به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

تصور کنید بعد از یک روز شلوغ کاری به خانه پناه می‌برید؛ به امید اینکه بتوانید بدون مزاحمتی استراحت و خواب کافی داشته باشید. در این شرایط هیچ چیزی بدتر از سروصدای محیط بیرون، همهمه عابران پیاده و صدای بوق وسایل نقلیه نیست. از طرف دیگر، احتمالا تاکنون تجربه قبوض خدماتی پر از عدد و رقم را داشته باشید که نشان می‌دهد مصرف انرژی در خانه شما چقدر بالاست.

این موارد، تنها در صورتی رخ می‌دهند که محل سکونتتان عایق بندی نشده باشد. برای عایق کاری صوتی و حرارتی سازه، چند گزینه پیش روی شماست. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که یونولیت بهتر است یا پشم سنگ و این دو عایق را با هم مقایسه می‌کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

1. پشم سنگ عایق صوتی بهتری نسبت به یونولیت است

اولین تفاوت یونولیت و پشم سنگ به توانایی این دو ماده عایق در حذف صداهای مزاحم و اضافی برمی‌گردد. در این زمینه پشم سنگ از انواع پشم شیشه نیز بهتر عمل می‌کند. در حالی که یونولیت، نمی‌تواند کاملا از ورود آلودگی‌های صوتی به محل آرامش و آسایش شما جلوگیری کند و برای اینکه کیفیت جذب صدای یونولیت افزایش یابد، به یونولیت‌هایی با دانسیته و چگالی بالا نیاز است.

این نکته به ویژه در مواردی اهمیت دارد که عایق کاری دیوارها، کف و سقف اماکنی مانند استودیوها، سالن‌های نمایش، سینماها، سالن‌های کنفرانس، کتابخانه‌ها مدنظر است؛ چرا که در این محیط‌ها صدا باید کاملا مهندسی شده و کوچک‌ترین نویزی وجود نداشته باشد.

پشم سنگ عایق صوتی بهتری نسبت به یونولیت است

2. پشم سنگ و یونولیت به یک میزان عایق حرارتی هستند

در بسیاری از موارد، هدف از عایق کاری سطوح مختلف سازه جلوگیری از هدر رفت انرژی در فصول گرم و سرد سال است که وسایل سرمایشی و گرمایشی بیشترین استفاده را دارند. با کاهش هدر رفت میزان انرژی، هزینه‌های مربوط به قبوض خدماتی نیز کاهش پیدا می‌کند. برای بررسی اینکه کدام ماده، عایق حرارتی بهتری است، معیاری به نام R-value وجود دارد.

این شاخص نشان می‌دهد که عایق چقدر در برابر عدم انتقال انرژی در دو طرف خود مقاوم بوده و مستقیما تحت تاثیر ویژگی‌هایی از جمله چگالی و ضخامت عایق است. عدد R-value برای عایق پشم سنگ و یونولیت در یک محدوده قرار دارد؛ به این معنی که از هر دو این عایق‌ها به یک میزان انرژی منتقل می‌شود. بنابراین چه قصد خرید پشم سنگ را داشته باشید و چه یونولیت، تفاوتی از نظر عایق بودن در برابر حرارت ندارند.

برخی انواع پشم سنگ ضد رطوبت اما همه یونولیت‌ها عایق رطوبت هستند

3. برخی انواع پشم سنگ ضد رطوبت اما همه یونولیت‌ها عایق رطوبت هستند

یک ماده عایق خوب، باید در برابر عدم ورود آب و رطوبت نیز مقاومت داشته باشد. این امر به ویژه در مناطقی که رطوبت بالاست، اهمیت زیادی دارد. به طور کلی در این زمینه یونولیت بهتر عمل می‌کند و پشم سنگ‌ها بدون این که لایه خاصی به آن‌ها افزوده شود، عایق رطوبتی نیستند. بنابراین این مورد را هنگام انتخاب عایق مناسب در نظر داشته باشید. همچنین، قابل ذکر است که قیمت روز رابیتس نقش مهمی در تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع عایق در پروژه‌های ساختمانی دارد.

