به سبد خرید افزوده شد
ادامه خرید

پشم شیشه در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر کدام کاربردهای گوناگونی دارند. یکی از انواع پرمصرف این متریال عایق، پشم شیشه پتویی است که تحت عنوان پشم شیشه رولی نیز شناخته می‌شود. در این مقاله هر آنچه را که باید درباره پشم شیشه پتویی، نحوه تولید آن، مزایا و کاربردها بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم. کمتر از 5 دقیقه مطالعه مطلب مفید پیش رویتان کافی است تا همه اطلاعات ممکن درباره پشم شیشه پتویی را کسب کنید.

روش تولید پشم شیشه پتویی چیست؟

پشم شیشه پتویی محصول عایق رایجی در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی است. مواد اولیه، روش ساخت، نوع پشم شیشه و ضخامت و طول و عرض آن موارد موثر در قیمت پشم شیشه هستند. این عایق طبق مراحل زیر تولید می‌شود:

 1. پشم شیشه عمدتا از ماسه، سودا، سنگ آهک و شیشه بازیافتی ساخته می‌شود. مواد اولیه ابتدا در سیلوها ذخیره شده، سپس وزن و مخلوط و در نهایت در کوره‌ها ریخته می‌شود.
 2. ذوب مواد: مخلوط مواد اولیه در یک کوره برقی یا گازی در دمای بیش از 1400 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود.
 3. تشکیل الیاف: شیشه مایع از طریق تغذیه‌کننده وارد دستگاه فیبر شده و توسط روتاتور گریز از مرکز به سمت سوراخ تشکیل‌دهند فیبر هدایت می‌شود. سپس از اسپری چسب استفاده می‌شود تا الیاف را به شکل پتو دربیاورند.
 4. قالب‌گیری: پشم شیشه پتویی را از داخل کوره پخت عبور می‌دهند. در طی این فرآیند، پتو را می‌توان فشرده کرد تا ضخامت نهایی خود را به دست آورد.
 5. برش و بازیافت: سپس پتو را به عرض دلخواه برش می‌دهند و ضایعات بازیافت می‌شوند.
 6. بسته‌بندی: در این مرحله پشم شیشه تا یک دهم حجم آن قابل فشرده شدن است. پس از فشرده‌سازی تا اندازه دلخواه، آن را بسته‌بندی می‌کنند.

آشنایی با انواع پشم شیشه پتویی

آشنایی با انواع پشم شیشه پتویی

در مرحله آخر پس از ساخت پشم شیشه پتویی، مداخلات دیگری نیز روی عایق انجام می‌شود. برخی پشم شیشه‌های پتویی به همان صورت بدون لفاف عرضه شده و برخی دیگر با لفاف از جنس‌های مختلف وارد بازار می‌شوند. در ادامه می‌خوانید که انواع پشم شیشه چیست و هر کدام در چه مواردی استفاده می‌شوند.

1. پشم شیشه پتویی بدون لفاف

همان طور که از نام این محصول پیداست، این عایق هیچ لفافی ندارد. گاهی اوقات از این نوع پشم شیشه برای عایق کاری سقف سوله‌ها و سالن‌های بزرگ استفاده می‌شود اما بیشترین موارد مصرف پشم شیشه پتویی بدون لفاف عبارتند از:

 • دیگ‌های بخار
 • دیگ‌های شوفاژ
 • سیستم دو جداره
 • آبگرمکن و اجاق گاز

توجه داشته باشید که اگر قصد عایق‌کاری سقف ساختمان را دارید، با کمی بیشتر هزینه کردن بابت قیمت ورق راویز نتیجه کار بهتر می‌شود.

2. پشم شیشه پتویی با لفاف کاغذ کرافت

این نوع پشم شیشه پتویی معمولا ضخامتی برابر با 25 و 50 میلی‌متر دارد و اغلب در عایق‌کاری سقف‌های دو جداره سالن‌های تولید دام و طیور مورداستفاده قرار می‌گیرد. در چنین مواردی توصیه می‌کنیم فارغ از قیمت توری مرغی متری حتما چنین مصالحی را نیز تهیه کنید. علاوه بر این عایق کردن تاسیسات ساختمانی و صنعتی و همچنین دیگ‌های بخار کاربردهای دیگر پشم شیشه پتویی با لفاف کاغذ کرافت هستند.

