به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

همه ما تقریبا یک سوم عمر خود را در اتاق خواب سپری می‌کنیم. از این رو داشتن یک فضای آرام و راحت در اتاق خواب برای اینکه کیفیت زندگی را بالاتر ببریم، الزامی است. یکی از مهم‌ترین راهکارها برای داشتن چنین فضایی، عایق کاری است که به روش‌های مختلف و با متریال گوناگون اجرا می‌شود. در این مقاله توضیح می‌دهیم عایق کاری اتاق خواب چه اهمیتی دارد و سپس نحوه عایق کاری این قسمت از خانه را توضیح می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

چرا باید اتاق خواب را عایق کاری کنیم؟

کیفیت خواب شما در گروی راحتی و آرامشی است که در اتاق خوابتان احساس می‌کنید. اگر اتاق خواب با عایق‌های حرارتی به خوبی پوشانده نشده باشد، در زمستان‌ها حرارت وسایل گرمایشی هدر رفته و تابستان‌ها نیز با هدررفت انرژی سرمایش همراه خواهد بود. در عوض در صورتی که فارغ از قيمت پشم شيشه و دیگر محصولات مشابه از عایق حرارتی مناسب استفاده کرده باشید، هدررفت انرژی به حداقل می‌رسد و زمستان‌های گرم و تابستان‌های خنکی را تجربه می‌کنید.

علاوه بر این، برخی متریال عایق به عنوان عایق صوتی نیز عمل می‌کنند و استفاده از آن‌ها به ویژه در اتاق خواب توصیه می‌شود. چه خانه شما در نزدیکی فرودگاه، ایستگاه راه‌آهن یا بزرگراهی واقع شده باشد و چه صرفا در آپارتمانی با واحدهای بسیار زندگی کنید، عایق کاری امری حیاتی برای حفظ آرامش در اتاق خواب شماست. بدون عایق مناسب، سروصدا و آلودگی صوتی به سادگی وارد اتاق خواب می‌شود، بر کیفیت خواب شما تاثیر می‌گذارد و در بلند مدت استرس و بیماری‌های جسمی و روانی را به دنبال دارد.

آیا عایق صوتی خاصیت حرارتی دارد؟

مواد عایق صوتی حداقل تا حدی دارای خواص حرارتی هستند. بنابراین خبر خوب این است که به طور کلی استفاده از مواد عایق حرارتی باعث می‌شود از نفوذ سروصدا به داخل اتاق خواب جلوگیری کنید. با این حال، عایق صوتی به طور معمول بسیار متراکم‌تر از عایق حرارتی است.

آیا عایق صوتی خاصیت حرارتی دارد

در واقع، برای اینکه هر محصولی در دسته عایق صوتی طبقه‌بندی شود، باید در محدوده تراکم خاصی قرار گیرد. به همین دلیل باید به دنبال محصولی با چگالی مناسب و همچنین ترکیبی باشید که همزمان انتقال حرارت را کاهش دهد. در این زمینه پیشنهاد ما پشم سنگ است که هم به عنوان عایق حرارتی و هم صوتی عمل می‌کند. در بخش فروشگاهی وب‌سایت ما می‌توانید بخوانید که قیمت پشم سنگ چیست.

نحوه عایق کاری اتاق خواب در سه مرحله ساده اما مهم

برای اینکه اتاق خواب را عایق کاری کنید، سه مرحله ساده و مهم پیش روی شماست. در مرحله اول باید به خوبی فضای اتاق خواب را بررسی کرده و در مرحله دوم و سوم عایق را روی کف و دیوارها اجرا کنید. البته این مراحل با این پیش فرض است که عایق سقف اتاق خواب را از قبل همراه با عایق کاری حمام و دیگر قسمت‌های خانه نصب کرده باشید.

1. قبل از عایق کاری همه چیز اتاق خواب را خوب بررسی کنید

اولین قدم باید شامل بازرسی دقیق اتاق خواب، به ویژه دیوارها، کف و پنجره‌ها باشد. اگر تصمیم دارید با پنجره‌های خود شروع کنید، بررسی کنید که آیا نیاز به تعویض دارند، زیرا پنجره‌های فرسوده منبع بزرگی برای از دست دادن انرژی هستند. همچنین اگر اخیرا پنجره‌های خود را تعویض کرده‌اید، بررسی کنید که آیا آن‌ها نیاز به عایق‌بندی اضافی دارند یا خیر.

