به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

در میان انواع و اقسام محصولات عایق، برخی مواد پلاستیکی برای تولید عایق مورداستفاده قرار می‌گیرند که در برابر رطوبت و ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و هدایت الکتریکی کمی دارند. در این زمینه انواع پلیمرهای ترموپلاستیک با کیفیت بالا از جمله پلی کربنات استفاده می‌شود.

پلی کربنات که به عنوان PC نیز شناخته می‌شود، یک ترموپلاستیک سازگار است که بادوام و انعطاف‌پذیر بوده و در روش‌های مختلفی تولید می‌شود. در این مقاله به نحوه تولید ورق پلی کربنات می‌پردازیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پلی کربنات چیست؟

قبل از اینکه با نحوه تولید ورق پلی کربنات آشنا شوید، بهتر است یک آشنایی کلی درباره پلی کربنات داشته باشید. به طور کلی پلی کربنات ماده‌ای است که به طور گسترده در تولید پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و اغلب در مواقعی که به جایگزینی مقاوم در برابر ضربه برای شیشه نیاز است، مانند عدسی در عینک ایمنی و آفتابی استفاده می‌شود.

پلی کربنات‌ها گروه‌های پلیمری هستند که گروه‌های کربنات نیز در ساختار شیمیایی خود دارند. چنین ساختاری به آن‌ها اجازه می‌دهد گاهی اوقات شفاف باشند و به طور طبیعی نور را از خود عبور دهند. ساختار سفت این پلاستیک از دو جزء آن یعنی گروه‌های متیل و گروه‌های فنیل ناشی می‌شود.

این گروه‌ها به‌عنوان یک زنجیره خطی عمل می‌کنند که محکم به هم متصل شده و به مقاومت حرارتی پلی‌کربنات می‌افزایند. با توجه به مقاومت حرارتی بالای پلی کربنات‌ها، برخی افراد خرید این محصولا را به خرید پشم سنگ که قیمت بالاتری دارد، ترجیح می‌دهند.

روش‌های تولید ماده اولیه ورق پلی کربنات

روش‌های تولید ماده اولیه ورق پلی کربنات

نوع ماده اولیه و نحوه تامین و تولید آن در قیمت پشم شیشه و دیگر محصولات عایق مانند ورق پلی کربنات، تاثیرگذار است. بر این اساس، ماده اولیه پلی کربنات طی یکی از روش‌های زیر ساخته می‌شود:

  1. واکنش هیدروکینون یا رزوسینول با گاز فسژن؛ به دلیل سمیت این گاز و شکننده بودن پلیمرهای کریستالی استفاده از این روش منسوخ شده است.
  2. پلیمریزاسیون دی اتیل گلیکول شامل شکسته شدن پیوند دوگانه کربن و اتصال به کربن کناری برای به دست آمدن پلاستیک شیشه مانند و شفاف (نسل اول ورق‌های پلی کربنات)
  3. پلیمریزاسیون پلی کربنات بدون استفاده از فسژن؛ پلیمریزاسیون در دو مرحله و در غیاب محلول‌های اضافی انجام می‌شود.
  4. روش دو مرحله‌ای ذوب: واکنش دی فنیل کربنات با بیفنول‌آی، خروج فنول از ترکیب، تشکیل پلیمر، تبخیر دی فنیل کربنات و به دست آمدن حجم خالصی از دی فنیل کربنات

نحوه تولید ورق پلی کربنات به روش اکستروژن

ورق‌های پلی کربنات مانند انواع راویز با روش‌های مختلفی ساخته می‌شوند که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، اکستروژن است. در این روش از دستگاهی به نام اکسترودر استفاده می‌کنند و تقریبا می‌توان گفت هیچ نیروی انسانی (به جز ناظر) در تولید ورق پلی کربنات دخیل نیست. البته تنظیمات دستگاه نیز توسط نیروی انسانی انجام می‌شود. در این روش مراحل تولید ورق پلی کربنات عبارتند از:

