به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

در مناطق سردسیری که برف جزئی جداناشدنی از زمستان‌هاست، هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از مشاهده منظره پوشیده از برف از پنجره ساختمان نیست. با این حال در فصول سرد سال، گرمای زیادی می‌تواند از شیشه‌ها و همچنین از شکاف‌های اطراف قاب پنجره خارج شود که همین، پنجره‌ها را به کابوسی برای ساکنان تبدیل می‌کند.

از طرف دیگر، آمار و ارقام نشان می‌دهد که یک خانه به طور متوسط یک سوم انرژی خود را در نتیجه عایق کاری ضعیف پنجره از دست می‌دهد. خوشبختانه راه‌های مختلفی برای عایق بندی پنجره‌ها وجود دارد. اگر شما هم می‌خواهید در فصول سرد، خانه گرمی داشته باشید، تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

نحوه عایق بندی پنجره‌ها از بیرون

دهه‌ها قرار گرفتن در معرض تغییرات محیطی مختلف، می‌تواند یکی از دفاع‌های اصلی شما را در برابر از دست دادن گرما از بین ببرد: درزبندی بیرونی. هنگامی که درزبندی‌های اطراف پنجره از بیرون شروع به فرو ریختن می‌کند، ممکن است ترک‌هایی در اطراف قاب پنجره ایجاد شود.

اگر احساس می‌کنید از پنجره‌های بسته‌تان باد می‌آید، سریعا باید برای تعویض درزبندی بیرونی در امتداد قاب‌های پنجره، قبل از بدتر شدن هوا اقدام کنید و برای خرید مصالح موردنیاز صرفا براساس قیمت توری مرغی و دیگر مصالح تصمیم نگیرید؛ چرا که کوچک‌ترین سهل‌انگاری در عایق کاری می‌تواند انرژی زیادی را هدر دهد.

نحوه عایق بندی پنجره‌ها از بیرون

1. شرایط آب و هوایی را برای عایق بندی بیرونی پنجره‌ها بررسی کنید

قبل از خرید پشم شیشه و مواد عایق موردنیاز برای شروع فرآیند آب و هوا را بررسی کنید. برای اینکه درزبندی موفقیت‌آمیزی از سمت خارج پنجره داشته باشید، باید حداقل به مدت 24 ساعت آسمان صاف و بدون ریزش برف و باران باشد. در حالت ایده‌آل دمای بالاتر از 45 درجه فارنهایت برای عایق کاری پنجره مناسب است.

2. بتونه‌‌های قدیمی را با چاقوی مناسب بتراشید

از یک چاقوی بتونه مناسب برای خراش دادن و پاک کردن لبه‌های بیرونی پنجره از رنگ‌های پوسته شده و بتونه‌های قدیمی استفاده کنید. سپس سطح را خوب با پارچه مرطوبی پاک کنید تا هیچ چیز از مواد قدیمی باقی نماند. اجازه دهید سطح برای چند ساعت خشک شود تا درزبندی جدید به راحتی بچسبد. بهتر است پروژه را در اوایل روز شروع کنید تا زمان کافی برای خشک شدن سطح داشته باشید.

صفر تا صد عایق بندی پنجره ها

3. اطراف قاب پنجره را از بیرون بتونه کاری کنید

تفنگ بتونه کاری را با یک کارتریج درزبندی سیلیکونی (درجه بیرونی) پر کنید و آن را در زاویه 45 درجه نگه دارید تا به عمق شکاف‌های اطراف قاب پنجره نفوذ کند. هر مقدار بتونه‌ای را که از شکاف‌ها بیرون می‌زند، با چاقوی بتونه به داخل فشار دهید و حداقل یک شب صبر کنید تا خوب خشک شود و بهترین محافظت را در برابر باد و رطوبت داشته باشد.

نحوه عایق بندی پنجره‌ها از داخل

لنگه پنجره (بخشی از پنجره که برای باز و بسته شدن حرکت می‌کند) نقطه‌ای است که اکثر افراد هنگام عایق بندی پنجره‌ها به آن توجه نمی‌کنند. برای اینکه عایق کاری ایده‌آلی داشته باشید و مشابه نحوه عایق کاری کف ساختمان پنجره‌ها را نیز عایق کنید، یک رویکرد سه جانبه را باید با استفاده از درزگیر، فیلم پنجره و استفاده از پنجره‌های دو جداره در پیش بگیرید.

