به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

اگر پارکینگی با سقف ناتمام و فضای نشیمنی بالای آن دارید، عایق‌بندی مناسب برای راحتی و بهره‌وری انرژی کاملا ضروری است. عایق کاری سقف پارکینگ کمک می‌کند تا فضای نشیمن در هوای سرد و گرم راحت باشد و هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی شما را کاهش می‌دهد. در نگاه اول عایق بندی سقف پارکینگ کار نسبتا دشواری به نظر می‌رسد اما در صورتی که اطلاعات کافی در این باره داشته باشید، به راحتی می‌توانید حتی خودتان این کار را انجام دهید. در این مقاله هر آنچه را که باید درباره عایق کاری سقف پارکینگ بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

چرا باید سقف پارکینگ را عایق کاری کنید؟

احتمالا در این باره که عایق کاری چیست اطلاعاتی دارید اما عایق کاری سقف پارکینگ چه لزومی دارد؟ در واقع در برخی موارد، بالای پارکینگ فضای نشیمن وجود دارد. در چنین مواردی توصیه می‌شود حتما عایق کاری اتاق بالای پارکینگ را جدی بگیرید تا بهره‌وری انرژی به حداکثر برسد. عایق کاری سقف پارکینگ نیز کمک می‌کند فضای آرام‌تری در اتاق بالای آن داشته باشید و در هزینه‌های گرمایش و سرمایش صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این، عایق کاری سقف پارکینگ مانع از ورود سروصدای داخل آن به واحدهای مسکونی بالای می‌شود و آرامش بی‌نظیری را برای محل زندگیتان به ارمغان می‌آورد. به همین دلیل تاکید می‌شود حتما حداقل سقف پارکینگ را عایق کنید.

انواع مختلف عایق سقف پارکینگ

هنگام عایق کاری سقف پارکینگ، انتخاب عایق مناسب عنصر کلیدی است. برخی عایق‌ها ارزان‌تر هستند و با خرید آن‌ها می‌توانید بودجه خود را صرف خرید مصالح دیگری مانند قیمت تور مرغی کنید. رایج‌ترین انواع عایق مناسب برای سقف پارکینگ شامل عایق‌های فایبرگلاس، سلولزی و تخته فوم صلب است که در ادامه با هر کدام آشنا می‌شوید.

پشم شیشه؛ عایقی محبوب برای سقف پارکینگ

عایق پشم شیشه انتخاب محبوبی برای عایق کاری پارکینگ محسوب می‌شود زیرا نسبتا ارزان بوده و نصب آن آسان است. با این حال اگر قصد استفاده از این عایق را دارید، باید لایه محافظ در برابر رطوبت روی آن نصب کنید تا عایق فایبرگلاس در طول زمان رطوبت را جذب نکرده و کارایی آن کاهش پیدا نکند.  بنابراین علاوه بر پشم شیشه خرید چنین لایه‌های محافظی را نیز جدی بگیرید.

پشم شیشه؛ عایقی محبوب برای سقف پارکینگ

سلولز؛ عایق سقف پارکینگ با نصب آسان

عایق سلولزی کمی گران‌تر از فایبرگلاس است، اما نصب آن آسان‌تر بوده و در جلوگیری از نفوذ رطوبت موثرتر است. همچنین سلولز به نگهداری کمتری نسبت به فایبرگلاس نیاز دارد و همین، آن را به گزینه‌ای عالی برای پارکینگ تبدیل می‌کند.

تخته فوم سفت و سخت؛ عایقی نسبتا گران اما کارآمد

عایق فوم تخته سفت و سخت مانند عایق پلی اتیلن گران‌ترین نوع عایق بوده، اما در عین حال موثرترین است. این عایق برای پر کردن هر گونه شکافی بین تیرچه‌ها طراحی شده است و یک مهر و موم محکم ایجاد می‌کند که عبور رطوبت را غیرممکن کرده و دمای اتاق را در حالت ایده‌آل خود حفظ می‌کند. عایق فوم برد سفت و سخت نیز به راحتی نصب می‌شود و نیاز به نگهداری کمی دارد.

عایق فوم اسپری برای جلوگیری از نفوذ سروصدای پارکینگ

عایق فوم اسپری گزینه مناسب دیگری برای عایق کاری پارکینگ شماست زیرا هوا را به دام می‌اندازد و از این طریق اجازه عبور سروصدا از پارکینگ به داخل خانه را نمی‌دهد. با وجود اینکه این عایق نسبت به سایر انواع عایق گران‌تر است، اما اثربخشی و کارایی آن به عنوان یک عایق صوتی باعث می‌شود که ارزش هزینه آن را داشته باشد.

