به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پلی ایزوسیانورات نوعی پلاستیک است که با نام پلی ایزو یا PIR نیز شناخته می‌شود و کاربردهایی تقریبا مشابه پلی اورتان دارد. پلی ایزوسیانورات به عنوان فوم عایق در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان به صورت فوم مایع یا اسپری برای پر کردن حفره‌‌های هوا به عنوان عایق حرارتی، استفاده کرد. این عایق به عنوان یکی از جدیدترین محصولات عایق موجود در بازار، در ایالات متحده و کانادا با استقبال خوبی روبه‌رو شده است. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که عایق پلی ایزوسیانورات چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

عایق پلی ایزوسیانورات چیست؟ از ویژگی‌ها و مزایا تا کاربرد آن

عایق پلی ایزوسیانورات یک عایق سفت صلب و سلول بسته است. فوم‌های سلول بسته از سلول‌های یکنواختی ساخته شده‌اند که به هم فشرده هستند؛ بنابراین هوا و رطوبت نمی‌توانند بین سلول‌ها یا داخل فوم وارد شوند. تخته فومی عایق پلی ایزو بین دو صفحه دیگر قرار می‌گیرد و همین ویژگی‌های عملکردی آن را نسبت به دیگر مواد عایق مانند فوم پلی اتیلن متمایز می‌کند. دیگر مزایای پلی ایزوسیانورات عبارتند از:

  • بالاترین مقدار R-Value در هر اینچ نسبت به دیگر عایق‌های رایج
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت و آتش‌سوزی
  • سازگاری با اکثر حلال‌های مورد استفاده در ساخت‌وساز
  • پایداری و ثبات ابعادی عالی
  • عملکرد عالی در آزمایش‌های آتش سوزی برای سقف و دیوار
  • محصولی بدون CFC و HCFC با پتانسیل صفر تخریب لایه ازن و تاثیر ناچیز در گرمایش جهانی

آیا می‌توان از پلی ایزوسیانورات هم در عایق بندی سقف و هم دیوار استفاده کرد؟

با توجه به قیمت پشم وشیشه و دیگر محصولات مشابه، پلی ایزو یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای عایق کاری سقف‌ و دیوارهای ساختمان‌های تجاری و مسکونی است. این عایق، تقریبا با همه مواد مورداستفاده در پروژه‌های ساختمانی از جمله قیرهای اصلاح شده و فلزات سازگار است و می‌توان با استفاده از آن همه سطوح ساختمان را عایق بندی حرارتی و رطوبتی کرد. به دلیل مقدار بالای R-Value پلی ایزوسیانورات، هدررفت انرژی با وجود این عایق به حداقل می‌رسد. ضمن اینکه محافظ خوبی در برابر آتش‌سوزی فراهم می‌کند.

آیا می‌توان از پلی ایزوسیانورات هم در عایق بندی سقف و هم دیوار استفاده کرد؟

مقدار R-Value عایق پلی ایزو چقدر است؟

R-value به مقاومت حرارتی یک ماده اشاره دارد و فاکتور مهمی است که هنگام خرید پشم سنگ نیز باید به آن توجه داشته باشید. عایق پلی ایزو در بین گزینه‌های عایق فوم سفت و صلب منحصربه‌فرد است زیرا با ضخیم‌تر شدن مواد، مقدار R در هر اینچ افزایش می‌یابد. برای مثال، R-value دو اینچ عایق پلی ایزو بیش از دو برابر R-value یک اینچ از همان محصول است.  به عبارت دیگر، اگر ضخامت عایق دو برابر شود، کارکرد آن به عنوان عایق حرارت و رطوبت بیش از دو برابر افزایش می‌یابد. مقدار R-value عایق دیوار پلی ایزو حدود 6.5 در هر اینچ و این مقدار برای عایق‌های پلی ایزو دیواری حدود 6.0 در هر اینچ است.

