به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

قدرت عایق بندی پشم سنگ به عوامل متعددی از جمله دانسیته و ضخامت آن بستگی دارد. در واقع انواع پشم سنگ را با چگالی‌های مختلف و در عرض و طول و ضخامت گوناگون می‌سازند تا پاسخگوی نیاز همه سازه‌ها باشند و بتوانند میزان عایق بندی مناسبی را برای ساختمان‌ها فراهم کنند.

در این مطلب پس از آشنایی مختصری با عایق پشم سنگ و ویژگی‌های آن جدول ضخامت این عایق را مشاهده می‌کنید و متوجه می‌شوید هر نوع پشم سنگ، چه میزان ضخامت و همچنین دانسیته و طول و عرضی دارد. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

عایق پشم سنگ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از بهترین عایق‌های صوتی و حرارتی پشم سنگ است که از مواد طبیعی شامل بازالت و سرباره‌های کوره‌های فولادی ساخته می‌شود. به طور خلاصه برای ساخت این عایق، مواد اولیه را درون کوره‌ای می‌ریزند تا تحت دمای بسیار بالا، مواد مذابی حاصل شود.

سپس این مواد را وارد سانتریفیوژ می‌کنند تا با سرعت مشخصی بچرخد و الیاف ظریفی به دست آید. از ترکیب این الیاف و فشرده‌سازی آن‌ها انواع عایق پشم سنگ با ضخامت‌ها و به تبع آن دانسیته‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام مناسب سازه خاصی هستند.

همان طور که می‌دانید، مهم‌ترین ویژگی پشم سنگ عایق بودن آن است. در واقع این ماده از انتقال صوت جلوگیری می‌کند و بنابراین فضای آرامش‌بخشی را چه برای منزل و چه محل کارتان به ارمغان می‌آورد. همچنین حرارت و برودت از پشم سنگ عبور نمی‌کند و در نتیجه با وجود این عایق، بسیار در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

ضدحریق بودن نیز ویژگی دیگر عایق‌های پشم سنگ است که انتقال آتش از قسمتی از ساختمان را به بخش‌های دیگر غیرممکن می‌سازد. علاوه بر این، عایق پشم سنگ در برابر رطوبت هم مقاومت بالایی دارد و گزینه ایده‌آلی به ویژه در شهرهای شرجی و مرطوب است.

چرا توجه به ضخامت پشم سنگ مهم است؟

بهره‌مندی از همه ویژگی‌ها و به عبارتی مزایایی که در بخش قبل درباره عایق پشم سنگ گفتیم، در گروی آن است که پشم سنگ مناسبی را مطابق با مورد مصرف خود تهیه و نصب کنید. تناسب پشم سنگ با سازه شما نیز به دانسیته و ضخامت آن بستگی دارد. این عوامل قیمت پشم سنگ را نیز تعیین می‌کنند.

جدول ضخامت انواع عایق پشم سنگ

در واقع کارشناسان و مهندسان طراح، باید بهترین ضخامت پشم سنگ مناسب ساختمان مدنظرتان را تعیین کنند تا این عایق بهترین عملکرد را داشته باشد. در صورتی که سقف یا دیوارهای یک سازه با پشم سنگی با ضخامتی کمتر از میزان موردنیاز عایق‌ بندی شود، احتمالا ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر عبور صدا، انرژی و آتش را نخواهد داشت.

جدول ضخامت انواع عایق پشم سنگ

در بخش‌های قبل توضیح دادیم که الیاف به دست آمده از سانتریفیوژ، تحت شرایط خاصی فشرده می‌شوند تا انواع مختلف پشم سنگ تولید شود. در نتیجه فشرده سازی الیاف، عایق پشم سنگ به شکل‌های مختلف تخته‌ای، پتویی، لحافی و لوله‌ای درمی‌آید. نوع دیگری از پشم سنگ نیز به نام پشم سنگ فله‌ای شهرت دارد که شبیه پشم حلاجی شده است و برای عایق بندی جاهایی که هندسه نامشخصی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جدول زیر، مشخصات انواع عایق پشم سنگ از جمله ضخامت هر کدام را می‌خوانید.

نوع عایق پشم سنگ

ضخامت (میلی‌متر)

دانسیته (کیلوگرم بر متر مکعب)

طول (میلی‌متر)

عرض (میلی‌متر)

پشم سنگ تخته‌ای

40 تا 60

120، 150 و 180

1000

630

پشم سنگ لحافی

50 تا 80

40 و 60

1200

600

پشم سنگ پتویی

40 تا 100

80 و 100

3000

910

پشم سنگ لوله‌ای

30 تا 80

130

1000

18 تا 350

پشم سنگ فله‌ای

40 تا 100

80 و 100

1000

630

ابعادی که برای پشم سنگ فله‌ای ذکر شد، طول و عرضی است که این پشم سنگ‌ها را برای انتقال به محل مصرف برش می‌دهند.

خرید پشم سنگ با ضخامت‌های مختلف از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم انواع پشم سنگ در چه ضخامتی تولید می‌شوند. همچنین تاکید کردیم هر کدام از این پشم سنگ‌ها کاربری خاصی دارند و باید با دقت توسط طراحان و مهندسان حرفه‌ای انتخاب شوند.

شما می‌توانید پس از تعیین ضخامت مناسب پشم سنگ، عایق مورد نظر خود را در ضخامت و دانسیته‌های مختلف از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید.

همه محصولات عرضه شده در این فروشگاه کیفیت تضمین شده‌ای دارند و بنابراین با خرید و نصب هر کدام، هیچ دغدغه‌ای بابت عایق کاری ساختمان مدنظرتان نخواهید داشت.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره ضخامت عایق پشم سنگ دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.