به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

عایق کاری مخزن ذخیره آب یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از هدررفت انرژی است و باید جدی گرفته شود. در صورتی که مخازن به درستی و با متریال مناسب عایق بندی نشوند، نشتی باعث افزایش مصرف آب می‌شود. با این حال عایق بندی صرفا به منظور عدم عبور رطوبت از دیواره مخزن نیست و به منظور کاهش انتقال حرارت نیز انجام می‌گیرد.

به این ترتیب آب موجود در مخازن عایق کاری شده، در ماه‌های گرم سال تبخیر نمی‌شود و در فصول سرد نیز یخ نمی‌زند. در این مقاله هر آنچه را که باید درباره عایق کاری مخزن ذخیره آب بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم. کمتر از 5 دقیقه مطالعه مطلب کاربردی پیش رویتان کافی است تا با فوت و فن عایق بندی مخزن ذخیره آب آشنا شوید.

انواع مواد عایق مورداستفاده برای مخازن؛ بهترین عایق برای منبع آب چیست؟

از مواد و مصالح مختلفی برای عایق کاری مخزن ذخیره آب استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند. نکته مهم درباره انتخاب بهترین عایق این است که ماده مورداستفاده برای عایق کاری مخزن آب، باید هم عایق رطوبت و هم حرارت باشد تا هدررفت انرژی به حداقل برسد. به همین دلیل خرید پشم شیشه به عنوان بهترین ماده عایق و استفاده از آن برای مخازن توصیه می‌شود. برخی از رایج‌ترین مواد عایق بندی تانکرها یا مخازن ذخیره آب عبارتند از:

ایزوگام؛ ماده‌ای شناخته‌شده برای عایق کاری منبع آب فلزی

از قدیم‌الایام برای عایق کردن سطوح از ایزوگام استفاده می‌کنند. ایزوگام عمر طولانی دارد و نسبت به قيمت پشم سنگ و اکثر مواد عایق، ارزان‌تر است. همچنین ایزوگام در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و تا حدی در برابر سرما و برودت نیز مقاوم است. با این وجود احتمال انتقال مقداری حرارت به سطح تانکر وجود دارد. مزیت دیگر ایزوگام، استحکام بالای آن است که همین باعث می‌شود به سادگی از مخزن جدا نشود. معمولا برای استفاده از ایزوگام، سطح بیرونی مخازن را عایق کاری می‌کنند.

پودر پلیمر؛ بهترین عایق رطوبتی مخازن آب

علاوه بر سطح بیرونی، سطح داخلی مخزن نیز با مواد خاصی عایق بندی می‌شود. پودر پلیمر یکی از موادی است که در این نوع عایق کاری مورداستفاده قرار می‌گیرد و با توجه به قیمت ورق پلی کربنات، گزینه اقتصادی و کارآمدی برای حفاظت از مخازن ذخیره آب در برابر نشت رطوبت است.

پودر پلیمر؛ بهترین عایق رطوبتی مخازن آب

این پودرها از آکریلیک یا استایرن آکریلیک ساخته شده و برای استفاده، با سیمان و آب ترکیب می‌شوند. چنین ترکیبی ترک‌های سطح تانکر را می‌پوشاند و به دلیل آب گریز بودن، از عبور آب جلوگیری می‌کند. خاصیت آب گریزی این ماده باعث می‌شود که تماس آن با آب هیچ واکنشی را به دنبال نداشته باشد. در نتیجه کیفیت آب درون مخزن تغییری نخواهد کرد.

پلی یورتان؛ عایق حرارتی مخازن آب

اگر تانکر ذخیره آب شما مدام در معرض نور خورشید است و بیشتر از عایق رطوبتی انواع حرارتی مدنظر شماست، عایق‌های پلی یورتان گزینه مناسبی خواهند بود. مهم‌ترین ویژگی این عایق، مقاومت بالای آن در برابر اشعه‌های UV خورشید است. همچنین مخازنی که با پلی یورتان عایق بندی می‌شوند، در برابر خراش و سایش و مواد شیمیایی نیز مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل به ویژه در مصارف صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. پلی یورتان به اندازه مخازنی که فوم پلی اتیلن رولی در تولید آن‌ها استفاده شده است، جلوی انتقال حرارت را می‌گیرد.

