خانه دو طبقه را نیز عایق کاری کنید.

خرید بهترین محصولات برای عایق کاری ساختمان از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم عایق کاری چیست و چه مزایایی دارد. همچنین گفتیم هنگام انتخاب عایق چه مواردی را باید در نظر داشته باشید. شما می‌توانید انواع محصولات عایق را با بالاترین کیفیت از هامون عایق سفارش دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.