به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

امروزه یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر ساختمان‌سازی، نصب سقف‌‎های کاذب است که هم در ایمنی و هم زیباسازی فضای داخلی نقش مهمی دارد. انواع سقف‌های کاذب از مواد و متریال مختلفی مانند کناف یا رایبتس ساخته می‌شوند که هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند. در این مقاله به این موضوع مهم می‌پردازیم که کناف بهتر است یا رابیتس. اگر شما هم بین این دو گزینه مردد هستید، از شما دعوت می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید.

رابیتس چیست؟ کاربرد رابیتس در ساختمان

در مقاله دیگری مفصلا توضیح دادیم که رابیتس چیست و چه کاربردهایی دارد. به طور کلی، رابیتس نوعی ورقه فلزی مشبک از جنس ورق‌های گالوانیزه گرم است که با گچ پوشانده می‌شود و برای پوشاندن سطح ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد رابیتس برای نمای ساختمان و ساخت سقف کاذب است. همچنین از این ورقه‌ها برای گچ کاری و دکوراسیون دیوارهای داخلی استفاده می‌شود. ضمن اینکه رابیتس در هنر و مجسمه‌سازی نیز کاربرد دارد.

مزایای رابیتس:

 • مقاومت بالا در برابر آتش
 • عدم ترک‌خوردگی
 • مقاومت در برابر زنگ‌زدگی
 • عمر طولانی
 • عدم نیاز به نیروی متخصص

معایب رابیتس:

 • فاقد خاصیت آکوستیک
 • وزن زیاد
 • زمان اجرای طولانی
 • هزینه بالای خرید و اجرا

کناف چیست

کناف چیست و چه کاربردی دارد؟

نسل جدیدتر سقف‌ها و نماهای کاذب کناف است که در سازه‌های مختلف کاربرد بسیاری دارد. در واقع کناف صفحه‌ای گچی و روکش‌دار است که به ورق‌های گالوانیزه متصل بوده و با پیچ و مهره در سقف قرار می‌گیرد. کناف‌ها در ابعاد خاصی تولید و عرضه شده و هنگام استفاده در اندازه موردنیاز برش داده می‌شوند. مانند  رابیتس کاری استفاده از کناف نیز مزایا و معایب خاصی دارد که در ادامه می‌خوانید.

مزایای کناف:

 • مقاومت در برابر زلزله
 • سرعت اجرای بالا
 • دسترسی آسان برای تعمیرات

معایب کناف:

 • عدم مقاومت در برابر ضربه
 • عدم مقاومت در برابر رطوبت
 • نیاز به نیروی متخصص

کناف و رابیتس چه تفاوت‌هایی با هم دارند

کناف و رابیتس چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

برای اینکه راحت‌تر بین این دو محصول تصمیم بگیرید، باید با تفاوت‌های کناف و رابیتس آشنایی داشته باشید. در این بخش به توضیح این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

1. مقایسه وزن کناف و رابیتس

همانطور که احتمالا تاکنون متوجه شده باشید، رابیتس نسبت به کناف وزن بالاتری دارد. به طور متوسط در هر متر مربع 6 متر سازه کناف استفاده می‌شود که هر کدام تقریبا نیم کیلوگرم وزن دارند. از آنجایی که وزن هر متر مربع پنل تقریبا 7 کیلوگرم است، وزن نهایی هر متر مربع از سازه کناف، 11 کیلوگرم خواهد بود.

از طرف دیگر، هر متر مربع رابیتس 5 کیلوگرم است و پس از گچ کاری، هر متر مربع 40 کیلوگرم وزن دارد. بنابراین وزن کل هر متر کار، 45 کیلوگرم و تقریبا 4 برابر آن چیزی است که با کناف به دست می‌آید.