عایق پشم معدنی؛ عایقی مقاوم در برابر آتش و صدا

عایق پشم معدنی شامل الیاف تابیده شده از سنگ یا سرباره است که برای جلوگیری از عبور هوا و سروصدا طراحی شده و در عین حال قادر به تحمل دمای تا 2000 درجه فارنهایت است. عایق پشم معدنی در برابر آتش نیز مقاومت بالایی داشته و به عبارتی غیرقابل احتراق است که آن را به گزینه‌ای عالی برای سقف پارکینگ تبدیل می‌کند. برای اینکه عایق بهترین کارایی را داشته باشد، حتما از مراکز فروش پشم سنگ برای خرید اقدام کنید.

عایق پشم معدنی؛ عایقی مقاوم در برابر آتش و صدا

عایق الاستومری؛ آخرین گزینه برای عایق کاری سقف پارکینگ

مشابه با عایق پشم معدنی، عایق الاستومری نیز در برابر آتش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و در صورت بروز آتش‌سوزی در پارکینگ، اجازه نفوذ آن را به فضای داخلی واحدهای فوقانی نمی‌دهد. همچنین این عایق در برابر نفوذ نم و رطوبت نیز بسیار مقاوم است و در دماهای پایین و بالا کارایی خود را حفظ می‌کند.

نحوه عایق کاری دیوار و سقف پارکینگ در 5 مرحله ساده

با کمی جستجو در فضای اینترنت احتمالا ویدیوهای بسیاری را درباره نحوه عایق کاری کف ساختمان و همچنین عایق کاری سقف پارکینگ پیدا کنید. با این حال توصیه می‌کنیم برای اینکه عایق بندی در بهترین حالت خود اجرا شود، این کار را حتما به افراد متخصص بسپارید. به طور کلی پارکینگ طی مراحل زیر عایق کاری می‌شود:

1. دیوارهای پارکینگ را تمیز کنید

اگر از قبل روی دیوار پارکینگ دیوار خشک نصب شده، آن را بردارید. سپس اطمینان حاصل کنید که هرگونه کثیفی را پاک کرده و حفره‌های وال استود را تمیز کرده‌اید. به دنبال کپک‌های احتمالی باشید و هرگونه مواد شیمیایی مانند بنزین یا کود را در پارکینگ تمیز کنید.

2. به دنبال شکاف‌های دیوار باشید

برای پر کردن شکاف‌ها از فوم‌های پاششی عایق استفاده کنید. قبل از استفاده اسپری فوم را به شدت به مدت یک دقیقه تکان دهید. سپس نی را به قوطی بچسبانید و آن را وارونه نگه دارید تا در حفره‌ها اسپری شود. جاهای خالی را فقط 50 درصد پر کنید؛ زیرا به مرور فوم باز می‌شود و فضا را پر می‌کند. حدود 5 تا 15 دقیقه به آن فرصت دهید تا فوم کاملا باز و فضاهای خالی را پر کند. در این حالت فوم باید در عرض 8 ساعت کاملا خشک یا سفت شود.

3. عایق پشم شیشه را روی دیوارها نصب کنید

صفحه کاغذی عایق را به کنار وال استود منگنه کنید؛ زیرا اگر قصد نصب دیوار خشک را دارید، باید سطح وال استود را در معرض دید بگذارید. یک تکه چوب را در بالای عایق قرار دهید تا بتوانید از آن به عنوان راهنما برای برش عایق به اندازه مناسب استفاده کنید. از یک چاقوی مناسب برای برش عایق اضافی استفاده کنید تا متناسب با اندازه وال استود باشد. عایق را داخل آن بچسبانید و آن را تا انتها از کنار وال استود منگنه کنید.

عایق پشم شیشه را روی دیوارها نصب کنید

4. عایق را با دیوار خشک بپوشانید

پیچ‌های درشت دیوار خشک بهترین ابزار برای نصب این دیوارها هستند. دیوار خشک را به وال استود پیچ کرده و چسب بزنید. تقریبا هر هشت اینچ پیچ‌ها را قرار دهید. به نحوی دیوار خشک را نصب کنید که کاغذ عایق در معرض دید نباشد؛ زیرا در غیر این صورت خطر آتش سوزی افزایش می‌یابد.

5. سقف پارکینگ را عایق کاری کنید

برای عایق کاری سقف پارکینگ باید از عایق ضخیمی با R-Value حداقل برابر با 40 استفاده کنید. عایق را طوری برش دهید که بین تیرها قرار بگیرد و آن را از سمت کاغذ به سمت پایین فشار دهید. این کار را در کل سقف تکرار کنید و مطمئن شوید که هیچ شکافی پس از اتمام کار وجود ندارد.

خرید بهترین محصولات برای عایق کاری سقف پارکینگ از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که برای عایق کاری سقف پارکینگ از چه متریالی می‌توانید استفاده کنید. بهترین عایق مناسب پارکینگ به سازه شما بستگی دارد. از این رو توصیه می‌کنیم قبل از خرید حتما با کارشناسان هامون عایق مشورت کنید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.