به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

آب بندی چاله آسانسور یکی از حیاتی‌ترین کارهایی است که در صنعت ساختمان‌سازی باید جدی گرفته شود. این امر به ویژه در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالاست یا سیستم فاضلاب استانداردی ندارد، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که در صورت عدم آب بندی مناسب، آب در چاله آسانسور جمع می‌شود و خسارات و تلفات بعضا غیرقابل جبرانی به بار می‌آورد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که آب بندی چاله آسانسور چه اهمیتی دارد و با استفاده از چه مواد عایقی و چگونه انجام می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

علت جمع شدن آب در چاله آسانسور چیست؟

عوامل مختلفی در جمع شدن آب در چاله آسانسور دخیل هستند. در بسیاری از موارد چاه فاضلاب ساختمان یا سازه‌های اطراف آن پر شده و چاله به همین دلیل پرآب می‌شود. همچنین بعضی از مواقع به ویژه در مناطق پربارش، سطح آب‌های زیرزمینی بالا می‌آید یا آب قنات‌های اطراف به چاله نفوذ می‌کند.

علت جمع شدن آب در چاله آسانسور

جنس خاک نیز در جمع شدن آب در چاله آسانسور دخیل است و اگر مانند خاک رس سفت باشد، آب نشتی از منابع مختلف را جذب نکرده و بنابراین آب در چاله جمع می‌شود. در این مواقع باید آب بندی با مواد مناسب انجام گیرد. با این حال قبل از جستجوی اینکه قیمت پشم سنگ چیست و اقدام به خرید این ماده عایق کنید، بهتر است با اهمیت این موضوع بیشتر آشنا شوید.

آب بندی چاله آسانسور چه اهمیتی دارد؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، چاله آسانسور در زیر پایین‎ترین طبقه آسانسور قرار دارد و دارای قطعات مختلفی مانند ضربه‌گیرهای کابین، ضربه‌گیرهای وزنه تعادل، پایه‌های ریل‌های راهنمای کابین، فلکه کششی سیم بکسل، گاورنر آسانسور، فلکه کشش زنجیر جبران آسانسور و چراغ روشنایی ته چاهک است. این تجهیزات اغلب فلزی و کارکرد آن‌ها وابسته به جریان برق است.

انواع مواد قابل استفاده برای آب بندی چاله آسانسور

در صورتی که آب در چاله جمع شود، بسیاری از این تجهیزات زنگ می‌زنند و در عملکرد آسانسور و سنسورهای آن اختلالاتی به وجود می‌آید. ضمن اینکه مجاورت آب با جریان برق می‌تواند خسارات جدی‌تر و غیرقابل جبرانی برجای بگذارد. بنابراین توصیه می‌کنیم صرفا با توجه به قیمت پشم شیشه و دیگر مواد عایق از آب بندی این قسمت از ساختمان چشم‌پوشی نکنید.

انواع مواد قابل استفاده برای آب بندی چاله آسانسور

آب بندی آسانسور کاری بسیار تخصصی است و باید توسط متخصصان و در حین ساخت ساختمان انجام شود. معمولا از متریال زیر برای آب بندی چاله آسانسور استفاده می‌کنند:

1. نصب ایزوگام برای عایق کاری کف چاله آسانسور

قدیمی‌ترین روش آب بندی، ایزوگام کاری و قیرگونی کردن کف چاله آسانسور است. با وجود اینکه ایزوگام عایق خوبی در برابر نفوذ رطوبت محسوب می‌شود، این روش عایق کاری چاله آسانسور در سال‌های اخیر منسوخ شده است؛ چرا که ایزوگام حتی در صورت استفاده از ورق رابیتس نمی‌تواند فشار منفی را تحمل کند و از این رو در بلند مدت به تجهیزات داخل چاله آسیب می‌رساند.

