به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی روزبه‌روز افزایش می‌یابد و تنها راهکار برای جلوگیری از افزایش سرسام‌آور عدد قبوض، کاهش مصرف انرژی است. با این حال، در بسیاری از موارد نمی‌توان از حدی کمتر انرژی مصرف کرد. در چنین شرایطی عایق کاری بخش‌هایی مانند موتورخانه می‌تواند به طور چشم‌گیری از اتلاف حرارت جلوگیری کند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که عایق کاری موتورخانه چیست، چه اهمیتی دارد و چگونه و با استفاده از چه موادی انجام می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

عایق کاری موتورخانه چیست و چه مزایایی دارد؟

به فرایند نصب عایق در بخش‌های مختلف موتورخانه از جمله درب و پنجره‌ها، دیوارها، کف و سقف، لوله‌های انتقال و کانال‌های توزیع هوا و به طور کلی تمام تاسیسات و تجهیزات عایق کاری موتورخانه گفته می‌شود. با عایق کاری موتورخانه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود، از فرسودگی تجهیزات در برابر تغییرات هوا جلوگیری می‌کند و علاوه بر افزایش عملکرد دستگاه‌ها، صدای آزاردهنده آن‌ها را به حداقل می‌رساند.

همین مزایا ارزشش را دارند که بابت قیمت عایق پشم شیشه و دیگر انواع عایق مورداستفاده برای موتورخانه، هزینه کنید. در ادامه بیشتر درباره اهمیت و مزایای عایق کاری موتورخانه می‌خوانید:

مزایای عایق کاری موتورخانه

عایق کاری موتورخانه از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند

اولین مزیت عایق کاری موتورخانه این است که به طرز شگفت‌انگیزی از اتلاف انرژی و حرارت جلوگیری می‌کند و بنابراین هزینه‌های مصرف انرژی کاهش می‌یابد. برخی از کارفرماها صرفا با در نظر گرفتن قیمت راویز ساختمانی و دیگر مصالح موردنیاز، قید عایق کاری موتورخانه را می‌زنند؛ در حالی که با یک بار هزینه کردن بابت عایق کاری این بخش، از هزینه‌های هنگفت آینده جلوگیری می‌شود و عایق کاری در بلند مدت بسیار صرفه اقتصادی دارد.

عایق کاری باعث زیبایی و کیفیت موتورخانه و تاسیسات آن می‌شود

در نگاه اول ممکن است هزینه کردن بابت قیمت ورق فایبرگلاس و دیگر مواد عایق صرفا برای زیباسازی موتورخانه کار بیهوده‌ای به نظر برسد؛ در صورتی که واقعیت چیز دیگری است. زیباسازی این بخش مستقیما بر کیفیت کار تاثیر گذاشته و استفاده از عایق زیبا و شکیل با روکش‌های آلومینیومی، هنر گروه تاسیسات را به نمایش می‌گذارد. از طرف دیگر، با وجود عایق تاسیسات در برابر تغییرات آب و هوایی فرسوده نمی‌شوند و در محیط استیبلی از نظر دمایی و عدم نفوذ رطوبت، در طولانی مدت کار می‌کنند.

عایق کاری مانع یخ زدگی آب و تعریق لوله‌های موتورخانه می‌شود

مزیت دیگر عایق کاری موتورخانه، این است که یخ زدگی آب و تعریق در لوله‌ها جلوگیری می‌کند. در برخی مناطق سردسیر دمای موتورخانه در زمستان به زیر صفر هم می‌رسد. در چنین دمایی اگر لوله‌ها خوب عایق کاری نشده باشند، احتمال یخ زدگی و ترکیدگی آن‌ها وجود دارد. از طرف دیگر، در فصول گرم سال آب سرد از لوله‌ها عبور می‌کند. در صورتی که دمای آب از دمای نقطه شبنم محیط کمتر شود، تعریق رخ می‌دهد و آب روی سطح لوله‌ها چکه می‌کند. همین مورد کارایی تاسیسات را کاهش می‌دهد.

جلوگیری از اتلاف انرژی با عایق کاری

انواع عایق موتورخانه چیست؟

به طور کلی امروزه در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی نوع مصالح با توجه به بودجه و بعد از استعلام قیمت پیچ شیروانی و دیگر وسایل موردنیاز انتخاب می‌شود. اما در انتخاب نوع ماده عایق دسته دمایی تاسیسات را مدنظر داشته باشید و بر این اساس تصمیم بگیرید.