پشم شیشه پتویی با لفاف کاغذ کرافت

3. پشم شیشه پتویی با لفاف کاغذ آلومینیوم

پشم شیشه با لفاف کاغذ آلومینیوم پرکاربردترین محصولی است که در صنایع مختلف کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد و به دو صورت مسطح و ساده تولید می‌شود. این پشم شیشه با ضخامت 25 و 50 میلی‌متر و دانسیته یا چگالی 10، 12، 16 و 20 در پوشاندن سقف سوله‌ها، سالن کارخانه و مرغداری‌ها و همچنین به عنوان پوشش لوله‌های تاسیسات ساختمان، لوله‌ها در فضای باز و کانال‌های انتقال هوا استفاده می‌شود.

4. پشم شیشه پتویی با لفاف رنگی

در بسیاری از موارد برای اینکه فضا از حالت خسته‌کننده خارج شده و پرانرژی‌تر باشد، کارفرمایان ترجیح می‌دهند از عایق‌های رنگی مانند ورق کارتن پلاست استفاده کنند. با این حال ورق‌های کارتن پلاست به اندازه پشم شیشه خاصیت عایق ندارند. در چنین مواردی پشم شیشه‌های پتویی با لفاف رنگی به کار می‌آید.

استفاده از پشم شیشه پتویی چه مزایایی دارد؟

اولین مزیتی که انواع پتویی عایق‌ها، چه پشم شیشه و چه عایق پشم سنگ دارند، این است که عایق‌های پتویی را به راحتی می‌توان در ابعاد مختلف برش داد. نصب عایق‌های پتویی نیز فرایند چندان دشوار و پیچیده‌ای نیست و با حداقل تجهیزات توسط افراد انجام می‌شود. در صورتی که پشم شیشه پتویی را از جای معتبری خریداری کنید، کیفیت بالای آن طول عمر زیاد عایق را تضمین می‌کند.

مزایای پشم شیشه پتویی

پشم شیشه پتویی هم به عنوان یک عایق حرارتی و هم عایق صوتی عمل می‌کند. این ماده عایق مقاومت بالایی در برابر تحمل دما دارد و به ویژه مناسب جاهایی است که در معرض خطر آتش‌سوزی هستند؛ زیرا پشم شیشه غیرقابل احتراق بوده و آتش نمی‌گیرد. بنابراین در صورت آتش‌سوزی پشم شیشه پتویی مانع از گسترش آتش به دیگر فضاهای ساختمان می‌شود. همچنین این عایق صدا را جذب می‌کند و برای کاهش آلودگی صوتی در فضاهای مختلف مانند منازل و ساختمان‌های مسکونی و اداری گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود.

عوامل مهم برای انتخاب پشم شیشه پتویی چیست؟

هنگام انتخاب و خرید انواع مختلف پشم شیشه پتویی 3 عامل زیر را باید در نظر داشته باشید و بر اساس آن‌ها تصمیم بگیرید:

 1. دانسیته: بین 8 تا 100 هزار
 2. ضخامت: 25 یا 50 میلی‌متر
 3. نوع روکش یا لفاف: به منظور افزایش خاصیت عایق صوتی و حرارتی و جلوگیری از نفوذ رطوبت

مشورت با افراد متخصصی که در این زمینه سررشته دارند، کمک می‌کند که تصمیم درست‌تری بگیرید.

خرید انواع پشم شیشه پتویی با کیفیت بالا و قیمت مناسب از فروشگاه هامون عایق

در این مقاله توضیح دادیم که پشم شیشه پتویی چگونه تولید می‌شود، چه انواع و مزایایی دارد و با در نظر داشتن چه فاکتورهایی باید این عایق کاربردی را خریداری کنید. شما می‌توانید پس از مشورت با کارشناسان هامون عایق، بهترین انواع پشم شیشه پتویی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از بخش فروشگاهی ما خریداری کنید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره استفاده از پشم شیشه پتویی دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی هامون عایق به اشتراک بگذارید.