عایق کاری با پلی اوره برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب

نوع دیگری از انواع عایق‌هایی که برای عایق کاری مخزن ذخیره آب استفاده می‌شود، عایق پلی اوره است که نسبت به پلی یورتان خاصیت آب‌گریزی بیشتری دارد و مقاومت بیشتری به بدنه تانکر می‌دهد. این ماده غیرسمی روی سطح مخزن اسپری می‌شود و بنابراین کاربری آسانی دارد. اگر به دنبال ماده عایقی برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب آشامیدنی خود هستید، پلی اوره گرید 2060 گزینه مناسبی برای شماست.

عایق کاری با پلی اوره برای جلوگیری از یخ زدن تانکر آب

در برخی موارد برای اینکه عایق کاری مخازن به طور کامل و بی‌نقصی انجام شود، برای اتصالات تانکر از پیچ شیروانی استفاده می‌کنند که واشر لاستیکی آن می‌تواند نقش آب‌بند را ایفا کند. چنین مزیتی ارزشش را دارد که علاوه بر عایق کاری، بابت قیمت پیچ شیروانی نیز هزینه کنید؛ چرا که در بلندمدت صرفه اقتصادی خواهد داشت.

 عایق کاری مخزن ذخیره آب چگونه انجام می‌شود؟

قبل از هر چیزی باید ماده عایق موردنظر خود را خریداری کنید. اگر مخازن زیادی را باید عایق بندی کنید، خرید عمده مواد عایق را توصیه می‌کنیم؛ چرا که به طور کلی خرید رابیتس عمده و دیگر مصالح مربوط به سازه‌ها، هزینه کمتری برای شما خواهد داشت.

نوع ماده عایق باید با توجه شرایط محیطی متعددی شامل تغییرات آب و هوایی در طول سال، مواد شیمیایی مجاور مخزن و میزان بارش برف و باران انتخاب شود. همچنین نوع آب ذخیره شده در مخزن، آب آشامیدنی یا آب آبیاری و امور ساختمانی در تعیین نوع ماده عایق موثر است.

 عایق کاری مخزن ذخیره آب چگونه انجام می‌شود؟

پس از انتخاب نوع عایق، زیرسازی انجام می‌شود. مراحل زیرسازی نیز به نوع ماده بستگی دارد. برای مثال در صورتی که از اپوکسی بیس فنول برای عایق کاری مخزن ذخیره آب استفاده شود، باید سطح مخزن کاملا خشک باشد. همچنین برای اجرای ایزوگام سطح خارجی باید عاری از گرد و خاک باشد.

در نهایت بعد از زیرسازی، عایق کاری انجام شده و مدت زمان مشخصی صبر می‌کنند تا ماده عایق خوب سفت شود. در غیر این صورت و در صورت استفاده از مخزن بلافاصله پس از عایق کاری، اثر عایق از بین می‌رود یا در مواردی عایق با مایع درون مخزن واکنش داده و ویژگی‌های آن را تغییر می‌دهد.

خرید بهترین مواد عایق برای عایق کاری مخزن ذخیره آب را از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که اغلب از چه موادی برای عایق کاری مخازن ذخیره آب استفاده می‌شود. بهترین عایق مورداستفاده در این زمینه پشم شیشه است که در با بالاترین کیفیت در فروشگاه هامون عایق به فروش می‌رسد. شما می‌توانید با مراجعه به بخش فروشگاهی ما، پشم شیشه موردنیاز برای عایق کاری مخازن ذخیره آب خود را خریداری کنید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.