به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که سروصداهای بلند صرفا آزاردهنده نیستند، بلکه می‌توانند منجر به افسردگی و اضطراب شوند. به همین دلیل باید عایق کاری صوتی را جدی بگیرید. دو روش برای نصب عایق صوتی روی دیوار ساختمان وجود دارد. در روش اول دیوارهای از قبل ساخته شده عایق کاری می‌شوند و روش دوم مربوط به نصب مواد عایق هنگام ساخت ساختمان است. در این مقاله هر آنچه را که باید درباره نحوه عایق کاری صوتی دیوار ساختمان بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

سوالات مهم قبل از عایق کاری صوتی دیوار ساختمان

قبل از عایق کاری صوتی دیوارها، باید به سوالات ساده زیر پاسخ دهید تا بتوانید بهترین ماده عایق را انتخاب کنید:

  • بودجه: چه مقدار می‌توانید بابت قیمت پشم سنگ و دیگر مواد عایق موردنیاز هزینه کنید؟
  • زمان: اجرای عایق کاری موردنظر چقدر طول می‌کشد؟
  • میزان سروصدا: منشا صدای خارجی از کجاست؟ فرکانس نویز بالاست یا کم؟ آیا نویز موقتی است یا همیشگی؟

آشنایی با انواع صداهای مزاحم در خانه

آشنایی با انواع صداهای مزاحم در خانه

انتقال سروصداهای آزاردهنده در ساختمان به دو طریق است: از طریق هوا و ضربه. صداهایی مانند صحبت ساکنان ساختمان و واحدهای کناری یا صدای تلویزیون از طریق هوا پخش می‌شود. انتقال صدا از طریق ضربه زمانی ایجاد می‌شود که یک جسم به سطح برخورد کند و باعث ایجاد ارتعاش شود. این ارتعاشات از طریق سطوح دیگر ساختمان تا زمانی که به گوش شما برسد منتقل می‌شوند. برای کنترل هر دو نوع صدا، دو روش برای کنترل میزان نویزی که می‌شنوید، وجود دارد:

  • جذب: در این روش‌ها صداها با استفاده از عایق صوتی یا فوم جذب می‌شوند تا بیشتر منتقل نشود.
  • کاهش: این روش‌ها انتقال صدا را بین فضاهای موجود در خانه کاهش می‌دهند و شامل استراتژی‌هایی مانند استفاده از درزگیری صوتی مانند فوم پلی اتیلن برای مسدود کردن سوراخ‌های موجود است.

نحوه عایق صوتی دیوار مشترک روکار

نحوه عایق صوتی دیوار مشترک روکار

در مقاله دیگری توضیح دادیم که عایق کاری چیست و چطور انجام می‌شود. در بسیاری از موارد، عایق کاری باید هنگام ساختمان سازی اجرا شود. اما اگر خانه از قبل ساخته شده‌ای دارید که نمی‌خواهید دیوارها را برای عایق کاری بردارید، می‌توانید از استراتژی‌های زیر برای عایق کاری روکار دیوارهای مشترک استفاده کنید:

1. برای عایق کاری صوتی به دنبال شکاف‌ها باشید

صدای مزاحم از هر فضای باز موجود، از جمله شکاف‌های دیوار در اطراف چراغ‌ها، پریزهای برق، پنجره‌ها و شکاف‌های اطراف درها وارد می‌شود. در وهله اول از درزگیری صوتی برای مهر و موم کردن هر شکافی که صدا ممکن است از آن عبور کند، استفاده کنید. یکی از گزینه‌های محبوب چسب فوم آکوستیک است. درزگیری شکاف‌ها از ورود صدا به اتاق جلوگیری می‌کند و بهره‌وری انرژی را افزایش می‌دهد.

2. پرده‌ها و پنل‌های آکوستیک را روی دیوارها نصب کنید

پرده‌ها یا پنل‌های آکوستیک در امتداد دیوار قرار می‌گیرند تا صدا را جذب کنند. پرده‌های آکوستیک نرم و سنگین هستند و با استفاده از موادی مانند الیاف پشم شیشه ساخته می‌شوند. این مواد در روکشی پیچیده شده و سپس مورداستفاده قرار می‌گیرد.

3. جرم یا ضخامت دیوار را برای کاهش انتقال صدا افزایش دهید

اگر دیواری در خانه شما وجود دارد که صدا بیشتر از آن عبور می‌کند، برای کاهش انتقال صدا از توکار استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از کف تا سقف دیوار را با قفسه‌های بزرگ پر از کتاب بپوشانید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. همچنین می‌توانید با افزودن لایه دیگری به دیوار موجود، جرم ایجاد کرده و برای کاهش بیشتر صدا، از دیوار خشک عایق صدا به عنوان لایه رویی استفاده کنید. این دیوارها معمولا با یک پلیمر ویسکوالاستیک ساخته می‌شوند.