مرحله بعدی در بازرسی اتاق خواب این است که باید کف را بررسی کنید. به این منظور تخته‌های کف اتاق خواب را با استفاده از میله‌ای بلند کنید تا متوجه شوید از قبل عایقی نصب شده است یا نه. در این حال اگر متوجه شدید که تخته‌های چوبی کف اتاق به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت و نمک زیرزمینی در خاک شروع به پوسیدگی کرده‌اند، باید قبل از عایق کاری آن‌ها را تعویض کنید.

قبل از عایق کاری همه چیز اتاق خواب را خوب بررسی کنید

در نهایت، دیوارها را بررسی کنید. اگر هیچ عایقی از قبل نصب نشده یا مشکلات مربوط به نفوذ رطوبت در آجرکاری دیوار به چشم می‌خورد، دیوار اتاق شما نیاز مبرمی به عایق کاری مناسب دارد و احتمالا مجبور شوید کل دیوار را پایین بیاورید. پس از بررسی همه قسمت‌های اتاق وقت آن رسیده که با استعلام قیمت ورق راویز و عایق مدنظرتان، مصالح موردنیاز را سفارش دهید.

2. کف اتاق خواب را عایق کاری کنید

اگر قبلا تصمیم گرفته‌اید که تخته‌های چوبی کف نیاز به تعویض دارند، بدانید که این کار می‌تواند روند عایق کاری کف اتاق خواب را تسهیل کند، زیرا با برداشتن تمام تخته‌های کف، به کل سطحی که باید با عایق پوشانده شود دسترسی خواهید داشت. پس از برداشتن تخته‌ها و دور انداختن تمام عایق‌های قبلی (در صورت وجود)، ایده خوبی است که قبلا مقداری ورقه یا انواع توری پلاستیکی زیر تیرچه‌ها قرار دهید که عایق نصب شده را در جای خود نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد به مرور زمان روی آن سر بخورد.

مرحله آخر شامل نصب عایق پشم سنگ یا پشم شیشه است که به دقت بین تیرچه‌های کف قرار داده می‌شود. مزیت استفاده از این عایق‌ها این است که می‌توانید رول‌های از قبل برش داده شده را سفارش دهید که فقط باید آن‌ها را در امتداد تیرچه بچینید و بین آن‌ها را محکم بچسبانید. قسمت‌های اضافی نیز با یک چاقوی کاربردی به راحتی بریده می‌شوند؛ زیرا شکل دادن به پشم معدنی کار چندان دشواری نیست.

3. دیوارهای اتاق خواب را عایق کاری کنید

پس از اتمام نحوه عایق کاری کف ساختمان، زمان آن فرا رسیده است که به عایق کاری دیوارهای اتاق خواب خود بپردازید. همانطور که قبلا ذکر شد، اگر با مشکلات رطوبت بیش از حد روبرو هستید، توجه داشته باشید که این مشکل باید به درستی برطرف شود، زیرا می‌تواند بر کارایی عایق شما نیز تاثیر بگذارد. در مرحله اول مهم است که صرفا مواد عایق مقاوم در برابر آب را انتخاب کنید که بتواند به درستی از سازه محافظت کند. نکته مهم دیگر نصب سد بخار مناسب است.

دیوارهای اتاق خواب را عایق کاری کنید

مرحله بعدی نصب عایق مناسب در دیوار داخلی است. توصیه می‌کنیم به دلیل مقاومت در برابر بخار و رطوبت و فرآیند نصب آسان، به سراغ برخی رول‌ها و اسلب‌های عایق پشم معدنی بروید. فرآیند نصب شامل ساخت یک وال استود چوبی است که برای نگه داشتن عایق در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد، به این معنی که مواد را بین تیرچه‌های وال استود قرار داده و با مقداری پوشش گچی می‌پوشانند.

عایق کاری اتاق خواب با خرید بهترین محصولات موجود در بازار از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که عایق کاری اتاق خواب چه اهمیتی دارد و طی چه مراحلی انجام می‌شود. شما می‌توانید مصالح و متریال مناسب برای عایق کاری اتاق خواب را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.