به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

عایق سیلیکات یک نوع عایق حرارتی و صوتی است که به صورت پوسته‌های نسوز، سخت و مقاوم در برابر حرارت و آتش ساخته می‌شود. عایق سیلیکات به خاطر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی خود مورد توجه قرار گرفته است. این عایق‌ها به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت، آتش، و انتقال صدا، در برخی از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به معرفی عایق سیلیکات و مزایا و معایب اون خواهیم پرداخت. با ما همرا باشید.

عایق سیلیکات چیست؟

عایق سیلیکات کلسیم – یا CalSil  یک ماده عایق با یکپارچگی ساختاری در دمای بالا، مقاومت فشاری بالا و مهار خوردگی است. برای عایق کاری لوله‌ها و تجهیزات با دمای بالا و مقاومت در برابر آتش استفاده می‌شود و نگرانی‌های رایج در مورد یکپارچگی عایق را از بین می‌برد. عایق سیلیکات کلسیم از مواد غیرآلی، غیر‌قابل احتراق و غیر آزبستی تشکیل شده است. الیاف معدنی یا الیاف سلولزی قبل از اینکه CalSil به بلوک‌ها، زانوها، تخته‌ها و بخش‌ها تبدیل شود، خمیر می‌شوند، قالب‌گیری می‌شوند و در دمای بالا پخت می‌شوند. این عایق‌ها به سه شکل لوله‌ای تخته‌ای و بلوکی وجود دارند.

ویژگی‌های کلسیم سیلیکات

صفحات کلسیم سیلیکات به عنوان اعضای خانواده فایبر سمنت‌ها، در حین تولید با ترکیب کلسیم، به سختی بی‌نظیری دست یافته‌اند که نسبت به مشابهات خود، مقاومت بسیار بالایی دارند. این صفحات کلسیم سیلیکات از دو لایه کلسیم سیلیکات با ضخامت 6 میلی‌متر و یک لایه فوم پلی‌استایرن در وسط، ساخته می‌شوند. این ترکیب بی‌نظیر می‌تواند به عنوان یک دیوار ایده‌آل در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین اگر خرید رابیتس را انجام داده و به دنبال ایجاد دیوار کاذب هستید، می‌توانید برای عایق کردن دیوار از عایق کلسیم سیلیکات استفاده کنید.

ویژگی‌های کلسیم سیلیکات

دیوارهای ساخته شده از کلسیم سیلیکات دیوارهای فوق سبک هستند و باعث کاهش وزن سازه‌های فلزی و سایر سازه‌ها می‌شوند. و تأثیر زیادی در کاهش وزن سازه‌ها، به ویژه سازه‌های فلزی، دارند. این دیوارها از یک لایه فوم پلی استایرن و دو لایه کلسیم سیلیکات، با ضخامت بین 5 تا 20 سانتیمتر، تشکیل شده‌اند. این پانل‌ها تولید می‌شوند و عرض آن‌ها 1.20 متر و حداکثر ارتفاع آن‌ها 3.5 متر است. وزن پانل‌ها حدود 15 تا 25 کیلوگرم بر مترمربع است که دلیل آن هم سبکی پلی استایرن است.

موارد استفاده از عایق سیلیکات کلسیم

از آنجایی که عایق سیلیکات کلسیم برای دوام بالا شناخته شده است، برای دو کاربرد استفاده می‌شود: کاربردهای در دمای بالا یا القای خوردگی. عایق سیلیکات کلسیم برای طیف گسترده‌ای از موارد مانند تجاری و صنعتی ایده‌آل است.

خصوصیات عایق کلسیم سیلیکات

عایق سیلیکات یک جنس مقاوم به حرارت و خوردگی است که در برابر دماهای بسیار بالا تحمل دارد. از آنجایی که مهره‌های المنت سماور هم از این نوع عایق ساخته می‌شوند، اطمینان حاصل می‌شود که این جنس مطابق با استانداردهای صنعتی بوده و ایمنی را در برابر حرارت و خوردگی فراهم می‌کند. شاید با بررسی قیمت ورق‌های رنگی و خرید آن، بتوانید از خوردگی جلوگیری کنید(به دلیل پوشش گالوانیزه آن)، اما، عایق سیلیکات دارای مقاومت عالی و بیشتری در برابر خوردگی و حفاظت از سطوح فلزی حفاظت نشده است و از این رو، برای مصارف صنعتی و ساختمانی که در معرض آسیب‌های خوردگی قرار دارند، مناسب‌تر است.

خصوصیات عایق کلسیم سیلیکات

علاوه بر مقاومت در برابر حرارت، عایق سیلیکات همچنین دارای خاصیت جذب آب است. این عایق تا 4 برابر وزن خود می‌تواند آب را جذب کرده و هنگامی که با آب تماس پیدا کند، خصوصیت‌های عایقی خود را حفظ می‌کند. از آنجایی که معمولاً سفید یا خاکستری است، در نقاطی که زیبایی نیز اهمیت دارد، مناسب استفاده است. همچنین، این عایق دارای یون کلر است که ویژگی‌های شیمیایی خاصی به آن می‌دهد و از آلیاژهای آلی مستقل است، این خاصیت باعث می‌شود که به عنوان یک عایق غیر قابل اشتعال نیز شناخته شود. به عبارت دیگر، عایق سیلیکات با ویژگی‌های حرارتی، خوردگی و شیمیایی خاص خود یک انتخاب مطمئن و اقتصادی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی است.