1. گرانول پلی کربنات تهیه و به قیف اکسترودر وارد می‌شود

در مرحله اول از تولید ورق پلی کربنات، گرانول‌ها به عنوان نوعی دانه پلیمری و ماده اولیه ورق پلی کربنات تامین می‌شود. گرانول‌ها ابعاد و اندازه‌های نسبتا ریز و شبیه دانه‌های تسبیح دارند تا استفاده از آن‌ها راحت‌تر باشد. نکته مهم در این باره اینکه گرانول‌ها به عنوان ماده اولیه ورق پلی کربنات باید در فضایی سربسته بدون رطوبت و دور از تابش نور خورشید نگهداری شوند. چنین مواردی را برای نگهداری و انبار عایق سیلیکات نیز به یاد داشته باشید. در مقاله دیگری توضیح داده‌ایم که عایق سیلیکات چیست. اگر هدف، تولید ورق پلی کربنات رنگی باشد، باید دانه‌های رنگی نیز با نسبت صحیحی تهیه شده و از طریق قیف اختصاصی دستگاه اکسترودر، وارد شود.

نحوه تولید ورق پلی کربنات به روش اکستروژن

2. گرانول پلی کربنات در دستگاه اکسترودر ذوب می‌شود

بعد از اینکه مواد اولیه وارد دستگاه اکسترودر شدند، گرانول‌ها ذوب می‌شوند. در مرکز محفظه دستگاه که به شکل استوانه‌ای افقی و طولانی است، میله‌ای قرار دارد که روی بدنه آن صفحه‌ای مارپیچ ایجاد شده است. این میله دائما می‌چرخد و به گرانول‌ها فشار وارد می‌کند تا به سمت جلو هدایت شوند.

از طرف دیگر علاوه بر افزایش فشار، دمای فضای درون اکسترودر نیز بالاتر از دمای بیرون است. بنابراین پس از مدتی که گرانول‌ها از مسیری عبور کردند، نرم و کاملا ذوب شده و حالت مایع غلیظی به خود می‌گیرند. این مایع غلیظ از دهانه دستگاه خارج شده و همزمان با عبور از دهانه، حالت ورقه‌ای پیدا می‌کند.

3. شکل‌دهی به ورق پلی کربنات انجام می‌شود

قبل از اینکه ورق‌های پلی کربنات به دمای محیط برسند، شکل‌گیری انجام می‌شود. در این مرحله غلطک‌هایی در خط تولید وجود دارد که با عبور ورق از آن‌ها، ورق‌های پلی کربنات به صورت موج‌دار یا ذوزنقه‌ای شکل می‌گیرند. در نهایت با کاتری ورق‌ها در اندازه‌های دلخواه بریده شده و عملیات تولید ورق به پایان می‌رسد.

پس از آن ورق‌های لیبل‌گذاری و بسته‌بندی شده و برای فروش به مراکزی ارسال می‌شود که انواع محصولات عایق یا متریال مربوط به قالب بندی ساختمان و دیگر مصالح ساختمان‌سازی را به فروش می‌رسانند.

نکات و عوامل مهم در تولید ورق پلی کربنات و ماده اولیه آن

نکات و عوامل مهم در تولید ورق پلی کربنات و ماده اولیه آن

در تولید ورق‌های پلی کربنات و حتی ورق‌های فولادی مشبک تحت عنوان رابیتس (در مقاله دیگر ما بخوانید رابیتس چیست)، عوامل متعددی در فرایند تولید و کیفیت نهایی محصول نقش حیاتی دارند. عوامل موثر در تولید ورق‌های پلی کربنات عبارتند از:

  • مواد اولیه: کاملا باید خالص و بدون ناخالصی و آلاینده باشد.
  • کاتالیزورها: بر سرعت و کارایی فرایند پلیمریزاسیون در تولید ماده اولیه پلی کربنات تاثیر می‌گذارند.
  • شرایط واکنش: دما و فشار دو عامل کلیدی بر سرعت تولید و خواص پلی کربنات هستند.
  • روش تصفیه: با به کار گیری این روش‌ها آلاینده‌ها به طرز موثری حذف شده و استحکام و شفافیت آن‌ها افزایش می‌یابد.
  • روش شکل‌دهی: اکستروژن تنها یکی از روش‌های شکل‌دهی و پردازش پلی کربنات به صورت ورقه‌ای است. در شرایطی ممکن است روش‌های دیگر کارایی بهتری داشته باشند.

خرید ورق پلی کربنات مرغوب با قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره نحوه تولید ورق پلی کربنات بدانید، در اختیار شما قرار دادیم. شما می‌توانید بهترین ورق‌های پلی کربنات را با دوام و طول عمر بالا از فروشگاه هامون عایق خریداری کنید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما همراهان عزیز و گرامی باشیم.