به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

آیا از شنیدن صدای لوله‌های زیر سینک هر بار که از سینک آشپزخانه استفاده می‌کنید، خسته شده‌اید؟ آیا می‌خواهید از اتلاف گرما جلوگیری و در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید؟ پس وقت آن رسیده که زیر سینک ظرفشویی را عایق‌بندی کنید! عایق‌کاری لوله‌های زیر سینک به کاهش صدا، جلوگیری از نشتی و گرم نگه داشتن آشپزخانه کمک می‌کند. در این مقاله راهنمای گام به گامی درباره نحوه عایق بندی سینک ظرفشویی آماده کرده‌ایم و درباره مزایای عایق‌کاری با متریال مناسب توضیح می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

چرا باید سینک ظرفشویی را عایق بندی کنیم؟

در مقاله دیگری مفصلا توضیح داده‌ایم که عایق کاری چیست و به چه منظور در قسمت‌های مختلف خانه اجرا می‌شود. عایق بندی سینک ظرفشویی مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

 • صدای ناشی از جاری شدن آب در لوله‌ها را کاهش می‌دهد
 • از اتلاف گرما و انرژی جلوگیری می‌کند و به تبع آن باعث صرفه‌جویی در انرژی و کاهش قبض‌های گرمایشی می‌شود.
 • از نشت و تجمع رطوبت که می‌تواند منجر به ایجاد کپک و آسیب‌های دیگر شود، جلوگیری می‌کند.

چرا باید سینک ظرفشویی را عایق بندی کنیم

چطور عایق مناسبی برای سینک ظرفشویی انتخاب کنیم؟

انتخاب عایق مناسب برای زیر سینک آشپزخانه به عوامل مختلفی مانند اندازه فضا، سطح عایق مورد نیاز و بودجه در دسترستان بستگی دارد. برای انتخاب عایق مناسب باید به چند فاکتور توجه کنید:

 1. R-value: مقدار R توانایی ماده عایق در مقاومت در برابر جریان گرما را نشان می‌دهد. هر چه مقدار R بالاتر باشد، عملکرد حرارتی ماده عایق بهتر است.
 2. نوع عایق: انواع مختلفی از مواد عایق مانند تخته‌های فایبرگلاس، فوم اسپری و فوم بردهای سفت و سخت وجود دارد. هر ماده مزایا و معایب خاص خود را دارند و باید با توجه به شرایط خاص سینک انتخاب شوند.
 3. مقاومت در برابر رطوبت: در آشپزخانه، همواره خطر آسیب رسیدن به لوله‌های زیر سینک به دلیل رطوبت و آب وجود دارد. بنابراین انتخاب یک ماده عایق مقاوم در برابر رطوبت ضروری است.
 4. مقاومت در برابر آتش: برخی از مواد عایق نسبت به دیگر محصولات در برابر آتش مقاوم‌تر هستند. اگر خطر آتش‌سوزی در مجاورت سینک به دلیل نزدیکی آن با گاز آشپزخانه وجود دارد، از مواد عایق با درجه مقاومت در برابر آتش بالاتر استفاده کنید.
 5. تاثیرات زیست محیطی: تاثیر زیست محیطی مواد عایق را نیز باید در نظر بگیرید. برخی از مواد مانند اسپری فوم، ممکن است مواد شیمیایی مضری را در حین نصب آزاد کنند، در حالی که برخی دیگر با محیط زیست ، سازگارتر هستند.
 6. بودجه: هزینه مواد عایق مانند می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. بودجه خود را در نظر بگیرید و مزایای انواع مختلف مواد عایق را بسنجید. برای مثال پشم سنگ قیمت بالاتری نسبت به پشم شیشه دارد.

با در نظر گرفتن این عوامل می‌توانید عایق مناسبی را انتخاب کنید که نیازهای خاص شما را برآورده کند و بهترین عملکرد را به عنوان عایق سینک ظرفشویی داشته باشد.

مراحل و نحوه عایق بندی سینک ظرفشویی

پس از اینکه بر اساس قیمت پشم و شیشه و دیگر محصولات عایق و همچنین فاکتورهای دیگر تصمیم گرفتید از کدام متریال برای عایق بندی سینک ظرفشویی استفاده کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید.