مزایای عایق سیلیکات کلسیم

بهترین چیز در مورد سیلیکات کلسیم این است که از لوله ها و سایر اجزاء به طرق مختلف محافظت می‌کند. این واقعیت را اضافه کنید که به طور کلی استفاده از آن آسان است و یک راه حل عایق بسیار مورد توجه را ایجاد می‌کند. بیایید چند دلیل را بررسی کنیم که چرا عایق سیلیکات کلسیم بهتر از سایر جایگزین‌ها عمل می‌کند.

مزایای عایق سیلیکات کلسیم

حفاظت در برابر آتش

عایق سیلیکات کلسیم از مواد غیر قابل احتراق ساخته شده که آن را قادر می‌سازد در برابر آتش‌سوزی مقاومت کند. در صورت آتش‌سوزی، CalSil  مشتعل نمی‌شود یا دود سمی منتشر نمی‌کند.

مقاوم در برابر آب و ضد صدا

عایق سیلیکات کلسیم بدون در نظر گرفتن سطح رطوبت به کار خود ادامه می‌دهد. در اثر تغییرات محیطی متورم نمی‌شود و تغییر شکل نمی‌دهد. اگر چه قیمت الیاف پشم شیشه کم‌تر است، اما در برابر رطوبت مقاومت کمتری دارد.

عایق حرارتی عالی

این محصولات تا 1200 درجه فارنهایت به صورت لوله و بلوک یا 1700 درجه فارنهایت در قالب تخته استقامت در برابر آتش را تحمل می‌کنند. ساختار کریستالی آن به سیلیکات کلسیم خاصیت عایقی قوی می‌دهد و برای عایق‌کاری سیستم‌های با دمای بالا مناسب است. این عایق برای پتروشیمی‌ها که در دمای بسیار بالا کار می‌کندد بسیار مناسب است.

حفاظت از محیط زیست

از آنجایی که سیلیکات کلسیم بدون آزبست است، یک جایگزین عایق سازگار با محیط زیست و غیر سمی است.

دوام

مطمئناً نمی‌خواهید عایق خود را مرتباً تعویض کنید. عایق سیلیکات کلسیم ماندگاری طولانی دارد و بازگشت سرمایه بهتری به شما می‌دهد. این ماده از خوردگی تحت عایق جلوگیری می‌کند در حالی که همچنان قوی و سبک است.

کاهش هزینه‌های نیروی کار

محصولات سیلیکات کلسیمی که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند، نیاز به زمان و هزینه ساخت را برطرف می‌کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عایق خود را با خرید پیچ شیروانی، نصب کنید!

برنامه‌های کاربردی چند منظوره

عایق سیلیکات کلسیم بسیار متنوع هستند. از آنجایی که می‌توان آن را سفارشی، فرم و شکل داد، می‌توانید از آن به عنوان عایق لوله، عایق اتصالات و عایق تجهیزات در محیط‌های صنعتی، پالایشگاهی یا تولید برق استفاده کنید. این عایق‌ها را می‌توان به شکل تخته، زانو، نیم لوله و هر شکل هندسی دیگری عرضه کرد که همین باعث کاربرد فراوان آن در صنعت‌های مختلف شده است.

عایق حرارتی عالی کلسیات

معایب عایق سیلیکات کلسیم

اگرچه ممکن است از چندین جهت سیلیکات کلسیم برتر باشد، عایق سیلیکات کلسیم کامل نیست. پس باید معایب را نیز در نظر بگیرید. این اشکالات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تعویض و نصب پیچیده

در حالی که ساخت سفارشی نیاز به تغییرات لحظه آخری را از بین می‌برد، نصب سیلیکات کلسیم می‌تواند هنوز ظریف و سخت باشد. و نصب، نگهداری و تعمیر آن ممکن است دشوار بوده و  بیشتر طول بکشد. البته از طرفی با خرید فوم پلی اتیلن شما عایقی سبک و نرم خواهید داشت کهو قابلیت حمل و نصب آن بسیار آسان است آما مقاومت حرارتی بالایی را به ارمغان نمی‌آورد.

برنامه‌های کاربردی چند منظوره

هزینه مقایسه‌ای بالاتر

به عنوان یک محصول درجه یک، عایق سیلیکات کلسیم در بالای طیف قیمت قرار دارد. در نتیجه، با پایین بودن قیمت عایق پشم سنگ،  معمولا آن را جایگزین می‌شوند. با این حال، همانطور که ضرب المثل می‌گوید، “هر چقدر پول بدی، آش می‌خوری ” CalSil  قیمت بالاتر خود را با مزایای بی‌شمار جبران می‌کند.

عایق ساختمان شما با هامون عایق

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که عایق سیلیکات دارد، این عایق یک گزینه عالی برای کاربردهای صنعتی و ساختمانی است. ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر حرارت، خوردگی و توانایی جذب آب و عدم قابلیت اشتعال آن، این عایق را به یک گزینه ایمن و کارآمد تبدیل می‌کنند. ، شرکت هامون با افتخار ارائه‌دهنده عایق‌های سیلیکاتی با کیفیت و استاندارد است. بهترین پیشنهاد برای مخاطبان ما این است که از عایق‌های شرکت هامون استفاده کرده و از ویژگی‌های برجسته و عملکرد عالی عایق سیلیکات استفاده کنند. این عایق‌ها نه تنها محیط زندگی و کاربری را محافظت می‌کنند بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به دلیل مقاومت و دوام بالا، گزینه مناسبی برای پروژه‌های مختلف هستند.