به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

در صنعت عایق الیاف و متریال مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زمینه عایق‌های حرارتی الیاف سرامیکی جایگاه ویژه‌ای دارند؛ با این حال خواص و مزایای این عایق‌ها صرفا به این مورد محدود نمی‌شود. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که الیاف سرامیکی چیست، چه انواعی دارد و در چه مواردی استفاده می‌شود. اگر شما هم قصد عایق کاری با الیاف سرامیکی را دارید، مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

الیاف سرامیکی: نوعی الیاف معدنی با ویژگی‌های فوق‌العاده

الیاف معدنی مختلفی از جمله شیشه، کربن، فلز و سرامیک وجود دارد که هر کدام خواص متفاوت و کاربردهای متعددی دارند. الیاف سرامیکی یکی از الیاف رشته‌ای با ابعاد کوچک هستند که در صنایع مختلف نساجی، خودروسازی و هوافضا برای ساخت عایق‌های حرارتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. این الیاف از موادی مانند آلومینوسیلیکات ساخته می‌شوند که خواص بی‌نظیری به آن می‌بخشند. الیاف سرامیکی مقاومت بی‌مانندی در برابر حرارت دارند و از انتقال صوت نیز جلوگیری می‌کنند.

در واقع این الیاف، می‌توانند در برابر افزایش دما تا 1260 درجه سانتی‌گراد مقاومت کنند. از این رو از این الیاف، در ساخت پارچه‌ها و لباس‌های نسوز آتش‌نشانی، عایق‌های سبک الکتریکی، پتوهای محافظ و فیلترهایی که مدام در معرض دمای بالا هستند، استفاده می‌شود. علاوه‌براین، الیاف سرامیکی در برابر آسیب‌های شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. چنین قابلیت‌هایی در مواد عایقی مانند الیاف سرامیکی و پشم شیشه ارزشش را دارد که بابت قيمت پشم شيشه و همچنین این الیاف هزینه کنید.

الیاف سرامیکی: نوعی الیاف معدنی با ویژگی‌های فوق‌العاده

آشنایی با انواع الیاف سرامیکی و خصوصیات هر کدام

به طور کلی الیاف سرامیکی در دو نوع اکسیدی و غیراکسیدی طبقه‌بندی می‌شوند. در هر دسته، الیاف از ماده خاصی ساخته شده و همین، منشا تفاوت در خواص آن‌هاست. از آنجایی که قبل از خرید هر ماده عایقی از جمله خرید فوم پلی اتیلن باید با خواص آن آشنایی داشته و بر این اساس تصمیم بگیرید، در این بخش با ویژگی‌های انواع الیاف سرامیکی اکسیدی و غیراکسیدی آشنا می‌شوید.

الیاف سرامیکی اکسیدی

الیاف سرامیکی اکسیدی به صورت رشته‌های کوتاه و بلندی و از مواد خاصی از جمله سیلیس، مولایت، آلومینا، آلومینا-سیلیکا و زیرکونیا تولید می‌شوند. الیاف ساخته شده برمبنای آلومینا، از رایج‌ترین الیاف سرامیکی هستند و استحکام زیادی در برابر دماهای خیلی بالا دارند. قابلیت تحمل دمای الیاف سرامیکی اکسیدی از پشم سنگ نیز بالاتر بوده و همین قیمت پشم سنگ را که کمتر از الیاف سرامیکی است، توجیه می‌کند.

همچنین الیاف سرامیکی اکسیدی ضریب انبساط حرارتی پایینی داشته و در برابر شوک‌های حرارتی و خزش بالا، مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. الیاف سرامیکی ساخته شده از آلومینا بیشتر در کامپوزیت‌های فلزی، سرامیکی و پلیمری مورداستفاده قرار می‌گیرند و استحکام بالایی به آن‌ها می‌بخشند.

