به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

یکی از قسمت‌های مهمی که اغلب هنگام عایق کاری نادیده گرفته می‌شود، سقف شیروانی است. عایق کاری این قسمت به ویژه در مناطق پرباران و باغ‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت کوچک‌ترین سهل‌انگاری در این زمینه، انرژی زیادی به هدر می‌رود. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم در مقاله پیش رویتان به نحوه عایق کاری شیروانی بپردازیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

آب بندی سقف شیروانی سوله و ساختمان‌های دیگر چه اهمیتی دارد؟

مهم‌ترین علت عایق کاری سقف شیروانی مراقبت از جان و مال افراد است. همان طور که در ابتدای این مطلب اشاره‌ای کردیم، در مناطق شرجی با رطوبت بالا عایق کاری شیروانی باید بیش از هر جای دیگری جدی گرفته شود؛ زیرا آب باران می‌تواند به مرور زمان سطح سقف را لایه لایه کند و نشتی آب خسارات بسیاری را به دنبال دارد.

از طرف دیگر عایق بندی شیروانی با استفاده از ماده ایده‌آلی مانند عایق پشم شیشه باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود؛ زیرا چنین محصولات عایقی، از هدررفت گرما و انرژی جلوگیری می‌کنند و بنابراین فضای امن و گرم‌تری در فصول سرد سال و از طرف دیگر محل زندگی خنک‌تری در فصول گرم خواهید داشت. ایجاد عایق صوتی نیز از دیگر دلایلی است که با توجه به تاثیر شگرف آن در آرامش ساکنان، نباید اهمیت آن دست کم گرفته شود.

بهترین عایق شیروانی

برای عایق بندی سقف شیروانی از چه چیزی استفاده کنیم؟

چه قصد عایق کاری پشت بام را داشته باشید و چه بخواهید شیروانی را عایق بندی کنید، باید با انواع محصولات عایق آشنایی داشته باشید. به طور کلی مواد عایق در سه دسته زیر جای می‌گیرند و برای یک عایق کاری ایده‌آل، باید هر سه موارد زیر را برای سقف شیروانی اجرا کنید:

عایق کاری حرارتی شیروانی

همان طور که از اسم این روش عایق کاری پیداست، در این فرایند سقف به نحوی عایق کاری می‌شود که حرارت و انرژی داخل ساختمان از آن عبور نکند و سرما نیز وارد نشود. به این منظور ابتدا باید سقف شیروانی با مراحلی از جمله برش، چسب کاری و درزگیری آب بندی شده و سپس سقف با مواد عایق پوشانده شود. برخی از مواد مورداستفاده برای عایق کاری حرارتی شیروانی عبارتند از:

  • پشم شیشه پتویی
  • فوم پلی‌اتلین رولی
  • فوم یونولیت
  • فوم پلی اوراتال
  • فوم پلی اتلین

در مواردی که از فوم برای عایق کاری شیروانی استفاده می‌شود، قیمت فوم پلی اتیلن و دیگر فوم‌های مذکور بالاتر و هزینه‌ها بیشتر خواهد بود اما در عوض تمام منافذ هوایی به خوبی بسته می‌شوند و در بلند مدت استفاده از آن با کاهش مصرف انرژی صرفه اقتصادی دارد.

عایق کاری صوتی شیروانی

عایق کاری صوتی شیروانی در مواردی توصیه و تاکید می‌شود که اتاق خواب یا اتاق کار شما در زیر شیروانی باشد. این مواد عایق از ورود سروصداهای مزاحم جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب محیط آرامی را برای شما به ارمغان می‌آورند. به این منظور با استفاده از پتو یا فوم ضد صوت مخصوص سطح شیروانی را می‌پوشانند و از سقف کاذب به عنوان لایه دوم عایق کاری استفاده می‌کنند. مزایای بسیار سقف‌های کاذب کاملا ارزشش را دارد که بابت اجرای سقف کاذب و خرید مصالح موردنیاز برای آن مانند قیمت راویز ساختمانی هزینه کنید.

