به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

تقریبا همه با شنیدن نام عایق کاری به یاد ایزوگام و پشت بام ساختمان‌ها می‌افتند و کمتر کسی عایق کاری مناطق دیگری مانند استخر را جدی می‌گیرد. در صورتی که با توجه به هزینه ساخت و نگهداری بالای استخر، باید توجه ویژه‌ای به عایق کاری آن داشته باشید.

استفاده از متریال عایق مناسب کیفیت استخر را به طرز شگفت‌انگیزی افزایش می‌دهد و آب موجود در آن برای مدت طولانی‌تری بدون نشتی باقی می‌ماند. در این مقاله مواد عایقی را که برای استخر به کار می‌رود، معرفی می‌کنیم و نحوه عایق کاری استخر را توضیح می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی چیست؟

برای عایق کاری استخر از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که انتخاب هر کدام به نوع سازه و بودجه شما بستگی دارد. نکته مهم اینکه برای عایق کاری همه بخش‌های ساختمان باید این دو مورد را در نظر داشته باشید و برای مثال به منظور عایق کاری دیوارها و سقف صرفا براساس قیمت عایق پشم شیشه تصمیم نگیرید. انتخاب عایقی که تناسب بیشتری با شرایط ساختمان شما داشته باشد، باعث می‌شود که عایق با کارایی بالاتری عمل کند. برخی از بهترین روش‌های عایق بندی استخر سیمانی عبارتند از:

1. استفاده از پودرهای پلیمری برای عایق کاری استخر

یکی از اولین و بهترین موادی که برای عایق کاری مخزن ذخیره آب نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد، پودرهای پلیمری است که عایق رطوبتی فوق‌العاده‌ای هستند. برای استفاده از این پودرها، پس از تکمیل ساخت استخر، دیواره‌ها را خوب تمیز کرده و مخلوط پودر پلیمر و آب را روی دیواره‌ها اجرا می‌کنند. به منظور افزایش نفوذناپذیری استخر نسبت به آب و عدم نشتی آن، توصیه می‌شود که پودرهای پلیمری به صورت دو لایه روی دیواره‌ها اجرا شوند. در این روش عایق کاری، استخر بعد از 24 ساعت قابل استفاده است.

پودرهای پلیمری برای عایق کاری استخر

2. رزین؛ بهترین ملات آب بندی استخر

رزین ماده دیگری است که برای عایق کاری استخرهای سیمانی به کار می‌رود. این روش گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای است و به راحتی در انواع استخرهای تازه ساز و حتی قدیمی انجام می‌شود. به این منظور معمولا از رزین آکریلیک و رزین پلیمری استفاده می‌کنند.

3. پلیمرهای مایع و ورقه‌ای برای عایق کاری استخر بتنی و خاکی

در برخی موارد بهترین راه برای عایق کاری استخر، پوشش دادن سطوح با پلیمرهای مایع است. عایق‌های پلیمر بر پایه رزین و مواد شیمیایی ساخته می‌شوند و به همین دلیل توانایی بالایی در برابر نفوذ و نشت آب دارند. پلیمرهای مایع در انواع استخرهای بتنی و خاکی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مواد معمولا روی سیمان و بتن نهایی اجرا شده و به عبارتی مانند لایه محافظی روی بتن و سیمان کشیده می‌شوند. علاوه بر پلیمرهای مایع، عایق پلی اتیلن نیز برای استخر استفاده شده و کاربری ساده‌تری نسبت به انواع مایع دارند.

4. چسب بتن یا پودر آب بند برای عایق کاری استخر

گزینه محبوب دیگر برای عایق کاری استخر استفاده از چسب بتن است که به دلیل کیفیت و طول عمر بالا، برای آب بندی استخر و جکوزی استفاده می‌شود. برای استفاده از چسب بتن باید آن را با بتن و سیمان ترکیب کنید. همچنین پودر آب بندی نیز به صورت یک دوغاب به رنگ سیمان روی سطح بتن استخر ریخته می‌شود. در این حالت بهتر است سیمان سطوح استخر کمی نم داشته باشد تا پلیمرهای پودر به طور کامل فعال شوند.