آیا عایق پلی ایزوسیانورات به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند؟

معمولا در خرید مصالح ساختمان‌سازی قیمت محصول مانند قیمت ورق رابیتس حرف اول را می‌زند؛ در صورتی که توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از مصالحی که برای محیط زیست خطری ندارند، استفاده کنید. به دلیل R-Value بالا، پلی ایزو اثرات زیست محیطی ساختمان و هدررفت انرژی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین تقریبا همه تولیدکنندگان پلی ایزوسیانورات از مواد خام بازیافتی و مواد آلی بازیافتی استفاده می‌کنند. علاوه بر این، عایق پلی ایزو با استفاده از یک فرآیند کم‌تاثیر تولید می‌شود که منجر به یک محصول سازگار با محیط زیست می‌شود.

 عایق پلی ایزوسیانورات

آیا عایق پلی ا‌یزو در برابر آتش و رطوبت مقاوم است؟

عایق پلی ایزو در مقایسه با سایر انواع عایق فوم سخت، مقاومت بالاتری در برابر آتش دارد. پلی ایزو به عنوان یک ماده ترموست، در برابر آتش یک لایه زغال محافظ تشکیل می‌دهند. در صورتی که انواع دیگر عایق‌های فومی ترموپلاستیک هستند و زمانی که در معرض منبع گرما قرار می‌گیرند، ذوب می‌شوند و بر روی سطوح زیرین چکه کرده و احتمال آتش‌سوزی را افزایش می‌دهند.

از طرف دیگر آره. هسته آبگریز پلی ایزو آن را در مقایسه با سایر محصولات مشابه موجود در بازار، در برابر آب بسیار مقاوم می‌کند. علاوه بر این، صفحه‌های مورد استفاده برای پوشش هر دو طرف یک تخته عایق پلی ایزو می‌توانند مقاومت آن را در برابر رطوبت بیشتر کنند. از این رو به ویژه در مواردی که سازه در مناطق با رطوبت بالا قرار دارد، ارزشش را دارد که بابت قیمت ورق فایبرگلاس هزینه کنید.

مقایسه پلی ایزوسیانورات با عایق‌های پشم معدنی

مقدار R-Value پشم معدنی در هر اینچ تقریبا یک سوم پلی ایزو بوده و همچنین مقاومت فشاری این مواد متفاوت است. مقاومت فشاری برای عایق‌های پشم معدنی بین 5 تا 11 است اما تخته‌های پوششی عایق پلی ایزوسیانورات مقاومت فشاری بین 20 تا 25 ارائه می‌دهند. این مقدار برای برخی از عایق‌های پلی ایزو تا 110 نیز می‌رسد.

پشم‌های معدنی مانند پشم شیشه و پشم سنگ از شیشه مذاب، سنگ یا سرباره و سایر مواد خام ساخته شده و سپس حرارت داده می‌شوند. در اثر حرارت این مواد به الیاف بسیار نازک تبدیل شده و با چسب‌ها در کنار هم نگه داشته می‌شود. در نهایت می‌توان آن را به پتو، پانل و تخته‌هایی تبدیل کرد که مقاومت بالایی در برابر عدم عبور حرارت و انرژی دارند. هر کدام از این عایق‌ها در جای خود بهترین هستند و برای تصمیم‌گیری بین این دو ماده توصیه می‌کنیم با کارشناسان مراکز فروش توری مرغی مانند هامون عایق مشورت کنید.

چگونه از عایق پلی ایزوسیانورات در طولانی مدت نگهداری کنیم

چگونه از عایق پلی ایزوسیانورات در طولانی مدت نگهداری کنیم؟

با وجود اینکه پلی ایزو قوی و مقاوم در برابر آب است، اگر بلافاصله آن را نصب نکنید، باید در جای درستی از آن نگهداری کنید. عایق روی پالت‌ها حداقل باید سه اینچ بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد و کاملا با یک پوشش ضد آب مانند برزنت پوشانده شود. عایق پلی ایزو نباید بیش از دو هفته در بیرون نگهداری شود. اگر نیاز است مدت طولانی‌تری بلااستفاده بماند، باید آن را در فضای بسته و در مکانی با تهویه مناسب نگهداری کنید.

خرید بهترین محصولات عایق از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که عایق پلی ایزوسیانورات چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. شما می‌توانید برای انتخاب بهترین عایق مناسب کارکرد مدنظرتان با کارشناسان هامون عایق مشورت کنید و بهترین محصولات عایق موجود در بازار ایران را از بخش فروشگاهی ما سفارش دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره عایق پلی ایزوسیانورات دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.