1. مواد لازم برای عایق بندی سینک ظرفشویی را تهیه کنید

برای عایق کاری زیر سینک آشپزخانه به موارد زیر نیاز دارید و برخلاف عایق کاری فضاهای بزرگی مانند پشت بام نیازی به خرید تور مرغی و مصالحی از این دست نیست.

 • متر
 • خط كش
 • چاقوی مناسب
 • مواد عایق (فوم برد، فایبرگلاس یا فوم اسپری)
 • نوار عایق یا نوار چسب
 • عینک‌های محافظ
 • ماسک ضد گرد و غبار
 • دستکش

مراحل و نحوه عایق بندی سینک ظرفشویی

2. مساحت موردنیاز برای عایق بندی سینک ظرفشویی را اندازه‌گیری کنید

قبل از شروع عایق کاری، ابتدا سطح زیر سینک آشپزخانه خود را اندازه‌گیری کنید تا مشخص شود به چه مقدار ماده عایق نیاز دارید. به این منظور از یک متر یا خط کش برای اندازه‌گیری طول، عرض و ارتفاع فضا استفاده کنید. اندازه‌ها را یادداشت و چند سانتی‌متر اضافه کنید تا مطمئن شوید که مواد عایق به اندازه کافی دارید. به طور کلی تهیه مواد عایق به صورت متری مقرون‌به‌صرفه‌تر است و قیمت هر متر کارتن پلاست و دیگر مواد عایق مناسب‌تر از حالتی است که آن را در ابعاد کوچکتر خریداری کنید.

3. مواد عایق سینک ظرفشویی را آماده کنید

هنگامی که اندازه‌گیری‌ها را انجام دادید، وقت آن است که مواد عایق را آماده کنید. اگر از فوم برد یا تخته فایبر گلاس استفاده می‌کنید، مانند عایق کاری پشت بام با استفاده از یک چاقوی مناسب، آن‌ها را متناسب با فضای اندازه گیری شده برش دهید. اگر از فوم اسپری استفاده می‌کنید، قوطی را به خوبی تکان دهید و دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید.

عایق بندی لوله‌ها بخش مهمی از عایق کاری سینک ظرفشویی آشپزخانه شماست. لوله‌هایی که عایق نیستند، مقدار قابل توجهی گرما از دست می‌دهند که منجر به اتلاف انرژی و افزایش قبوض خدماتی می‌شود. علاوه بر این لوله‌های بدون عایق ممکن است در طول ماه‌های زمستان بیشتر مستعد یخ زدن باشند که می‌تواند باعث ترکیدن آن‌ها و تعمیرات پرهزینه شود. خوشبختانه عایق کاری لوله‌های زیر سینک فرآیندی نسبتا ساده و کم هزینه است.

 عایق بندی سینک ظرفشویی

4. سینک ظرفشویی را عایق بندی کنید

برای عایق بندی سینک ظرفشویی آشپزخانه مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. انتخاب ماده عایق مناسب: فوم برد برای سطوح صاف بهترین بوده و فوم اسپری برای مناطقی که دسترسی به آن‌ها سخت است، گزینه مناسبی است. تخته‌های فایبرگلاس نیز برای سطوح نامنظم مناسب هستند.
 2. اندازه‌گیری و برش مواد عایق: ناحیه زیر سینک خود را اندازه بگیرید و مواد عایق را برش دهید تا جا بیفتد. مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف هر لوله یا موانع دیگر می‌گذارید.
 3. نصب مواد عایق: مواد عایق را زیر سینک قرار دهید و آن را با نوار یا مواد چسبنده در جای خود محکم کنید. مطمئن شوید که تمام سطوح در معرض دید، از جمله کف و کناره‌های سینک با مواد عایق پوشانده شوند.
 4. بستن شکاف‌ها و ترک‌ها: از فوم اسپری یا درزگیر برای مهر و موم کردن شکاف‌ها یا ترک‌های اطراف سینک استفاده کنید. این کار از نشت هوا و آسیب توسط آب و رطوبت جلوگیری می‌کند.
 5. عایق بندی لوله‌ها: در نهایت عایق بندی لوله‌های زیر سینک ظرفشویی را فراموش نکنید.

عایق بندی سینک ظرفشویی با محصولات هامون عایق

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره عایق بندی سینک ظرفشویی بدانید، در اختیار شما قرار دادیم و گفتیم عایق کاری این قسمت طی چه مراحلی انجام می‌شود. شما می‌توانید محصولات عایق مناسب برای سینک ظرفشویی را از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.