انواع تجهیزات در سه دسته دمای منفی (مانند سيستم‌های آب سرد يا يخ و سيستم‌های صنعتی سردکننده و خنک‌کننده‌ها)، دمای متوسط (مانند لوله بخار، لوله کشی، کوره‌ها و دودکش‌ها) و دمای بالا (مانند کوره ذوب آهن، سیستم‌های هواکش و دستگاه‌های تولید برق و توربین‌ها) جای می‌گیرند. انواع عایق مورداستفاده برای هر کدام از این سه دسته دمایی تاسیسات، عبارتند از:

پشم شیشه و پشم سنگ برای عایق کاری موتورخانه

پشم شیشه و پشم سنگ عایق‌های گرم کننده هستند و با مقاومت حرارتی بالا، در اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند. این دو ماده به عنوان عایق صوتی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند و در برابر آتش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. چنین ویژگی‌هایی کاملا ارزشش را دارند که بابت قيمت پشم سنگ هزینه و موتورخانه و تاسیسات آن را به این مواد عایق مجهز کنید.

پشم شیشه و پشم سنگ برای عایق کاری موتورخانه

فوم‌های الاستومری برای عایق کاری لوله‌های موتورخانه

­عایق دیگر مورداستفاده برای موتورخانه، فوم‌های نرمی هستند که از لاستیک الاستومر ساخته شده و نوعی عایق سرد محسوب می‌شوند. این فوم‌ها در برابر نفوذ بخار مقاومت بالایی دارند و کمک می‌کنند تاسیسات بهترین عملکرد و راندمان خود را داشته باشند. علاوه بر عایق کاری لوله‌های سرد موتورخانه، این فوم‌ها در یخچال، مبرد و سردخانه و سیستم‌های تهویه مطبوع نیز کاربرد فراوانی دارند.

ایروژل برای عایق کاری موتورخانه

عایق‌های سیلیکاتی ایروژل کمترین ضریب انتقال حرارت را در بین دیگر انواع عایق دارند و معمولا مدل‌های رولی آن‌ها در بازار عرضه می‌شود. در عایق کاری موتورخانه از ایروژل برای لوله‌های رفت و برگشت سيستم گرمايش محيط، رفت و برگشت آب گرم و منبع دوجداره و كويل‌دار استفاده می‌کنند.

عایق پلی اورتان و پلی استایرن برای عایق کاری موتورخانه

گزینه دیگر برای عایق کاری موتورخانه فوم‌های صلب پلیمری از جمله عایق‌های پلی اورتان و پلی استایرن هستند که با انتقال حرارت کم و همچنین خواص آکوستیکی به صورت تزریقی یا در ابعاد استاندارد به فروش می‌رسند.

آموزش عایق کاری موتورخانه

عایق کاری موتورخانه باید با توجه به نوع ماده عایق و توسط متخصصان انجام شود و آموزش عایق کاری با انواع مواد، در این مقاله نمی‌گنجد. با این حال بهتر است چک لیستی از تمام قسمت‌هایی که باید در موتورخانه عایق کاری شوند، داشته باشید:

  • منبع کویلی یا منبع دوجداره موتورخانه
  • سیستم‌های برودتی و حرارتی
  • کلکتور موتورخانه
  • کانال‌های خروجی از هواسازها و دستگاه‌های سردکننده و گرم‌کننده
  • دودکش‌های خروجی از دیگ‌ها و دیزل ژنراتورها

همچنین سقف، دیوارها، درب‌ها و پنجره‌ها و کف موتورخانه نیز باید عایق کاری شود. همچنین توصیه می‌کنیم علاوه بر مشورت با متخصصان و انتخاب عایق، خودتان استعلام بگیرید که قیمت کارتن پلاست چیست و برای دیگر مواد عایق باید چقدر بپردازید و از جایی چنین چیزهایی را خریداری کنید که ضمن فروش محصولات باکیفیت، قیمت مناسبی داشته باشند.

عایق کاری موتورخانه

خرید بهترین محصولات برای عایق کاری موتورخانه از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که عایق کاری موتورخانه چیست و از چه موادی برای آن استفاده می‌شود. شما می‌توانید انواع محصولات عایق برای موتورخانه را با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب از هامون عایق سفارش دهید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.