نحوه عایق کاری صوتی دیوار ساختمان از ابتدا

نحوه عایق کاری صوتی دیوار ساختمان از ابتدا

اگر تازه در حال ساختمان سازی و ساخت یک دیوار جدید هستید، دست شما برای عایق کاری صوتی دیوار بازتر است. در این حالت اصول مهم برای اجرای عایق کاری صوتی شامل جداسازی، جذب صدا، افزایش جرم، جلوگیری از نشت صدا و کاهش رزونانس است.

1. جداسازی؛ اولین مرحله در عایق کاری صوتی دیوار

جدا کردن دو دیوار برای محدود کردن ارتعاشات صوتی است که از یکی به دیگری می‌آید. سه راه برای جدا کردن دو دیوار وجود دارد:

  • ساخت وال استودهای دوبل: وال استودها جزء چارچوبی هستند که دیوارها را به هم متصل می‌کنند و به عنوان اسکلت اصلی دیوار به کار می‌روند. برای ساخت وال استود دوبل، دو قاب استود با فاصله‌ای بین آن‌ها ایجاد شده و دیوار خشک به قسمت بیرونی هر قاب استود متصل می‌شود.
  • ساخت وال استودهای متناوب: برای وال استودهای متناوب، از یک صفحه کف پهن در پایین دیوار با استودهای باریک‌تر استفاده می‌شود. یک استود به قسمت راست صفحه پهن متصل شده و پس از جاگذاری فاصله‌ای استود دیگر به قسمت چپ متصل می‌شود.
  • کانال‌های ارتجاعی: همچنین برای جداسازی دیوارها می‌توانید یک دیوار معمولی با استودهای استاندارد بسازید و کانال‌های ارتجاعی را به یک طرف قاب استود وصل کنید. این کانال‌ها ارتعاشاتی را که از دیوار خشک وارد می‌شود، جذب می‌کنند.

2. جذب صدا در عایق کاری صوتی دیوار

استفاده از انواع مواد عایق صوتی برای دیوارها راه موثری برای جذب صداست. به این منظور باید از عایقی مانند پشم سنگ استفاده کنید که دقیقا برای جذب صدای زیاد فرموله و ساخته شده است. بسته به اینکه عایق قرار است در کدام قسمت و به چه نحوی بین استودها قرار بگیرد، بین صفحات یا رول‌های عایق صوتی یکی را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از عایق فایبرگلاس استاندارد استفاده کنید که برای جذب صدا نیز کار می‌کند. پشم شیشه نسبت به پشم سنگ گزینه ارزان‌تری است و با تهیه آن می‌توانید مابقی بودجه را صرف قیمت راویز و دیگر مصالح موردنیاز کنید.

3. افزایش جرم دیوار در اجرای عایق صوتی

با دادن جرم به دیوار خود تا جایی که می‌توانید، انتقال صدا از طریق دیوار کاهش می‌یابد. شما می‌توانید با استفاده از بیش از یک ورق دیوار خشک استاندارد یا عایق صدا، جرم دیوارهای خود را افزایش دهید. در این زمینه احتمالا مصالحی مانند توری پلاستیکی بسیار به کارتان بیاید.

4. جلوگیری از نشت صدا در عایق کاری دیوار ساختمان

مشابه با آنچه درباره عایق کاری روکار دیوار توضیح دادیم، باید اطمینان حاصل کنید که دیوار جدید شما هیچ شکافی ندارد. این شکاف‌ها شامل ترک‌های اطراف پریزها، چراغ‌ها، پنجره‌ها و درها می‌شود و باید با چسب‌های آکوستیک درزگیری شوند. اگر در ساخت دیوارهای عایق صدا جدی هستید، تعداد پنجره‌ها و درها را روی دیوار به حداقل برسانید. اکثر دیوارهای عایق صدا حاوی قسمت‌های شیشه‌ای نیستند، زیرا شیشه صدا را به خوبی هدایت می‌کند.

5. افزایش میرایی صدا؛ آخرین مرحله در عایق کاری صوتی دیوار

در مرحله آخر رزونانس صدا را با استفاده از یک غشای آکوستیک بین لایه‌های دیوار خشک کاهش دهید. شما می‌توانید از وینیل بارگذاری انبوه (MLV) یا ترکیب آکوستیک دیگری استفاده کنید.

خرید بهترین محصولات عایق برای عایق کاری صوتی دیوار ساختمان از هامون عایق

در این مقاله نحوه عایق کاری صوتی دیوار ساختمان را توضیح دادیم و گفتیم مواد عایق چه در دیوارهای از قبل ساخته شده و چه دیوارهای جدید و در حال ساخت چگونه اجرا می‌شوند. شما می‌توانید بهترین محصولات عایق برای عایق کاری دیوارها مانند پشم سنگ و پشم شیشه را با بالاترین کیفیت از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما باشیم.