عایق کاری رطوبتی شیروانی

مهم‌ترین مرحله در عایق کاری شیروانی استفاده از عایق‌های رطوبتی است. قبل از اجرا و نصب این عایق‌ها نیز باید سقف شیروانی را به کمک افراد متخصص آب بندی کنید تا ترک‌‌ها کاملا پوشانده شوند و هیچ نشتی وجود نداشته باشد. توصیه می‌کنیم نحوه آب بندی را حتما به پیمانکار بسپارید و اگر لازم است بابت مصالح موردنیاز پیمانکار مانند قیمت توری پلاستیکی هزینه کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

عایق کاری رطوبتی شیروانی

انواع عایق‌های رطوبتی مورداستفاده برای سقف شیروانی و ویژگی‌های هر کدام به طور خلاصه عبارتند از:

  • پوشش نانو: نازک و قابل اجرا روی تمام سطوح، سازگاری بالا با محیط زیست، محافظت از سقف در برابر رشد قارچ و کپک
  • چسب ماستیک: ایده‌آل برای سقف‌های دارای درز و سوراخ و همچنین برطرف کردن درز بین ورق‌های شیروانی، مقاومت بالا در برابر حرارت، امکان استفاده روی تمام سطوح، عرشه‌های فلزی، سفالی و سنگی، خشک شدن سریع
  • ایزوگام: مناسب برای عایق کاری سقف‌های سینوسی شیروانی

نحوه عایق کاری شیروانی به چه صورت است؟

قبل از هر چیز توصیه می‌کنیم صرفا بر اساس قیمت پشم سنگ و دیگر محصولات عایق تصمیم نگیرید و برای انتخاب ماده مناسب حتما با کارشناسان هامون عایق در این زمینه مشورت کنید. بسته به اینکه کدام روش و متریالی را برای عایق کاری شیروانی انتخاب کرده‌اید، مراحل متفاوتی پیش روی شماست. اما به طور کلی قبل از عایق کاری، باید سقف شیروانی را کاملا تمیز و یکدست کنید تا هیچ ماده‌ای بین سقف و متریال عایق وجود نداشته باشد.

مراحل بعدی بسته به نوع عایق متفاوت است. برای مثال در اجرای عایق نانو، مرحله بعد از تمیز کردن سقف این است که اتحاد تیغه‌های سقف و پرچ‌ها و پیچ‌ها و نقاط آسیب دیده توسط یک لایه عایق سفید اجرا شده و در نهایت با برس یا پمپ، عایق نانو روی تمام سطح اعمال می‌شود. انواع عایق‌های پتویی پشم شیشه و پشم سنگ نیز به طرق مختلفی اجرا می‌گردند.

بهترین محصولات برای عایق کاری شیروانی

بهترین محصولات برای عایق کاری شیروانی را از فروشگاه هامون عایق خریداری کنید

در این مقاله توضیح دادیم که عایق کاری شیروانی چه اهمیتی دارد و نحوه عایق کاری شیروانی به چه صورت است. همچنین گفتیم از چه متریالی برای عایق بندی این قسمت استفاده می‌شود. نکته مهم در اجرای بی‌نقص عایق کاری، استفاده از موادی است که کیفیت و طول عمر بالایی داشته و با توجه به نظرات کارشناسی شده برای سازه مدنظر شما انتخاب شده باشند.

هامون عایق با عرضه محصولات عایق بسیار باکیفیت و با قیمت مناسب این دغدغه مشتریان عزیزی را که به دنبال عایق کاری شیروانی خود هستند، برطرف کرده است. شما می‌توانید انواع مصالح موردنیاز برای عایق کاری را از فروشگاه هامون عایق سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، در محل تحویل بگیرید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای در این باره دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و گرامی به اشتراک بگذارید.