5. عایق‌های برپایه نانو برای آب بندی و عایق کاری استخر

اگر به دنبال راهکار ساده‌ای هستید که در عین حال برای محیط زیست خطری نداشته باشد، عایق‌های برپایه نانو گزینه ایده‌آلی برای شماست. این عایق‌ها با ایجاد سطح یکپارچه‌ای در کف و دیواره‌ها، علاوه بر ممانعت از نفوذ آب، از سازه در برابر خوردگی و گرد و خاک نیز محافظت می‌کنند. طول عمر زیاد، مراقبت از سطوح در برابر اشعه فرابنفش خورشید و مقاومت بالا در برابر نوسانات دمایی از دیگر مزایای استفاده از عایق‌های برپایه نانو است.

عایق بندی استخر

6. لایه‌های قیر و گونی؛ چه تفاوتی با آب بندی استخر با ایزوگام دارد؟

بسیاری از کاربران با توجه به قیمت پشم سنگ و کمبود بودجه خود ترجیح می‌دهند برای عایق بندی سطوحی مانند پشت بام از لایه‌های قیرگونی و ایزوگام استفاده کنند. این دو روش تقریبا شبیه هم هستند؛ با این تفاوت که در قیرگونی برخلاف ایزوگام از آسفالت استفاده نمی‌شود. معمولا برای عایق کاری استخر، لایه‌های گونی درجه یک را بین لایه‌های قیر با خلوص بالاتر از 60 می‌گذارند تا انسجام مطلوبی حاصل شود. قاعدتا هر چه تعداد لایه‌های قیر و گونی بیشتر باشد، کیفیت نهایی بهتر شده و هزینه عایق کاری افزایش می‌یابد.

7. رنگ زدن سطوح؛ آخرین راه عایق کاری استخر

اگر می‌خواهید سطوح استخر، علاوه بر زیبایی در برابر نشتی و نفوذ آب مقاومت داشته باشند، باید از نوع رنگ خاصی که برپایه آب و رزین آکریلیک ساخته می‌شوند، استفاده کنید. چنین ترکیباتی با قابلیت چسبندگی بالا، مقاومت زیادی در برابر محلول‌های شیمیایی دارند و بیشتر در مواردی مورداستفاده قرار می‌گیرند که هدف از عایق کاری، پوشاندن ترک‌های مویی سطوح است.

آموزش آب بندی استخر و عایق کاری آن

قبل از هر چیزی توصیه می‌کنیم عایق کاری هر جایی از خانه را به افراد متخصصی بسپارید که در این زمینه مهارت دارند. برای مثال ممکن است برای عایق بندی سطوح به رابیتس بندی نیاز باشد. در این شرایط نباید صرفا براساس قیمت راویز قید این کار را بزنید؛ چرا که در این صورت نتیجه کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. به طور کلی عایق کاری استخر طی مراحل زیر انجام می‌شود:

  1. تهیه مواد آب‌بندی و ماده مدنظر کارفرما برای عایق کاری
  2. آماده سازی و تمیز کردن استخر؛ وجود ذرات و آلودگی‌ها باعث سست شدن عایق می‌شود.
  3. پر کردن ترک‌ها برای یکنواخت شدن سطح
  4. اجرای عایق روی سطوح استخر
  5. در نظر گرفتن زمان کافی برای خشک شدن عایق

خرید محصولات موردنیاز برای عایق کاری استخر از فروشگاه هامون عایق

خرید محصولات موردنیاز برای عایق کاری استخر از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره نحوه عایق کاری استخر بدانید، در اختیار شما قرار دادیم. شما می‌توانید برای تکمیل و اجرای مراحل ساختمان سازی خود در بخش‌های مختلف قیمت مصالحی مانند قیمت پیچ شیروانی و مواد عایق را از فروشگاه هامون عایق استعلام بگیرید و کالای مدنظرتان را سفارش دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.