الیاف سرامیکی غیراکسیدی

الیاف سرامیکی غیراکسیدی

ویژگی بارز الیاف سرامیکی غیراکسیدی، نقطه ذوب بالا و مقاومت زیاد آن‌ها در بربر چگالش است. این الیاف به صورت سطح مقطع‌های کوچک و بزرگ ساخته شده و مانند انواع اکسیدی، مواد مختلفی در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. برخی الیاف سرامیکی غیراکسیدی بر پایه کاربید سیلیکون تهیه می‌شوند که مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیدن در دماهای بالا، خواص مکانیکی فشاری و کششی بی‌نظیری دارند. این الیاف بیشتر در قسمت داغ موتورهای تولید نیرو، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نوع دیگر الیاف سرامیکی غیراکسیدی برپایه بور تولید شده و در صنایعی کاربرد دارند که مقاومت در برابر دمای بالا مدنظر باشد. برای مثال در طراحی و ساخت شاتل‌های فضایی و  تجهیزات ورزشی مانند راکت تنیس، گلف و قاب دوچرخه از این الیاف استفاده می‌شود. برای تولید برخی دیگر از الیاف سرامیکی غیراکسیدی، سیلیکون اکسی نیترید به کار برده می‌شود. با وجود مزایای بسیار الیاف سرامیکی اکسیدی و غیراکسیدی، بهتر است قبل از تهیه این الیاف، با کاربردهای آن نیز آشنایی داشته باشید و سپس برای خرید، هزینه کنید؛ چرا که در پروژه‌های ساختمان‌سازی باید قیمت هر چیزی حتی قیمت پیچ شیروانی را استعلام کرده و طبق بودجه‌تان برنامه‌ریزی کنید.

عایق‌های الیاف سرامیکی چه کاربردهایی دارند؟

همان طور که حتما تاکنون متوجه شده‌اید، الیاف سرامیکی عایق حرارتی فوق‌العاده‌ای هستند. البته بهره‌مندی از خاصیت این الیاف به عنوان عایق ساختمان، در گروی آن است که عایق‌کاری به دقت و اصولی انجام شود. یکی از ترفندهای افراد حرفه‌ای در این باره این است که در عایق‌بندی از رابیتس استفاده می‌کنند. با توجه به مزایای این ورق‌ها، کاملا ارزشش را دارد که بابت قیمت ورق رابیتس هزینه کنید. برخی از کاربردهای عایق الیاف سرامیکی عبارتند از:

  • جلوگیری از هدررفت انرژی تولید شده در کوره‌های گرمای مداوم و متناوب صنعتی
  • آستركاری كوره‌های ذوب و نگهدارنده در صنایع فلزات غیرآهنی
  • درزبندی حرارتی و اتصالات انبساطی در صنایع کاشی و سرامیک
  • فيلتراسيون و واسطه حامل كاتاليست براي ذرات راديواكتيو در صنایع شیمیایی
  • تولید درب‌های ضد حریق، پرده آتش نشانی، پتوی ضد حریق
  • عايق صوتی و حرارتی در بدنه وسایل نقلیه در صنایع حمل و نقل
  • و …

پشم سنگ یا پشم سرامیک

پشم سنگ یا پشم سرامیک؛ کدام عایق بهتری برای ساختمان‌سازی است؟

پشم سرامیک در مقایسه با پشم سنگ، تحمل حرارت بیشتری دارد اما ضریب انتقال حرارت در الیاف سنگ کمتر از الیاف سرامیک است. همچنین پشم سنگ از ضخامت بیشتری نسبت به پشم سرامیک برخوردار است و به همین دلیل پشم سرامیک بیشتر در بدنه قطعات موجود در صنایع مختلف استفاده می‌شود. در واقع پشم سنگ‌ها متراکم‌تر از پشم سرامیک هستند.

با توجه به محدودیت بودجه در اکثر پروژه‌های ساختمانی، استعلام قیمت همه مواد حتی قیمت ورق رنگی اهمیت زیادی دارد. بنابراین بدیهی است که قیمت عایق نیز در انتخاب نوع آن تاثیرگذار باشد. در این زمینه پشم سنگ گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری است و برای عایق کاری ساختمان پیشنهاد می‌شود.

خرید بهترین مواد عایق با بالاترین کیفیت از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که الیاف سرامیکی چیست و چه ویژگی‌ها و انواعی دارد. این الیاف بیشتر برای کاربردهای خاص و صنعتی مناسب هستند و کمتر در مواردی مانند عایق کاری ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. در واقع استفاده از این عایق‌ها به دلیل قیمت بالای آن‌ها در موارد ساختمان‌سازی چندان منطقی نیست. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع مواد عایق و انتخاب بهترین عایق مناسب سازه خود با کارشناسان ما در هامون عایق مشورت کنید و همچنین سوالات خود را درباره الیاف سرامیکی در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و گرامی به اشتراک بگذارید.