1. درزگیر داخلی پنجره‌ها را تعویض کنید

اگر نوارهای درزگیر پنجره‌ها فرسوده یا خراب شده است، وقت آن رسیده که آن‌ها را بردارید و تعویض کنید. اگر درزگیرها با چسب متصل شده باشند، به راحتی می‌توان آن‌ها را جدا کرد؛ اما اگر نوارهای درزگیر با میخ یا پیچ شیروانی وصل شده‌اند، ابتدا باید بست‌ها را با چکش پنجه‌ای یا مته جدا کنید تا بتوانید درزگیر را بلند کنید. پس از جدا کردن درزگیرها، لنگه پنجره را با دستمال مرطوب یا دستمال کاغذی و پاک کننده خانگی پاک کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

هنگام انتخاب درزگیر، مزایا و معایب هر محصول را به دقت در نظر بگیرید و مانند انتخاب دیگر مصالح نیز وسواس به خرج دهید. به عنوان مثال نمد به دلیل قیمت پایین، انتخاب رایجی است، اما ممکن است در عرض چند سال فرسوده شود. از طرف دیگر، فوم‌های چسب‌دار محصولات مقرون به صرفه هستند که سه تا پنج سال از ورود سرما محافظت می‌کنند.

2. از فیلم عایق برای درزگیری پنجره‌ها استفاده کنید

استفاده از فیلم عایق علاوه بر حفظ 55 درصد گرمای خانه شما در زمستان، حرارت را در فصل تابستان منعکس می‌کند و مانع عبور اشعه ماوراء بنفش از پنجره‌ها می‌شود. در نتیجه دمای داخل خانه در تابستان کاهش می‌یابد و در هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی در تمام طول سال صرفه‌جویی می‌شود. انواع مختلفی فیلم عایق در بازار وجود دارد که برخی ضخامت بیشتری نسبت به دیگری دارند و تحت عنوان فیلم امنیتی شناخته می‌شوند، این فیلم‌ها از خرد شدن شیشه‌ها جلوگیری می‌کنند و به ویژه برای مناطق طوفانی و بادخیز مناسب هستند.

از طرف دیگر برخی فیلم‌ها با ضخامت کمتر بیشتر برای جاهایی به کار می‌روند که ورود نور از پنجره اولویت دارد. اگر به دنبال گزینه مقرون به صرفه‌تری برای پنجره‌های زیرزمین یا اتاق زیر شیروانی هستید، خرید فوم پلی اتیلن می‌تواند جایگزین تهیه فیلم عایق پنجره باشد. بسته به محصولی که انتخاب کنید، دستورالعمل نصب متفاوت است. به طور کلی، با شستن شیشه‌های پنجره شروع کنید تا هیچ گرد و غبار یا پرزی در حین استفاده به دام نیفتد. سپس دستورالعمل‌های سازنده را برای چسباندن فیلم دقیقاً دنبال کنید.

3. برای عایق بندی پنجره‌ها پرده‌های ضخیم و کرکره آویزان کنید

به عنوان آخرین دفاع در برابر اتلاف گرما، پرده‌های ضخیم و تمام قد را آویزان کنید. برای اینکه بهترین اثرات را به عنوان عایق داشته باشد، مطمئن شوید که میله پرده در بالا نصب شده است و از هر پنجره در هر طرف امتداد می‌یابد تا پرده‌ها به طور کامل قاب پنجره را بپوشانند. اگر به درستی نصب نشده است، تنظیماتی را در موقعیت میله انجام دهید تا حفظ گرما به حداکثر برسد. پرده‌های سنگین که بعد از غروب می‌کشید، می‌تواند اتلاف گرما را تا ۱۷ درصد کاهش دهد. بنابراین مشابه با آنچه درباره قیمت رابیتس تاکید می‌شود، برای خرید چنین پرده‌هایی نیز سرمایه‌گذاری کنید.

عایق بندی پنجره‌ها

خرید محصولات موردنیاز برای عایق بندی پنجره‌ها از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که عایق بندی پنجره‌ها طی چه مراحلی انجام می‌شود. شما می‌توانید انواع و اقسام مصالح موردنیاز برای عایق کاری پنجره را با کیفیت بالا از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما باشیم.