2. نصب پوشش‌های داخلی برای جلوگیری از آب گرفتگی چاهک آسانسور

روش دیگر آب بندی سازه‌های زیرزمینی مانند چاله آسانسور، استفاده از پوشش‌های داخلی است که بر پایه مواد معدنی هستند و با پلیمر اصلاح شده‌اند. در واقع پایه این مواد سیمان است و میکروذرات فعالی دارند که بعد از اعمال روی سطح بتن با آن وارد واکنش می‌شوند. این واکنش منجر به تشکیل کریستال‌هایی می‌شود که با پوشاندن همه ترک‌ها و خلل و فرج، چاله آسانسور را از داخل آب بندی می‌کنند. تهیه این پوشش‌ها به اندازه خرید توری پلاستیکی می‌تواند سرعت کار را در ساختمان سازی افزایش دهد.

3. اجرای بتن آب بند برای عایق کاری چاله آسانسور

معمولا برای ایجاد یک لایه دائمی از آب بندی روی دیواره‌ها و کف چاله، بتن آب بند اجرا می‌شود. در واقع در این روش، به جای استفاده از ورقه‌های عایق، بتن‌هایی که خاصیت عایق دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرند. بتن‌های عایق در برابر رطوبت با افزودن موادی مانند ژل میکروسیلیس، رزین‌های آکریلیکی و پودر یا مایع آب بند کننده به بتن درست می‌شوند. در برخی موارد نیز برای ساخت این بتن‌ها، از واتر استاپ‌ها یا آب بند کننده‌های فیزیکی استفاده می‌کنند. انواع واتراستاپ‌های قابل استفاده در سازه‌های بتنی عبارتند از:

  • واتراستاپ پی وی سی
  • واتراستاپ هیدروفیلی
  • واتراستاپ بنتونیتی

هر کدام از واتراستاپ‌های فوق ویژگی‌های خاصی دارند و باید با توجه به پروژه انتخاب شوند. بنابراین برای خرید آن‌ها به مراکز فروش فوم پلی اتیلن و مصالحی از این دست، مراجعه کنید که مشاوره تخصصی ارائه می‌دهند.

اجرای بتن آب بند برای عایق کاری چاله آسانسور

4. آب بندی چاله آسانسور با استفاده از ژئو سنتتیک‌ها

در این روش آب بندی چاله آسانسور، ورق‌ها یا پوشش‌های عایقی را بین بستر و مقطع بتن ریزی قرار می‌دهند. این ورق‌ها شامل ورق ژئو ممبران، ژئو گرید و ورق ژئو تکستایل مواد موثری برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل چاله آسانسور هستند؛ چرا که علاوه بر خاصیت ضدآب، در برابر فشار منفی زمین نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

5. آب بندی چاله آسانسور با مواد نانو

در عایق کاری و آب بندی چاله آسانسور از دو فرآورده نانو کریستال و ژل نانو الاستیک نیز استفاده می‌شود که کارایی و دوام بالایی حتی تا 20 سال دارند. قیمت آب بندی چاله آسانسور با استفاده از این مواد نسبتا کمتر و اجرای آن‌ها آسان‌تر است. با این حال برای خرید هر کدام از مواد عایق حتما باید به مراکز معتبر مانند هامون عایق مراجعه کنید. از چنین مراکزی علاوه بر خرید مواد موردنظر برای آب بندی چاله آسانسور، می‌توانید قیمت ورق پلی کربنات و دیگر مصالح موردنیاز در ساختمان‌سازی را استعلام بگیرید و خریداری کنید.

خرید بهترین مصالح برای آب بندی چاله آسانسور از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که آب بندی یا عایق کاری چاله آسانسور چه اهمیتی دارد و از چه موادی می‌توان برای این کار استفاده کرد. شما می‌توانید انواع مواد و مصالح موردنیاز برای عایق کاری چاله آسانسور را با بالاترین کیفیت از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. در پایان خوشحال می‌شویم پاسخگوی سوالات احتمالی شما درباره آب بندی این بخش مهم از ساختمان باشیم. پس نظرات خود را با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.