2. فرق کناف و رابیتس از نظر زمان اجرا

در برخی مواقع هنگام ساختمان‌سازی، زمان ساخت و تکمیل ساختمان حرف اول را می‌زند. بنابراین این مورد را نیز باید هنگام انتخاب بین این دو در نظر داشته باشید. معمولا رابیتس‌کاری سقف‌های کاذب در زمان طولانی‌تر و طی 3 مرحله انجام می‌شود اما سیستم کناف نیازی به جوش ندارد و اتصالات به صورت پیچی هستند.

همچنین فرایند نصب کناف تمیزتر از رابیتس است و نیازی به تمیزکاری چندانی نیست. با توجه به این موارد، زمان اجرای کناف 2 روز و در مقایسه با زمان اجرای رابیتس (10 روز) کوتاه‌تر است.

3. تفاوت قیمت کناف و رابیتس

از نظر قیمت کناف و رابیتس تفاوت چندانی با هم ندارند و قیمت ورق رابیتس مشابه آن چیزی است که باید برای تهیه کناف نیز بپردازید. در واقع هزینه مواد اولیه این دو ساختار تقریبا یکسان است اما با توجه به زمان‌بر بودن رابیتس‌کاری، در نهایت باید مبلغ بیشتری بپردازید.

تفاوت مقاومت کناف و رابیتس

4. تفاوت مقاومت کناف و رابیتس

اگر فارغ از هر چیزی، مقاومت مصالح اولویت شماست، کناف انتخاب بهتری خواهد بود. برای نصب سقف‌های کاذب از جنس کناف برخلاف رابیتس‌کاری، از جوشکاری استفاده نمی‎شود و به همین دلیل میزان مقاومت این دو، متفاوت است. تحقیقات نشان داده‌اند که مقاومت سقف‌های کناف 14 برابر بیشتر از رابیتس است. با این حال، کناف‌ها در برابر رطوبت مقاومت چندانی ندارند.

5. قابلیت تعمیر کردن کناف و رابیتس

معمولا پس از گذشت چند سال، سقف‌های کاذب باید تعمیر و ترمیم شوند. بنابراین ترجیحا باید سقفی را نصب کنید که باز کردن و نصب مجدد آن، مقرون به صرفه و ساده‌تر باشد. در این زمینه نیز کناف انتخاب بهتری است؛ چرا که این سقف‌ها برخلاف رابیتس که به سقف جوش می‌خورند، با پیچ و مهره به سقف متصل می‌شوند و بنابراین آن‌ها را می‌توان راحت‌تر باز و تعمیر کرد.

6. مقایسه کیفیت کناف و رابیتس

مورد دیگری که بر تصمیم نهایی شما تاثیر می‌گذارد تا متوجه شوید کناف بهتر است یا رابیتس، توجه به کیفیت این دو متریال است. کیفیت هر کدام از این دو سازه، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. مهارت نصاب، گچ استفاده شده در قالب‌ها و نوع میلگرد و شبکه‌های فلزی عوامل مهمی در تعیین کیفیت سازه هستند اما مهم‌ترین عامل، اعتبار فروشنده است.

در صورتی که ورق‌های کناف یا رابیتس را از جای معتبری مانند فروشگاه هامون عایق خریداری کنید، دغدغه‌ای بابت کیفیت سقف کاذب و طول عمر آن نخواهید داشت.

کناف بهتر است یا رابیتس؟ از کدام استفاده کنیم؟

در بخش قبل 6 مورد از مهم‌ترین تفاوت‌های کناف و رابیتس را خواندید. برای پاسخ به این سوال که کناف بهتر است یا رابیتس، باید جنبه‌های مختلف مانند نوع پروژه و بودجه و سلیقه خودتان را بررسی کنید. با این حال به طور کلی، اگر مساحت سقف بالاست، از کناف و در صورتی که محل موردنظر در معرض آتش‌سوزی قرار دارد، از رابیتس استفاده کنید.

خرید رابیتس برای اجرای سقف کاذب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که کناف بهتر است یا رابیتس و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند. شما می‌توانید میزان رابیتس موردنیاز خود برای اجرای سقف کاذب را با بالاترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید.

در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق باشیم.