4. پشم سنگ عایق ضد حریق است اما یونولیت آتش می‌گیرد

پشم سنگ بهترین گزینه برای جلوگیری از پخش حریق است؛ به نحوی که تا 4 ساعت در دمای 1000 درجه سانتی‌گراد مقاومت می‌کند تا در صورت آتش سوزی ساکنان فرصت کافی برای فرار داشته باشند. به این ترتیب در صورت آتش سوزی در ساختمان‌هایی که با پشم سنگ عایق بندی شده‌اند، شعله‌های آتش پخش نمی‌شود و به دیگر قسمت‌های ساختمان سرایت نمی‌کند. همچنین در صورت مواجهه پشم سنگ با آتش، هیچ گاز سمی و دودی تولید نمی‌شود که جان ساکنان را به خطر بیاندازد.

از طرف دیگر یونولیت از مشتقات نفت است و چنین ویژگی فوق‌العاده‌ای را ندارد؛ چرا که یونولیت از نوعی ماده شیمیایی به نام پلی استایرن تولید می‌شود. این ماده قابل اشتعال است و بدتر اینکه به شعله‌ور شدن آتش نیز کمک می‌کند. این ماده حتی در مقادیر اکسیژن کمتر از هوا نیز به راحتی می‌سوزد. بنابراین توصیه می‌کنیم به ویژه در بحث عایق کاری ساختمان‌ها، امنیت را فدای قیمت فوم پلی اتیلن و دیگر مصالحی که ارزان‌تر هستند، نکنید.

5. مقایسه قیمت پشم سنگ و یونولیت؛ قیمت یونولیت عایق صدا کمتر است

متاسفانه در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی کشور ما، انتخاب مصالح با توجه بودجه موجود انجام می‌شود. پیمانکاران قبل از شروع کار قیمت ورق رنگی و دیگر مصالح موردنیاز را استعلام گرفته و براین اساس تصمیم می‌گیرند که از کدام ماده استفاده کنند. به همین دلیل کم نیستند کسانی که به دلیل قیمت پایین‌تر یونولیت به این ماده عایق روی می‌آورند. با این حال در نظر داشته باشید پشم سنگ به عنوان عایق مزایای به مراتب بیشتری دارد و گزینه بسیار امن‌تری است.

مقایسه قیمت پشم سنگ و یونولیت

6. عایق پشم سنگ برخلاف یونولیت خطری برای محیط زیست ندارد

هر دو عایق پشم سنگ و یونولیت، با طبیعت سازگار هستند اما پشم سنگ از مواد معدنی طبیعی و قابل بازیافت ساخته شده و مواد شیمیایی یونولیت را می‌سازند. در صورتی که در ساخت یونولیت مانند توری پلاستیکی از فرمولاسیون خاصی استفاده نشود، می‌تواند برای طبیعت و محیط زیست خطرناک بوده و در نهایت سلامت جانداران و انسان را به خطر بیاندازد. بنابراین از این نظر نیز عایق پشم سنگ گزینه امن‌تری برای محیط زیست محسوب می‌شود.

خرید بهترین پشم سنگ موجود در بازار ایران از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله 6 تفاوت پشم سنگ و یونولیت را بررسی کردیم و گفتیم یونولیت بهتر است یا پشم سنگ. انتخاب بین این دو عایق، به نیاز سازه شما و هدفتان از عایق کاری برمی‌گردد. با این حال به طور کلی پشم سنگ گزینه مناسب‌تری است؛ چرا که فارغ از تمام مزایای فوق، این ماده 23 برابر دیوارهای بتنی و 22 برابر دیوارهای آجری قدرت عایق دارد.

شما می‌توانید باکیفیت‌ترین پشم سنگ موجود در بازار ایران را با قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره استفاده از پشم سنگ یا یونولیت دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.